Kategorie:
Pozornie nieme ryby aktywnie wykorzystują sygnały akustyczne w celu odstraszenia drapieżników lub ostrzeżenia pozostałych o nadchodzącym zagrożeniu. Sygnały dźwiękowe mogą także przyciągać płeć przeciwną, na podobnej zasadzie, co u ptaków.
Robert McCauley wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Derby wykonywali zapisy sygnałów akustycznych, które emitują ryby żyjące u wybrzeżu Port Hedland w Australii Zachodniej. Jeden czujnik dźwięku został zainstalowany w pobliżu brzegu, a drugi w odległości 21,5 kilometra.
Zgromadzone dane pozwoliły badaczom zidentyfikować co najmniej siedem różnych „chórów”, które były tworzone w różnych okolicznościach, o różnych porach dnia. Największą aktywność dźwiękową ryb odnotowano w trakcie pory deszczowej, od późnej wiosny do wczesnej jesieni.
Komunikacja dźwiękowa ryb jest badana od dziesięcioleci, a zespół naukowców jest w stanie na podstawie nagrania zidentyfikować poszczególne źródła. McCauley ma nadzieję na dalszy rozwój badań, co pozwoli między innymi na dokładniejszą obserwację ryb nawet w bardzo mętnej wodzie.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
Scarlet
|
Komentarze
DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
Skomentuj