Naukowcy NASA odkryli krater na Marsie po niedawnym uderzeniu

Kategorie: 

Źródło: NASA / HiRISE

Kamera wysokiej rozdzielczości HiRISE, zainstalowana na pokładzie statku kosmicznego NASA - Mars Reconnaissance Orbiter - zlokalizowała na powierzchni Marsa stosunkowo niedawne miejsce uderzenia asteroidy lub dużego meteorytu.

 

Kolizja, która jest zupełnie nowa z kosmicznego punktu widzenia, prawdopodobnie miała miejsce między lutym 2006 a marcem 2014, powiedział zespół obrazowania z University of Arizona. Obszar na zdjęciu to około 5 km. Wokół krateru powstałego w wyniku tego zderzenia wyraźnie widoczne są promieniste struktury składające się z wyrzuconego materiału.

 

Prawie cała powierzchnia Marsa pokryta jest kraterami. NASA szacuje, że na planecie jest ponad ćwierć miliona kraterów uderzeniowych wielkości krateru Barringer w Arizonie, który ma 1219 metrów średnicy i 229 m głębokości.

Tymczasem na Ziemi znanych jest tylko około 120 kraterów uderzeniowych. Wynika to z faktu, że na przestrzeni setek milionów lat różne części powierzchni ziemi albo były w pewnym momencie pokryte lawą, albo doznawały przesunięć tektonicznych, albo były narażone na erozję przez elementy wodne i powietrzne. Mars nie jest całkowicie martwy z geologicznego punktu widzenia - często tam występują trzęsienia - ale aktywności Marsa nie można porównać z Ziemią. Obecnie na Marsie w zasadzie nie ma nic, co mogłoby ukryć nowe kratery. Tak więc ten świeży marsjański krater uderzeniowy będzie widoczny przez wiele milionów lat.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Zdjęcie pierwsze może i

Zdjęcie pierwsze może i pokazuje marsa ale w takim razie czemu jest czarno białe ? Drugie to już ewidentnie fotografia księżyca ziemi. No i czemu na tym pierwszym zdjęciu widać czarną kulkę w środku a sam "krater" ma kwadratowy obrys ? Może to tylko złudzenie optyczne ale dziwnie to wygląda. Tak czy owak mieszanie zdjęć marsa i księżyca ziemskiego w jednym artykule podważa wiarygodność całości .

Portret użytkownika ZerwipejsMyckojad

Nachalna propaganda

Nachalna propaganda bandersynów - jakie to oni odnoszą spektakularne sukcesy militarne - jest zjawiskiem bardzo dobrym. Popieram i proszę o więcej. Dlaczego? Ano dlatego, że hitlerowskie bandersyny na UPAdlinie wierzą, że mogą zwyciężyć i nie skorzystają z ruskiej oferty poddania się - i zostaną zmieleni przez ruską maszynkę do mięsa.

Portret użytkownika Q

Atmosfera ziemi nie "blokuje"

Atmosfera ziemi nie "blokuje" uderzeń meteorytów lecz je tylko "selekcjonuje" pozwalając dotrzeć do powierzchni ziemi tylko tym najtrwalszym , które nie spalą (lub nie stopią) się po drodze. Mamy też blisko nas duży księżyc , który "wymiata" nam z drogi co większe kamulce sciągając je na siebie - czego mars nie ma. No i nie które meteoryty spadające na ziemię pod małym kątem odbijają się od atmosfery jak kamień od powierzchni wody .

Portret użytkownika Brat Boga

Oni o tym wiedzą to ich

Oni o tym wiedzą to ich Koniec : Elohimów, Aniołów, Demonów, Anunakow, Szaraków, Reptaliani

i Ludzi bo to oni zdeterminowali Linie Czasu która przekroczyła Horyzont Zdarzeń jest

zdeterminwana i zmierza do Punktu Omega (Koniec Linii Czasu)

Zginą nawet bakterie i wirusy przy uderzeniu tej 1000 kilometrowej

Planetoidy która jest na kursie kolizyjnym z Ziemią.

 

Skomentuj