Naukowcy mogli odkryć wodną planetę w pobliżu odległej gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez naukowców z Instytutu Astrofizyki i Nauk Kosmicznych (IA) w Portugalii pozwoliły zidentyfikować nowego kandydata na planetę wodną. Odkrycia dokonano wokół gwiazdy HD 106315 oddalonej o około 350 lat świetlnych od Ziemi.

 

W centrum zainteresowania naukowców były dwie egzoplanety w systemie gwiezdnym HD 106315. Dotychczas wiedzieliśmy, że HD 106315b wykonuje jeden pełny obieg wokół swojej gwiazdy w ciągu 9,5 dnia i posiada średnicę 2,44 razy większą od Ziemi. Z kolei egzoplaneta HD 106315c okrąża gwiazdę w 21 dni, a jej średnica jest 4,35 razy większa niż średnica Ziemi.

 

Ustalenie mas tych dwóch odległych planet było poważnie utrudnione, ponieważ HD 106315 jest gwiazdą zmienną, czyli posiada zmienną jasność. Jednak w trakcie najnowszych badań udało się obliczyć ich masę. Naukowcy wykorzystali w tym celu dane z dużych programów obserwacyjnych, prowadzonych przez spektograf wysokiej rozdzielczości HARPS, który znajduje się w obserwatorium La Silla w Chile. Na ich podstawie ustalono, że HD 106315b ma masę 12,6 razy większą od Ziemi i gęstość 4,7 g/cm3. Z kolei egzoplaneta HD 106315c posiada masę 15,2 razy większą od Ziemi, a jej gęstość wynosi 1,01 g/cm3.

Badania wykazały, że planeta HD 106315c najwyraźniej posiada gęstą otoczkę wodorowo-helową. Odkryto również, że druga egzoplaneta, HD 106315b, w 50% składa się z materii skalistej, zaś kolejne 9-50% masy to woda.

 

HD 106315b może być wodnym światem – tak przynajmniej wynika z obecnych ustaleń. Egzoplaneta znalazła duże zainteresowanie naukowców, lecz kolejne badania tego ciała niebieskiego zostaną przeprowadzone z pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który powinien trafić na orbitę najwcześniej w maju 2020 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Naukowcy nadal pisza

Naukowcy nadal pisza odkrywaja cos co jest niewazne.Nalzealoby sie skupic nad tym jaki to ma wplyw na ziemie itp

Jako w niebie tak i na ziemi.Czyli to  co w kosmosie sie wydarza,ma to wplyw na ziemie.Wiec dalej niech odkrywaja,a jezeli nie umieja matematyki i fizyki i pewnych staran do tego by to uksztaltowac w jakas teze chociazby,to poprostu niewarto o tym nawet czytac

Portret użytkownika keri

Egzoplanet nie odkrywa się,

Egzoplanet nie odkrywa się, tylko wnioskuje o ich istnieniu na podstawie przesłanek, które mogą być fałszywe i zwykle są. Nikt nie dowiódł istnienia egzoplanety, co najwyżej przekonał innych astronomów, że jakieś zaciemnienia mogą wskazywać na planetę poza układem słonecznym (jeśli taki istnieje, hehe).

W astronomii dowodzenia zasadniczo nie ma. Jeśli ktoś napisze, że w odległości 350 lat świetlnych jest planeta istot z uszami królika, to nikt nie jest w stanie temu zaprzeczyć Biggrin

Następny nałukofiec opublikuje, że 50 lat świetlnych bliżej mieszkają istoty z uszami nietoperza i też nikt nie jest w stanie temu zaprzeczyć, ale jest to dla nałukofców niejako potwierdzenie istnienia tej wcześniejszej planety, na której mają królicze uszy.

Dlatego cała astronomia jest do skasowania, bo w niej fałsz potwierdza fałsz Lol

Włoski naukowiec o urojonej pandemii: https://stopnop.com.pl/wloski-naukowiec-o-wirusie. Cov-19 to egzosom do komunikacji międzykomórkowej, a nie wirus: https://www.youtube.com/watch?v=oMPguza54mM

Strony

Skomentuj