Naukowcy dokonali wielkich postępów w klonowaniu mamutów. Czy wymarły gatunek powróci?

Kategorie: 

Źródło: internet

Jak wiadomo słonie pokryte sierścią, zwane mamutami, wyginęły podczas ostatniego zlodowacenia na Ziemi. prawdopodobnie zostały wytrzebione przez ludzi i również ludzie zamierzają przywrócić je do życia. 

 

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wykorzystali DNA mamuta syberyjskiego, którego ciało pozostawało w zmarzlinie przez 42 000 lat i na bazie pozyskanego materiału genetycznego zamierzają przywrócić do życia mamuty. 

 

Grupa specjalistów zajmujących się klonowaniem wymarłych mamutów zamierza opublikować w najbliższym czasie artykuł na temat postępów eksperymentu. Trwają prace nad odtworzeniem genomu mamuta i przywrócenie tego gatunku z wykorzystaniem słoni azjatyckich. W tej chwili naukowcy skupiają się na stworzeniu takiej hybrydy gatunków. 

Ambitne plany naukowców staną się bardziej realistyczne gdy dojdzie do stworzenia sztucznej macicy, która pozwoli na reintrodukcję gatunku bez pomocy matki zastępczej w postaci słonicy. Aby to umożliwić naukowcy wykorzystują metodę ingerencji genetycznej CRISPR-Cas9 pozwalającą na wykonywanie sekwencji wysokiej precyzji cięć i sklejania kodu DNA. 

 

Naukowcom udało się już wyizolować takie cechy charakterystyczne mamutów, jak długie włosy, drobne uszu grubą warstwa tłuszczowa, krew i odporność na niskie temperatury. Celem eksperymentu, prowadzonego przez okres dwóch lat, było stworzenie słonia z funkcjami mamutów. Jeśli tak się stanie, hybrydowe stworzenie może zostać najbliższym genetycznie potomkiem wymarłych mamutów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Cień

Zamiast zająć się wymarłymi

Zamiast zająć się wymarłymi gatunkami zwierząt które wyginęły w ostatnich stu latach przez działalność człowieka i których DNA jest o wiele lepiej zachowane, to zajmują się gatunkiem który wyginął parędziesiąt tysięcy lat temu i który żył w całkowicie odmiennym klimacie niż dzisiejszy. Widać że chodzi jedynie o to by od państwa hajs trzepać. Ile to już lat czytam te artykuły o powrocie mamuta i o tym że naukowcy są już blisko.

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

To są informacje dla

To są informacje dla "pelikanów". W rzeczywistości pod ziemią ,w tajnych placówkach, technologia medyczna wyprzedza nasza o ponad 100 lat ,więc klonowanie ,czy odzyskiwanie tkanek jest tam na porządku dziennym.

Portret użytkownika Balrog

wspaniała wiadomość..

wspaniała wiadomość...zastanawia mnie tylko , ze skoro maja fundusze na odtwarzanie gatnków...to dlaczego nie ma funduszy ani poświęcenia do ratowania aktualnie ginących...choćby ostatnio samca białego nosorożca północnego ? ... pokrętność działań człowieka jest niebywała, jakże jesteśmy marnym i głupim gatunkiem...ziemia funkcjonowałaby znacznie lepiej , bujniej i spokojniej bez ludzkiej zarazy....

Strony

Skomentuj