Naukowcy dokonali bezpośredniej przemiany CO2 w metanol

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Uczeni z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii dokonali przełomowej przemiany przechwyconego z powietrza dwutlenku węgla bezpośrednio w metanol. Osiągnięcie to ma podwójne znaczenie, gdyż będziemy mogli usuwać z atmosfery gaz cieplarniany, jakim jest CO2, oraz produkować metanol jako alternatywę dla benzyny.

 

Bezpośredniej zamiany dwutlenku węgla w metanol udało się dokonać po raz pierwszy. W przeciągu ostatnich lat chemicy badali możliwości przekształcania CO2 w użyteczne produkty. Po dodaniu do niego wodoru otrzymujemy metanol, metan lub kwas mrówkowy. Przemysł chemiczny produkuje ponad 70 milionów ton metanolu rocznie, ponieważ służy on jako budulec dla większych związków, takich jak etylen czy propylen.

 

Podczas konwersji CO2 w metanol, dobry katalizator homogeniczny ma kluczowe znaczenie. Pozwala on przyspieszyć zachodzące reakcje chemiczne a tym samym przyspieszyć produkcję metanolu. Jednak reakcje te wymagają wysokich temperatur, rzędu 150 stopni Celsjusza, które zazwyczaj powodują uszkodzenie katalizatora.

 

Badania prowadzone przez profesora chemii G. K. Surya Prakasha oraz laureata Nagrody Nobla George'a A. Olaha doprowadziły do powstania stabilnego katalizatora, opartego na rutenie. Potrafi on wytrzymać wysokie temperatury i można go używać wielokrotnie do ciągłej produkcji metanolu.

 

Podczas demonstracji wykazano, że nawet 79% przechwyconego z powietrza CO2 można przekształcić bezpośrednio w metanol. Ich wynalazek może mieć ogromne znaczenie - ten związek chemiczny może stać się alternatywą dla paliw kopalnych a jego pozyskiwanie z powietrza pozwoli jednocześnie ograniczyć globalne ocieplenie.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/dwutlenek-wegla-mozna-zamienic-bezposrednio-w-metanol

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ksmamona

Nazimek z Lublina to zrobił

Nazimek z Lublina to zrobił lata temu więc co to za nowość???. Chyba ,że nie opatentował lub patent wygasł i znaleźli się odkrywcy .................................. . Ale szambo. Wszystko wymyślamy tylko pieniędzy brakuje na ostatni etap ,może tak właśnie ma być?

Portret użytkownika nikt-xxx

Obserwacja: Na dzisiejsze

Obserwacja: Na dzisiejsze problemy SĄ rozwiązania, ale ... nikt nie jest zainteresowany. Widziałem wywiad z jakimś polskim naukowcem. Chodziło o budowę małych reaktorów przy scentralizowanych źródłach emisji CO2. Ten gaz byłby wychwytywany i łączony z wodą energią z reaktora, tworząc znów paliwo gazowe. Reaktory wg rozwiązania chińskiego - paliwo w granulach otulonych grafitem (bardzo przekonujące rozwiązanie, wyglądające na bezpieczne). Wtedy jednak samochody elektryczne nagle zaczęłyby mieć sens. Patrzę na ten świat i nie rozumiem. Ja tu po prostu nie pasuję. Miewacie takie wrażenie? Może ta planeta jednak POTRZEBUJE władcy, który poczułby się odpowiedzialny za cały ten interes? Coraz większe wątpliwości mam w temacie Iluminatów i NWO. Jestem przeciw, czy za??? Za mało danych. Lokalnie, to samo z PiSem. Do niedawna byłem ich śmiertelnym wrogiem. Teraz WSTRZYMUJĘ się z osądem. Po owocach ich poznamy. Tylko te dziwolągi budzą grozę (Macierewicze, Ziobry, Kurskie, Pawłowicze, ...). Ehhh. Chętnie pogadałbym z Kaczyńskim, ale - jak znam życie - byłoby bez efektu.

Portret użytkownika GrzegorzB7

Profesor Nazimek z UMCS

Profesor Nazimek z UMCS Lublin opracował zamianę CO2 na metanol dekadę temu. Jak jest metanol to z gazem syntezowym można zrobic dowolne węglowodory. Koszty fabryki w skali przemysłowej 60 mln złotych. Poprzednia ekipa rzecz jasna utrąciła projekt na zasadzie "nie było, nie ma i nie potrzeba". Może teraz wrócą do tej technologii Nazimka? Ma kto jakie wtyki w Warszawie, albo petycje zrobić na citizengo jak robi Kolonko?

Portret użytkownika Fred

Skoro spalajac metanol

Skoro spalajac metanol otrzymujemy energie i co2 to zeby z co2 zrobic metanol musimy dac tej odwrotnej reakcji z uwzglednieniem strat, co najmniej tylez samo energii, nieoplacalne calkowicie wiec bez sensu z ekonomiczneg p.widzenia, my chcemy miec tanie paliwo zeby z niego pozyskiwac energie a nie ladowac energie aby uzyskac paliwo

Portret użytkownika niewyspany

W czasach haraczu za emisję

W czasach haraczu za emisję CO2? Wygląda na całkiem niezły iteres. Pierwszy raz czytałem o tym w 2009 roku, gdy polscy naukowcy uzyskali metanol z lotnego CO2 za pomocą sztucznej fotosyntezy. Niestety rządziła wtedy PO więc wszystko się stuskoliło. Zobaczymy czy ta władz będzie mądrzejsza.

Portret użytkownika obserwator głupoty NASA

Głupota. Lepiej CO2 zamienić

Głupota. Lepiej CO2 zamienić w O2, a to najlepiej zrobić sadząc drzewa, a nie betonować tereny. Dziwią się, ze w miastach jest wysoka temperatra w lecie, zwłaszcza NASA płacze przez swoje ocieplenie klimatu, ale zapomnieli, że wycieli drzewa z miast i wybetonowali rynki. Drzewa ochładzają miasta w lecie. 

Portret użytkownika Wojox

gdyż będziemy mogli usuwać z

gdyż będziemy mogli usuwać z atmosfery gaz cieplarniany, jakim jest CO2,
 
 
Kto to pisał?
CO2 nigdy nie było gazem cieplarnianym. CO2 asymilują drzewa, niestety te ciągle są wycinane a są plany aby zniszczyć ile to tylko możliwe - lasów na całym świecie. Nie tylko wycinka, rozpylanie różnych pierwiastków w atmosferze, dodają do tego także metal jakim jest magnez. Strażacy gaszący pożary w USA twierdzą że to się pali jakby ktoś z góry benzynką podlewał, a tak działa magnez. Niestety robienie wody z mózgów trwa w najlepsze. A naukofcy coraz bardziej przypominają niewolników na rozkazy skorumpowanych ludzi z władzy którzy wykonują polecenia demonów,,,,, 

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika ojhk

no to mamy za rok o9płatę za

no to mamy za rok o9płatę za oddychanie (wydychanie powietrza) liczona od metra 3 Smile
a swoją drogą szkoda że pozbywając sie CO2 padną nam szybko rośliny na globie , bo jak wiemy te rosną przetwarzając CO2 na ... i tu już spece z gimbazy powinni wiedzieć. jednym słowy to co daje nam pokarm czyli rośliny po prostu wyplemimy zabierając im dwutlenek węgla to tak jak by się nas pozbyć zabierając nam tlen do życia Biggrin paradoks głupi co? Biggrin

Strony

Skomentuj