Naukowcy nauczyli się przewidywać powodzie

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Satelitarne mapowanie ziemskiej grawitacji pomoże amerykańskim naukowcom w opracowaniu skutecznej metody przewidywania powodzi spowodowanych przez wzbieranie rzek.

 

Technika okazała się bardzo prosta - naukowcy odkryli ją, gdy przeanalizowali dane satelitarne dotyczące liczby wody zgromadzonej w obszarze każdej rzeki, w tym pod ziemią, i na podstawie tych danych przewidywano, że za kilka miesięcy niektóre dorzecza, a także zbiorniki retencyjne, mogą nie pomieścić wystarczającej ilości przepływającej wody.

 

Amerykańscy naukowcy posiadają niezbędne dane uzyskane z satelitów GRACE. Dokonały one bardzo dokładny skan ziemskiej grawitacji. Urządzenia latały na niskiej orbicie i były wyposażone w bardzo dokładne urządzenia, reagujące na najmniejsze zmiany w polu grawitacyjnym Ziemi.

Źródło: NASA/GRACE

Obszary rzek są nasycone wodą i mają znacznie większą masę, a tym samym zwiększeniu ulega grawitacja. Dlatego kosmiczne pomiary łatwo wskazują naukowcom miejsca o dużej koncentracji wód gruntowych.

 

Teoria amerykańskich naukowców została przetestowana na podstawie analizy post factum wykonanej na danych wysyłanych przez dwa satelity GRACE w 2011 roku. W rezultacie, naukowcy doszli do wniosku, że można było przewidzieć powodzie w obrębie rzeki Missouri, oraz te występujące w Nebrasce, Iowa i Dakocie Północnej oraz Południowej. Można było przewidzieć ich nadejście na 5 miesięcy przed powodzią, a to wystarczająco dużo czasu, aby się przygotować.

Trzeba jednak przyznać, że US National Weather Service ostrzegał mieszkańców kilku stanów USA przed wystąpieniem ewentualnej powodzi zaledwie miesiąc przed jego rozpoczęciem. Jednak ta metoda prognozowania powodzi, według autorów nie jest odpowiednia dla tych obszarów, gdzie występują często klęski żywiołowe, w wyniku intensywnych opadów deszczu w porze deszczowej na przykład w Pakistanie czy w Indie.

 

We wszystkich innych przypadkach, metody amerykańskich naukowców przewidują zalewanie na kilka miesięcy przed katastrofą. Wkrótce ta technologia może zostać udoskonalona. Już w 2017 roku, zostanie wyniesiona nowa para satelitów do badania grawitacji. Będą one dużo bardziej wydajne i okres skanowanie danego obszaru zostanie zmniejszony do dwóch tygodni w porównaniu do dotychczasowych trzech miesięcy zbierania danych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ekologiczna pamarańcza

- Historia udowodni że to nie

  • - Historia udowodni że to nie prawda.
  • - Uzyskiwanie prawdziwych wyników to mrzonka.
  • - Musimy lepiej obserwowac pogodę.
  • - Otwórzmy się na przyrodę

oraz

  • - Musimy zadbać o Ziemię.
  • - Uważać co chce onna nam powiedzieć.
  • - Nie postępować tak samolubnie.
  • - Dawajmy przykład dzieciom.
  • - Odnowa świadomoścci nas wyzwoli. 
Portret użytkownika Michał Obserwator

Super, ale ci naukowcy są

Super, ale ci naukowcy są super. Będą przewidywać coś, do czego sami doprowadzają. To tak jakbym przewidywał, że gdy wode ugotuję to będzie gorąca. Wystarczy popatrzeć na nasze słoneczko, wrócić pamięcią do przeszłości i porównać jak się zmieniła wysokość położenia tej gwiazdy w dzień nad naszym teoretycznym państwem. Nikt nie zwraca uwagi na to że w Polsce robi się gorąco jak na pustyni. Zmienia się położenie osi obrotu naszej planety, to i siła odśrodkowa zacznie przelewać wode, żeby wszystko się wyrównało, musi dojść do równowagi. Jakiś region zaleje, a drugi odkryje elegancko nawodnioną glebę gotową do upraw. A to że ludzie się potopią z całym swoim życiowym dorobkiem to ich nie obchodzi. Dalej niech eksperymentują, jak dojdzie do destabilizacji całego ekosystemu to wtedy ci naukowcy i znawcy będą się nawzajem obwiniać i obserwować katastrofę. Może się w porę opamiętają, ale ich zachłanność jest niewyobrażalnie wielka. Pieniądze to prawdziwy diabeł wcielony, wymyślony by gnębić niewinnych.

Portret użytkownika mirek

"Nauczuli się przewidywać"

"Nauczuli się przewidywać" proste naczynia połączone jak przechlisz w prawo lub w lewo w jednym przybędzie w drugim ubędzie.Eureka .Ziemią też nauczyli się przechylać a widać ton po dziwnych fazach księzyca.

Portret użytkownika mis

Amerykańscy naukowcy naprawdę

Amerykańscy naukowcy naprawdę wyprzedzili epokę. To do tej pory nie było wiadomo, że gdy rzeka wyleje to nadmiar zaleje tereny w pobliżu koryta i położone poniżej? Do tej pory wały budowało sie na (pałę)? Ciekaw jestem kiedy się skapują że gdy przestanie padać to żeka wraca do swego koryta.

Skomentuj