Naukowcy nagrali rybi „śpiew”

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pozornie nieme ryby aktywnie wykorzystują sygnały akustyczne w celu odstraszenia drapieżników lub ostrzeżenia pozostałych o nadchodzącym zagrożeniu. Sygnały dźwiękowe mogą także przyciągać płeć przeciwną, na podobnej zasadzie, co u ptaków.

 

Robert McCauley wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Derby wykonywali zapisy sygnałów akustycznych, które emitują ryby żyjące u wybrzeżu Port Hedland w Australii Zachodniej. Jeden czujnik dźwięku został zainstalowany w pobliżu brzegu, a drugi w odległości 21,5 kilometra.

Zgromadzone dane pozwoliły badaczom zidentyfikować co najmniej siedem różnych „chórów”, które były tworzone w różnych okolicznościach, o różnych porach dnia. Największą aktywność dźwiękową ryb odnotowano w trakcie pory deszczowej, od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

Komunikacja dźwiękowa ryb jest badana od dziesięcioleci, a zespół naukowców jest w stanie na podstawie nagrania zidentyfikować poszczególne źródła. McCauley ma nadzieję na dalszy rozwój badań, co pozwoli między innymi na dokładniejszą obserwację ryb nawet w bardzo mętnej wodzie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj