Naukowcy łapią pył z komety ISON, mogą powstać obłoki srebrzyste

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Mimo, że kometa ISON już nie istnieje jej pojawienie się w naszym Układzie Słonecznym wciąż odciska piętno. Na dzisiaj i jutro przewiduje się przelot naszej planety w pasie przestrzeni pokrytym przez pył pozostawiony po przelocie komety.

 

Jeśli fragmenty kometarnego gruzu będą odpowiednio duże to cześć z nich może spaść na Ziemię w formie roju meteorów. Jednak nawet jeśli przelecimy tylko przez pył, rosyjscy naukowcy uruchomili specjalny projekt, którego celem jest wyłapanie cząstek tego pyłu celem sprowadzenia go na Ziemię i dalszych badań.

 

Pył ma być zbierany za pomocą balonów meteorologicznych, które będą wypuszczane między innymi na Antarktydzie, najczystszym miejscu na świecie. Naukowców interesuje skład chemiczny, a zwłaszcza występowanie związków węgla, które mogłyby być budulcem życia.

Obłoki srebrzyste nad Estonią - źródło: wikipedia.org

Co ciekawe naukowcy twierdzą, że pył z komety, może spotęgować występowanie zjawiska zwanego obłokami srebrzystymi (Noctilucent clouds). Są to chmury występujące w rejonach polarnych na wysokościach od 75km wzwyż. Ze względu na swój pułap potrafią jaśnieć nawet po zachodzie Słońca.

 

Kometa ISON nauczyła nas już, że nie można przewidzieć wszystkiego, co się z nią stanie. Oznacza to, że nawet przelot przez ten obszar przestrzeni kosmicznej może być nacechowany jakimiś zagrożeniami, o których nie mamy obecnie pojęcia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Cóż powoduje zjawisko 

Cóż powoduje zjawisko  mroźnej zimy? Odległość od Słońca?
 A może wpływ dziurawej ochrony Ziemi i swobodny, lokalny dostęp temperatury próżni kosmicznej? Zaburzenia izoterm magnetycznych?
Tak czy inaczej gwałtowne zmiany klimatyczne i powstające ekstremalne fronty atmosferyczne nie zależą od Golstromu...
 Są inne kosmiczne wpływy na takie sytuacje.
 A cóż jesli istnieje technologia wytwarzająca "tunele" kierujące chłód pustki kosmicznej ( -271 st C) na wybrany obszar naszej planety...
 W zasadzie takie technologie istnieją tworzące "dziurę" w jonosferze...
 To taki a'la HARP... On mógłby to zrobić...

Portret użytkownika Lemiesz_

Oj bidulo. A cóż takiego

Oj bidulo. A cóż takiego zrobiłeś temu swojemu Bogu, żeby się tak bic w piersi i błagac o przebaczenie? I jakiś mały ten twój Bóg skoro nie jest wszędzie, wszystkim i we wszystkim tylko siedzi sobie w niebie. Siedzi pewnie na jakimś tronie, w jakiejś chmurze i odbiera interesantów niosących modlitwy od przerażonych wyznawców. Taaa... zacznij myślec przy użyciu nieobrzezanej półkuli. Ta obrzezana pozbawiona jest istoty szarej i dlatego łykasz żydowskie brednie jak młody pelikan, a potem jeszcze je powtarzasz. Popraw się Polaku! Popraw!

Portret użytkownika barra barra

@Polakk, jak z Marsa patrzę

@Polakk, jak z Marsa patrzę na Ziemię, to i ziemianie są w niebie, bo w końcu to też jakaś część kosmosu. Ziemia nie jest światem tylko jego fragmentem (promilem). Wywracjać do góry nogami znaczenie słów "Ziemia & Niebo", można stwierdzić, że ziemi fizycznie nie ma. Choć jak zawsze punkt widzenia ależy od punktu siedzenia. i bądź tu mądry.

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Portret użytkownika Kruczysko

"Jesteśmy roztańczonym pyłem

"Jesteśmy roztańczonym pyłem tego swiata"
"Widzę w Kręgu najsilniejszych i najmądrzejszych z żyjących ludzi. Widzę cały wasz potencjał. I widzę, jak się marnuje. Niech to szlag, całe pokolenie tankuje samochody, podaje do stołu. Niewolnicy białych kołnierzyków. Reklamy każą nam gonić za ciuchami i samochodami. Robimy to, czego nienawidzimy, żeby móc kupić to, czego nie potrzebujemy. Jesteśmy niechcianymi dziećmi historii. Bez miejsca ani celu. Nie mamy żadnej Wojny światowej ani Wielkiego Kryzysu. Naszą wojną jest wojna duchowa. Naszym kryzysem jest całe nasze życie. Jesteśmy wychowani przez telewizję w wierze, że zostaniemy kiedyś milionerami, gwiazdami ekranu czy rocka. Ale nie zostaniemy. Powoli zaczynami sobie z tego zdawać sprawę. I jesteśmy bardzo, bardzo wkurzeni."
Pozdrawiam
Kruk

Karuzela, karuzela....
Świat sie kręci i...   umiera...

Strony

Skomentuj