Naukowcy chcą wyhodować pierwszy żyjący komputer biologiczny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czy przyszłe komputery będą produkowane, czy też będą specjalnie hodowane w laboratorium? Naukowcy z Lehigh University sprawdzają możliwość stworzenia sieci neuronowej, opartej o żywe komórki, zaprogramowane do wykonywania podstawowych obliczeń.

 

Narodowa Fundacja Nauki, agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, udzieliła wsparcia finansowego w wysokości 500 tysięcy dolarów dla projektów „Understanding the Brain” i „BRAIN Initiative”, które mają na celu przyspieszenie rozwoju neurotechnologii.

„Ostatnie osiągnięcia w optogenetyce, wzorzystej stymulacji optycznej i szybkiej optycznej detekcji umożliwiają jednoczesną stymulację i rejestrowanie tysięcy żywych neuronów. Naukowcy wiedzą już, że połączone biologicznie żywe neurony naturalnie wykazują zdolność wykonywania obliczeń i uczenia się. Z pomocą Narodowej Fundacji Nauki, będziemy budować eksperymentalną platformę, które umożliwi stymulację optyczną oraz detekcję aktywności w żywej sieci neuronów i opracujemy algorytmy do jej wyszkolenia” - powiedziała Xiaochen Gao, adiunkt inżynierii elektrycznej i komputerowej w Lehigh University.

W ramach badań, zespół badawczy z Lehigh University zaszyfruje obrazy zapisanych odręcznie cyfr do czegoś w rodzaju dwuwymiarowego kodu kreskowego. Naukowcy zastosują szyfr do grupy połączonych sieciowo neuronów in vitro. Rezultaty tej pracy mogą pomóc inżynierom komputerowym w opracowaniu nowych sposobów myślenia o projektowaniu urządzeń półprzewodnikowych, a także wpłynąć na badania ludzkiego mózgu.

Projekt prowadzony przez zespół z Lehigh University to jedna z 18 interdyscyplinarnych inicjatyw, mających na celu prowadzenie innowacyjnych badań nad systemami neuronowymi i poznawczymi, które wspierane są przez Narodową Fundację Nauki. Celem jest poszerzenie granic podstawowych badań w czterech obszarach tematycznych: w neuroinżynierii oraz koncepcjach i projektach inspirowanych mózgiem, indywidualności i wariacji, procesach kognitywnych i neuronowych w realistycznych złożonych środowiskach, oraz w neuronauce i kognitywistyce.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika &

Jeżeli wszechświat jest makro

Jeżeli wszechświat jest makro mózgiem, fraktalem ziemskich mózgów, podobnie szyszynka i jej połączenia z nim muszą również mieć swoje odbicie. Zatem mistycznym Bogiem mogłaby być owa hipotetyczna makro szyszynka, przez którą dostali się kiedyś ludzie. Ten sobie siedział tam schowany i nie spodziewając się niczego weszli mu do mieszkania jak mróweczki. Później było pomnieszanie języków i inne zemsty. Efektem jest dzisiejsza głupia cywilizacja i wcześniejsze. Podobnie jak Polska przed i po II wś.

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Jeśli się to im uda , to nie

Jeśli się to im uda , to nie powinien nazywać się kmputer , lecz : Byt widzialny nierozumny sztucznonaturalny  materialny prosty. Sieć takich bytów nazywałaby się tak samo ze zmainą w  końcówce : złożony .To co napisałem to element systematyki ze światów gdzie nie jest takie pomylenie pojęć jak na tym .

Portret użytkownika Xtb

Na świecie chodzi już ponad

Na świecie chodzi już ponad 6mld takich biologicznych komputerów więc po co chodować kolejne? Nie znamy potęgi własnych umysłów a bierzemy się za okiełznanie biokomputerow... A co będzie gdy ten super bio komputer zacznie hakować umysły jego twórców. 

Portret użytkownika &

Dokładnie, jest tak jak

Dokładnie, jest tak jak piszesz.

Obecnie wszelkie prowadzone badania na każdym szczeblu i w każdej dziedzinie nie służą nauce ani medycynie, lecz są elementem wyścigu zbrojeń i mają służyć jako aparat terroru.

Skomentuj