Naukowcy nazwali styczniową erupcję wulkanu Tonga najpotężniejszą we współczesnej historii

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Erupcja podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w pobliżu wysp Tonga na Pacyfiku w styczniu 2022 roku była najpotężniejszą erupcją, jaką kiedykolwiek zarejestrowano we współczesnej historii. Tak wynika z raportu naukowców z National Institute for Water and Atmospheric Research of New Zealand. Po raz pierwszy naukowcom udało się zarejestrować wydarzenie wulkaniczne na taką skalę za pomocą nowoczesnego sprzętu.

 

Szczegółowe badania wykazały, że eksplozja uwolniła do środowiska około 10 kilometrów sześciennych materiału. Taka ilość gruzu mogłaby wypełnić 2,6 miliona basenów olimpijskich. Kamienie poleciały w powietrze na ponad 40 kilometrów. Erupcja osiągnęła rekordową wysokość, stając się pierwszym wyłomem w mezosferze [środkowej warstwie atmosfery], jaki kiedykolwiek zaobserwowano.

 

Naukowcy dodają, że pióropusz z erupcji zawierał około dwóch kilometrów sześciennych cząstek, które wisiały w powietrzu nad Oceanem Spokojnym przez miesiące, powodując spektakularne zachody słońca. Zespół odkrył również, że krater Hunga-Tonga-Hunga-Haapai stał się 700 metrów głębszy.

 

Erupcja wulkanu spowodowała 15-metrowe tsunami, które zniszczyło domy i pochłonęło życie co najmniej trzech mieszkańców wysp Tonga. Specjaliści z Instytutu zauważyli, że eksplozja Hunga-Tonga-Hunga-Haapai najwyraźniej przewyższyła niesławną erupcję wulkanu Krakatau w Indonezji, która zabiła dziesiątki tysięcy ludzi w 1883 roku.

 

Naukowcy uważają, że silniejsze erupcje wulkanów miały miejsce na Ziemi dopiero w czasach prehistorycznych - około 8 tysięcy lat temu, a nawet wcześniej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Tonga była metamorfozą czegoś

Tonga była metamorfozą czegoś co wkrótce nastąpi -takie preludium pokazowe dla "cywilizowanego świata" - nic nie jest takie jak widzimy w pokazywaczu obrazków ze słownym komentarzem - świat jest inny a wszechswiat ( tzw. kosmos ) w ogóle nie znany.

Ale znaffcuf tu na znz , że jest tak jak jest bo nałka tak podaje jest przerażający ogrom .

Jedną sentencje podawana w bibli szanuję bo jest prawdą - POZNAJ prawdę a ona Cię wyzwoli. Fałszem jest cytowanie sentencji tej jako - prawda cię wyzwoli.

Aby coś poznać to należy to poddać włsanej krytyce , przemyśleć ( bez ukierunkownia psełdonalkofcuf ) i samemu znaleźć odpowiedź na pytania - ale komu się chce myśleć , to ciężka praca myślenie , bo lepiej uwierzyć jakimś nałkofcom czy politykom i tak oto chrześcijańsie miłosierdzie zostało wpojone wszystkim oprócz inteligentym - myślącemu nie wciśniesz kitu aby go zniewolić a tym samym skośnookie stały się potęgą . Chyba ktoś coś przeoczył w zniewalaniu azji wschodniej. Daje to wiele do myślenie dlaczego My tego nie zauważyliśmy stając się niewolnikami.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj