Naukowcy mówią, że Wyspy Hawajskie rozpuszczają się od wewnątrz

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Większość z nas sądzi, że erozja gleby jest główną siłą, która niszczy góry, ale geolodzy stwierdzili, że góry na Hawajach rozpuszczają się od wewnątrz. Według nich odpowiadają za to procesy wywoływane przez wody gruntowe. Mogą one spowodować, że wnętrze Hawajów dosłownie rozpuści się.

 

Któregoś dnia Góry Oahu, Koolau i Waianae zostaną zniwelowane do postaci płaskich, położonych nisko wysp. Jak podaje serwis Science Daily naukowcy z Uniwersytetu Brigham Young (Brigham Young University) próbowali się dowiedzieć jak szybko będzie postępował ten proces. Padły sugestie, że zmiany klimatu mogą potęgować to zjawisko. Udało im się ustalić, że więcej procesów erozyjnych następuje wewnątrz niż na zewnątrz gór.

 

Naukowcy badali wody gruntowe i powierzchniowe, aby dowiedzieć się, które zawierają więcej rozpuszczonych składników z minerałów glebowych.  Ponadto USGS pomógł im obliczyć całkowitą ilość masy gruntu, który znika z wysp każdego roku.

"Wszystko na Hawajach są wykonane z jednego rodzaju kamienia" - powiedział Steve Nelson z Uniwersytetu Brigham Young.  "Poziom erozji jest zmienny, ponieważ ilość opadów się waha, więc jest to doskonałym naturalnym laboratorium."

Przy przepowiadaniu przyszłości geologicznej wyspy powinno się również rozważyć wpływ okolicznych płyt tektonicznych. Dobrym przykładem jest pasmo Oahu na północnym zachodzie. Ta wyspa w rzeczywistości rośnie, powoli, ale systematycznie. Naukowcy szacują, że Oahu będzie nadal rosnąć przez około 1,5 mln lat. Jednak siła wód podziemnych ostatecznie zwycięży spłaszczając wyspę.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ja

Teraz wszystko będzie

Teraz wszystko będzie tłumaczone zmianami klimatu "już nie ociepleniem lub ozięmbienie" przez CO2, chyba że wciągną w to Metan i karzą zakorkować wszystkim lidziom "oczywiście poza elitami" i zwierzętom odbyty, żeby ratować przyrodę...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika Calma

Bardzo ciekawa propozycja,

Bardzo ciekawa propozycja, przynajmniej wszystko układa się sensownie w całość, bo te herezje które siłą się wtłacza do głów dzieciaków w szkołach to zwykły nie trzymający się kupy bełkot. Od dzieciaka robi się nam wodę z mózgu i tylko nieliczni potrafią się spod tego jarzma wydostać. Reszta mknie ku zatraceniu z przepaską na oczach.

Skomentuj