Naukowcy obwiniają bakterie za upadek starożytnych cywilizacji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Tysiące lat temu we wschodniej części Morza Śródziemnego kilka cywilizacji upadło jednocześnie. Naukowcy zasugerowali, co może być tego przyczyną.

Po wspomnianych cywilizacjach upadło też Stare Królestwo Egiptu i Imperium Akkadyjskie, a na starożytnym Bliskim Wschodzie i w rejonach Morza Egejskiego wybuchł kryzys społeczny, objawiający się redukcją populacji, zniszczeniami i znaczącymi zmianami kulturowymi. Jedną z przyczyn tego była zmiana klimatu, ale teraz naukowcy znaleźli inną.

 

W szczątkach wykopanych ze starożytnego miejsca pochówku na Krecie naukowcy znaleźli genetyczne dowody na bakterie odpowiedzialne za dwie najpoważniejsze choroby w historii: dur brzuszny i dżumę.

 

Zdaniem naukowców choroby te nie mogą być pomijane jako czynnik przyczyniający się do zmiany społecznej. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby patogeny były jedynymi winowajcami katastrof, choroby zakaźne należy traktować jako dodatkowy czynnik, być może w interakcji z klimatem i migracją.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Skomentuj