Naukowcy obliczyli, jak konflikt na Ukrainie podniósł ceny energii na całym świecie

Kategorie: 

Źródło: tg

Nowe badanie pokazuje skalę wzrostu wydatków gospodarstw domowych w 116 krajach. Zdaniem naukowców doprowadzi to do imponującego wzrostu liczby osób skrajnie biednych. W 2021 roku Rosja wyeksportowała 12,3% całej ropy wprowadzanej do systemu handlu międzynarodowego. W przypadku gazu liczba ta była jeszcze wyższa - 23,6%. Choć fizyczna produkcja i eksport ropy w 2022 roku, mimo sankcji, rosła w Rosji, dotknęły ją ograniczenia w eksporcie gazu, a łączna fizyczna podaż krajowej energii na rynku światowym spadła.

 

 

W lutym - marcu 2022 r., nie doprowadziło to do spadku wpływów rosyjskiego eksportu. Wręcz przeciwnie, znacznie wzrosły, osiągając rekordowe rozmiary w historii. Mechanizm wzrostu dochodów polegał na tym, że ceny eksportowanych produktów rosły znacznie szybciej niż zmniejszała się ich fizyczna wielkość. Jednak dla reszty świata sytuacja nie była tak różowa.

 

Międzynarodowy zespół naukowców, którego badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Energy, skupił się właśnie na tej smutnej stronie zagadnienia. Autorzy zebrali dane o kosztach energii w 116 krajach, a następnie obliczyli, o ile powinny wzrosnąć koszty energii dla lokalnych mieszkańców.

 

Okazało się, że pomimo tego, że skala zmian takich kosztów dla różnych krajów jest bardzo zróżnicowana, prawie wszystkie kraje objęte badaniem zostały poważnie dotknięte. Koszty energii gospodarstw domowych powinny wzrosnąć o 62,6 - 112,9%. Głównym powodem jest wzrost średnich cen węgla o 176% (mówimy o okresie od lutego do września 2022 r.), ropy i produktów ropopochodnych o 51%, gazu ziemnego o 94%.

 

Wydatki per capita w krajach bogatych wzrosły najbardziej, ponieważ zużywały one więcej energii niż kraje biedne. Jednak jako udział w całkowitych dochodach, wręcz przeciwnie, najbardziej ucierpiały biedne kraje. Dochody ich mieszkańców są tak małe, że energia stanowi dużą część kosztów. Liczba skrajnie biednych z powodu post-ukraińskiego wzrostu cen na światowych rynkach energii, według naukowców, wyniesie od 78 do 140 milionów ludzi. Łącznie wydatki gospodarstw domowych ogółem w badanych krajach wzrosły o 2,7 – 4,8%.

 

Jeśli autorzy pracy dobrze poradzili sobie z analizą obcych krajów, to w Rosji mają poważne nieścisłości. Na przykład naukowcy uważają, że koszty energii dla Rosjan wzrosły proporcjonalnie do wzrostu cen energii. Jednak w rzeczywistości ceny gazu, produktów ropopochodnych, a nawet węgla w Rosji znacznie odbiegają od cen światowych. Przez cały 2022 rok koszt produktów gazowych i ropopochodnych w kraju rósł jeszcze słabiej niż ogólna stopa inflacji.

 

Wnioski z pracy wyglądają jeszcze bardziej egzotycznie. Naukowcy uważają, że opisany przez nich „bezprecedensowy kryzys energetyczny” powinien przypominać, że systemy energetyczne oparte na paliwach kopalnych sprawiają, że obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego są wieczne.

 

„To podkreśla pilną potrzebę dywersyfikacji źródeł energii (…) poprzez przejście na czystą energię” – twierdzą autorzy artykułu.

 

Tym samym badacze zapomnieli wspomnieć o tym, co Naked Science stwierdziło w lutym 2022 roku, tj. wzrost cen energii po rozpoczęciu rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie był w dużej mierze spowodowany nie tyle reakcją Zachodu, co jego własnymi działaniami wcześniej . Mówimy o dezinwestycji – motywowanej ideologicznie masowej odmowie zachodnich graczy w lokowanie w paliwa kopalne. To właśnie ta dezinwestycja doprowadziła ludzkość do sztywnego uzależnienia od napływu nośników energii spoza świata zachodniego, zwiększając podatność planety na wszelkie zakłócenia w eksporcie rosyjskiego paliwa.

 

Oprócz twierdzenia, że wąskie gardła „systemów energetycznych opartych na paliwach kopalnych” stwarzają ciągłe problemy, dobrze byłoby najpierw zademonstrować bezproblemowe działanie systemu energetycznego (nie tylko elektrycznego) opartego na innych źródłach energii, a nie na paliwach kopalnych. Przypomnijmy, że we współczesnym świecie takie systemy energetyczne o zauważalnych rozmiarach są nieznane.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

nałkofcy - i wszystko jasne !

nałkofcy - i wszystko jasne !  Gdyby nie wzrost marż firm energetycznych na finansowanie ukroplandu nic nie zmieniłoby się. To My płacimy podatki bo Vat jest w cenie z wyższą marżą i ta wyższa marża wraz z vatem jedzie na upadlinę albo zapycha usrańskie kieszenie za zakup broni dla upadliny.

