Naukowcy z IBM rozwijają procesor oparty na modelu ludzkiego mózgu

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Ekspertom zatrudnionym przez korporację IBM udało się stworzyć układ komputerowy, który symuluje działanie połączeń nerwowych w mózgu. Już od 2008 roku, naukowcy z IBM pracują w ramach programu rozwojowego finansowanego przez DARPA. Agencja oficjalnie prowadzi badania procesów synaptycznych.

 

Opracowany procesor nazywa się TrueNorth, ma neurosynaptyczną architekturę, która dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii krzemowych, jest podobno bardziej wydajna, skalowalna i elastyczna.

 

Procesor TrueNorth zawiera 5,4 miliarda tranzystorów i 4096 rdzeni neurosynaptycznych podłączonych przez sieć wewnątrz chipa, który dzięki temu łączy milionów programowalnych neuronów wybijanie programowalne i 256 milionów synaps dostosowywanych. IBM twierdzi, że jest to największa liczba tranzystorów w układzie scalonym.

Podczas symulacji złożonych nawracającej neuronowej układem sieci zużywa mniej niż 100 mW energii. TrueNorth ma równoległe rozproszoną, modułową, skalowalną, odporną na uszkodzenia i elastyczną architekturę, która integruje się z komputerem i pamięcią. Układ może być stosowany w wielu dziedzinach, które używają złożonych sieci neuronowych w czasie rzeczywistym, w tym w celu odkrycia zbioru obiektów czy ich klasyfikacji.

 

Zdaniem IBM można powiedzieć, że TrueNorth na nowo zdefiniuje to co jest obecnie możliwe w obszarze komputerów tworzonych na podstawie modelu ludzkiego mózgu zarówno pod względem wielkości, architektury, wydajności, skalowalności i metod projektowania procesorów.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika steniek

"Procesor TrueNorth zawiera

"Procesor TrueNorth zawiera 5,4 miliarda tranzystorów i 4096 rdzeni neurosynaptycznych podłączonych przez sieć wewnątrz chipa, który dzięki temu łączy milionów programowalnych neuronów wybijanie programowalne i 256 milionów synaps dostosowywanych." Kto to k... pisał?

Portret użytkownika Rodak

Mózg  bierze  udział  w

Mózg  bierze  udział  w  postrzeganiu  zewnętrznym  i  w  niczym  więcej, więc  może  ten  procesor  ma  spowodowac  inne  postrzeganie  rzeczywistości  oraz  rzeczywistości  dotychczas  niewidzialnych ?

Skomentuj