Naukowcy obalili hipotezę śladów życia w marsjańskim meteorycie

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z Carnegie Institution powiedzieli, że nie znaleźli dowodów na istnienie starożytnego marsjańskiego życia w meteorycie odkrytym na Antarktydzie w 1984 roku.

 

Meteoryt ALH84001 został znaleziony na antarktycznych wzgórzach Alan pod koniec ubiegłego wieku. Według naukowców jego wiek wynosi około 4 miliardów lat. W 1996 roku, po przeanalizowaniu składu obiektu, naukowcy NASA stwierdzili, że związki organiczne meteorytu mogą wskazywać na pradawne życie na Marsie, którego obiekt był pierwotnie fragmentem.

 

Głównym argumentem naukowców, którzy twierdzili, że skład obiektu mówi o życiu, które kiedyś istniało na Marsie, było to, że próbki meteorytów obfitowały w związki węgla.

 

Jednak w najnowszym badaniu eksperci z Carnegie University zakwestionowali tę hipotezę. Eksperci zauważyli bowiem, że związki węgla nie są wynikiem procesów biologicznych, ale wskazują, że skała przez długi czas wchodziła w interakcje z wodą.

 

Autorzy oryginalnego badania NASA krytycznie podeszli do nowych ustaleń. Zauważyli, że wyniki ostatnich badań są „spekulacjami”, chociaż pomagają zrozumieć skład ALH84001.

 

Naukowcy pozostają pewni tez ich oryginalnej pracy z ubiegłego stulecia. Ich zdaniem hipoteza, że skład węgla meteorytu jest bezpośrednim dowodem starożytnego życia biologicznego na Marsie, jest „racjonalną interpretacją”.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika who

Może życie wylazło z tego

Może życie wylazło z tego meteorytu i się rozlazło po Ziemi? No to w takiej sytuacji logiczne, że go tam już nie ma...

A może kiedy te miliardy lat temu spadł na Ziemię, to obżarł go, czy tam wylizał z całego życia jakiś dinozaur?

Btw.

Niesamowitym jest,  kiedy ludzie szafują milionami, miliardami, bilionami i innymi kurwiliardami. Kiedyś spotkałem takie ćwiczenie intelektualne, uświadamiające jakiego rzędu są to wielkości, mianowicie wystarczy policzyć sobie jaki to okres czasu 1mln sekund, a jaki 1mld sekund.
Okazuje się, że milion sekund to około 11,6 dni, a miliard? (1 000 000 sekund/60=~16 666 minut, ~16 666 minut/60=~277 godzin, ~277 godzin/24=~11,6 dub)
Polecam oszacować, a potem sobie sprawdzić (1 000 000 000/60/60/24). Niby tylko 3 ziobra różnicy, a efekt zadziwia (na ogół).

I skąd Ci naukowcy tak biegle szcują wiek różnych obiektów? Nie wiem czy wiecie, ale jak się wrzuci kawałek metalu do gnojówki to starzeje się w ciągu roku tak, jak naturalnie postarzał by się w ciągu 100 lat. A może z meteorytami jest podobnie? Może leżał 1 254 137 234 lata temu przez 200 milionów lat w gnojówce i tak naprawdę ma nieco powyżej 2 miliardów lat, a wydaje się 2x starszy?

Jak dorosnę chyba zostanę naukowcem!

czary mary....

Portret użytkownika Quark

Ten meteoryt spadł na ziemię

Ten meteoryt spadł na ziemię całkiem niedawno (a nie mld. lat temu) bo inaczej nigdy by go nie znaleziono gdyż przykryłaby go gruba warstwa gleby. Druga sprawa , na języku dinozaura było więcej żywych istot (bakterii) niż na wszystkich dotąd znalezionych meteorytach razem wziętych - chodzi o ich rzekome skamieliny. Nie rozumiem Twojego zdziwienia , wszak różnica miedzy mln.-em a mld.-em  to aż trzy rzędy wielkości - no to czego się spodziewałeś ? Tu nie chodzi o ilość "zer" . Jeden miliard to tysiąc milionów !  Dość trudno ocenić wiarygodny wiek skał ale w tym przypadku robi się to dokładnie tak samo jak z ziemskimi kamieniami , poprzez badanie ich składu i stopnia erozji . 

Skomentuj