Ponoć jutro czyli 24.02 ma coś sie wielkiego wydarzyć na upadłym landzie ale - poczekamy , zobaczymy.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Artjema Zyrianko

Takie wieści to dla kogo ?

Takie wieści to dla kogo ? dla dzieciaków z gimbazy czy dla durno poloków sprzed telewizora ?

To klaus szfab albo inna kanalja podniosła ceny a nie jakaś tam wojna na upadlinie.

Autor artykułu bredzi jak najebany albo robi to celowo bo mu za to płacą.

Jeszcze my wam tu polockom zrobimy solidny majdan wtedy będzie porządeczek.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Mam tu coś dla nałukofcóf:

Mam tu coś dla nałukofcóf:

https://rumble.com/v1rzm6o--dna-like-reptiloids.html

Kolo z ciekawości, albo dla zabawy pobrał próbki DNA Agamy. Gadzina akwaryjna. I wyniki z laboratorium przyszły takie, że Agama jest w  51,3% AszkeNAZI i w 40,4% rasy Kaukazkiej, Irańskiej i Mezopotamskich (jako jedna grupa).

No i niech ktoś powie, że demokratyczną większością parch nie jest gadem. No jest. To i zachowania ma gadzie, czyli konkurencja bezwzględna przede wszystkim. Nie wiem jak tam z duszą jest u gadów. Ale coś nie obiło mi się o uszy, więc może -brak?

Portret użytkownika Kwazar

Jako prosty człowiek, po

Jako prosty człowiek, po podliczeniu, to powiem,że DUŻO ....podniósł ceny energii. Ale zrobili to cwanie, nie, żeby tak widocznie od razu było, że po całości pojechali.Dopiero po sumiennym podliczeniu we WSZYSTKIM, ten przewał wyraźnie widać. Rozłożono go, po trochę i dużo, wiadomo,tak żeby widać nie było. Czyli reasumując temat to odpowiem.Dlaczego tak drogo ? Dlatego, bo aż tak tanio jest na dzisiaj i idź w spokoju i w skarpetka puszczonym będąc Lol

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Ajko Sveldar

A niby z jakiej racji

A niby z jakiej racji człowiek ma się spowiadać jakiemuś księdzu, no chyba że sam Najwyższy mianował by go na ambasadora na ziemi to tak, ale teraz a kto ich mianował na kapłanów ? pytam się, chyba ten upadły anioł co się szarogęsi na ziemi obecnie. Wy jemu służycie nieświadomie skończcie z tym skoro wam oznajmiamy.

Bo jak Chrystus Zbawiciel przyjdzie to dostaniecie podwójną karę za to żeście się na Niego powoływali a służyliście diabłu i jego pomocnikom. Katolicy wy obudzcię się , otrząśnijcie się z tego amoku bo gra toczy się o coś więcej niż tylko ciało. Pozdrawiamy.

Portret użytkownika oswiecony77

spowiedz wymyslono w 9 wieku

spowiedz wymyslono w 9 wieku azeby inwigilowac spoleczenstwo I odpuszczac grzehi na slowo A karma rosnie A tam was po smierci wylapia i pokaza wasze grzeszki Nie ze dupczysz sasiadke bo tego chce Lecz wasza hipokryzje handel bronia zabijanie w wojenkach glupie ustawy i prawo zabierajace zycie religijny falsz trucie oglupianie i cala game kurestwa co drazy ten swiat 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika angel

np. Quora.

np. Quora.

Jakiś olejowy debil z ceo z ameryki mógł obrażać ludzi jak dziecko, a gdy ja go obraziłem w taki sam sposób, to boty i rzesza szmat z moderatorni zarzuciła mi zastrzszanie i usuwała posty.

Portret użytkownika axell69

Inschtalator  się nam

Inschtalator  się nam rozkręca  na  dobre , brawo ty jełopie bo normalni ludzie  to walczą   o wolność  lub  z  kłamstwem  a ty cymbale namawiasz do walki  o spowiedż ??!!   Jakim   popaprańcem  trzeba być  by takie    rzeczy  wypisywać ??   tego nie wie nikt , po za  oczywiście  psycholami  made in kościół ........

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Medium

Słusznie. Kościół zupełnie

Słusznie. Kościół zupełnie odpowiedzialności nie uczy.

P.S. Na takie informacje trafiłam przypadkiem:

Z tych grzechów najczęściej spowiadają się Polacy. Przoduje szczególnie jeden występek

Numerem jeden na liście występków jest kradzież. Jak głosi Katechizm Kościoła katolickiego, kradzież polega na przywłaszczeniu dobra drugiego człowieka wbrew racjonalnej woli właściciela. To najczęstszy grzech, do którego przyznają się katolicy w konfesjonale. Na drugim miejscu uplasowało się kłamstwo, czyli mówienie fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Trzecim najczęstszych grzechem jest pycha, zaliczana do siedmiu grzechów głównych. Zgodnie z naukami kościoła katolickiego, nadmierna wiara w siebie i swoje możliwości stanowi obrazę Boga i jego łaski.

Strony

Skomentuj