Naukowcy chcą ustalić, kiedy nastąpi przebiegunowanie Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Pole magnetyczne to naturalna tarcza ochronna naszej planety. Jeśli osłabnie, nasze satelity komunikacyjne na najwyższych orbitach przestaną działać. Natomiast jeśli tarcza magnetyczna całkowicie zaniknie, Ziemia będzie bombardowana zabójczym dla życia promieniowaniem kosmicznym.

 

Dr Nicolas Thouveny z Europejskiego Centrum Badań i Nauczania Geologii Środowiskowej (CEREGE) w Aix-en-Provence we Francji twierdzi, że pole geomagnetyczne słabnie już od 3 tysięcy lat. Jeśli nadal będzie słabnąć w takim tempie, w ciągu jednego tysiąclecia Ziemia wejdzie w krytyczny okres.

 

Pole magnetyczne naszej planety powstaje w wyniku przepływu ciekłego żelaza w jądrze. Przypuszcza się, że w całej historii Ziemi wielokrotnie dochodziło do przebiegunowania – do 100 razy w ciągu ostatnich 20 milionów lat. Odwrócenie biegunów magnetycznych to proces, który może zajmować około tysiąc lat. Przebiegunowanie pozostawia po sobie namagnesowanie w skałach na Ziemi.

 

Badania rdzeni osadów z dna morskiego pozwalają spojrzeć w przeszłość i ustalić, kiedy dochodziło do zamiany biegunów. Analizy przeprowadzone przez dr Thouveny'ego i jego zespół pozwoliły lepiej zrozumieć historię pola magnetycznego naszej planety.

Aby nastąpiło przebiegunowanie, pole magnetyczne musi osłabnąć o około 90%. Proces ten może trwać nawet przez tysiące lat, a w tym czasie Ziemia traci swoją ochronę magnetyczną i jest bombardowana zabójczym promieniowaniem kosmicznym. Promienie te zderzają się z coraz większą liczbą atomów, takich jak azot i tlen. Powstają wtedy izotopy kosmogoniczne, takie jak węgiel-14 i beryl-10, które opadają na powierzchnię planety. Badając ich ilość w rdzeniach można ustalić, kiedy nastąpiło odwrócenie biegunów.

 

Ostatnie przebiegunowanie miało miejsce od 772 tysięcy do 764 tysięcy lat temu. Od tego czasu, pole magnetyczne wykonało 15 tzw. wędrówek, podczas których znacząco osłabło, ale nie na tyle, aby doprowadzić do pełnej zamiany biegunów. To właśnie podczas tego osłabienia, po którym pole odzyskuje swoją siłę, ludzkość będzie zagrożona. Ostatnia taka wędrówka miała miejsce około 40 tysięcy lat temu, a dowody wskazują, że Ziemia doświadcza kolejnego takiego zjawiska.

 

Dr Nicolas Thouveny powiedział, że na przestrzeni ostatnich 3 tysięcy lat, pole geomagnetyczne straciło 30% intensywności. Naukowiec przewiduje, że pole osłabnie całkowicie w ciągu kilkuset lub kilku tysięcy lat.

 

Już dziś możemy dostrzec efekty osłabienia pola magnetycznego na przykładzie naszych satelitów na orbicie. Na Oceanie Atlantyckim, pomiędzy Ameryką Południową a Afryką, znajduje się strefa, w której pole magnetyczne jest około 3 razy słabsze niż na biegunach. Jest to tzw. anomalia południowoatlantycka, która jest przedmiotem badań projektu CoreSat, prowadzonego przez profesora Chrisa Finlaya z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Z pomocą danych, pochodzących z licznych satelitów, naukowiec próbuje ustalić, co jest przyczyną tej dziwnej anomalii.

Źródło: ESA/DTU Space

Anomalia południowoatlantycka została po raz pierwszy zauważona w latach 50. XX wieku. Od tego czasu, pole magnetycznie w tym obszarze osłabło o kolejne 6%, natomiast anomalia „przesunęła się” w kierunku zachodnim. W tej tajemniczej strefie, satelity regularnie doświadczają awarii elementów elektronicznych. Naukowcy próbują zrozumieć, dlaczego w tej części świata, pole magnetyczne jest słabsze, lecz jak dotąd bezskutecznie.

 

Projekt CoreSat może poszerzyć naszą wiedzę w tym zakresie. Posługując się najbardziej szczegółowymi danymi, naukowcy chcą zbadać właściwości pola magnetycznego w tym regionie z nadzieją, że odkryją, co dzieje się w jądrze Ziemi.

 

Jedna z możliwości zakłada obecność ogromnego antycyklonu w południowej części zewnętrznego płynnego jądra planety, który może wypychać pole magnetyczne z obszaru południowego Atlantyku. Jednak na dzień dzisiejszy nie wiadomo nawet, czy anomalia południowoatlantycka ma w ogóle związek z odwracaniem się biegunów.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

Nie jestem przeciwnikiem

Nie jestem przeciwnikiem nauki ,ale trochę mnie zaczyna drażnić wydawanie gigantycznych pieniędzy na badania których nie zrozumie 99% ludzkości, a których wyniki(o ile jakieś będą)to i tak nic nie zmienią ,bo pewne zjawiska się po prostu muszą wydarzyć.Zresztą te badania to zwykle takie błądzenie po omacku, więc i winiki zwykle opierają się na przypuszczeniach....czyli są gówno warte.Jakby tego było mało zwykle te badania dotyczą rzeczy, które jeśli się wydarzą to za tysiące lat!!!.

Tymczasem nadal idąć do dentysty wiele osób ma portki pełne strachu ,a co drugi 30-latek patrzac w lustro ma doła bo już włoski siwieją...o ile jeszcze je na głowie ma.Zajmują się rzeczami wielkimi, trudnymi do ogarnięcia nawet ludzkim umysłem, bez większej pewności że cokolwiek z tego wyjdzie, zamiast się zabrac za rzeczy które są nam potrzebne na codzień.To tak jak ja bym zbierał na kupno pałacu na codzien mieszkając w kartonie.....ku..a zacznijcie od tego co się naprawde nam przyda !!!!.

 

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika MAX 1969

Żalisz się czy się skarżysz,

Żalisz się czy się skarżysz, a może lansujesz publicznie nieprzeciętnie niepopularną postawę?!
Jak Cię coś przerasta, to po prostu odejdź...
Kuciaki wysyłają na ciemną stronę księżyca (The Dark Side of the Moon) satelitę i to jest na pewno bezsens...
Paru bogatych Chinoli postanowiło „mieć” ambicję i zapisać się złotymi zgłoskami na kartach historii nauki!
...starting to get really pissed off and wants them to just go away or shut up!

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Jaskiniowiec

Co sie stanie z magnesem po

Co sie stanie z magnesem po podgrzaniu go ? Co ile tysięcy lat układ słoneczny okrąża galaktykę i jaki wpływ mają anomalie kosmiczne na drodze ? Ile zarabiają naukowcy których badania nic nie znaczą ? Mozna by zadać jesze kilka pytań ale sa ludzie na świecie którzy znają odpowiedzi na wszystkie choć nie operują językiem naukowym 

Portret użytkownika Dd

I co to zmieni?

I co to zmieni?

Czekamy na przebiegunowanie, pęknięcie płyt tektonicznych, uderzenie meteorytu, dziurę ozonową, przeludnienie, stopienie ludowców, III WR, a nawet na inwazję wrogiej cywilizacji.

I pewnie jeszcze kilka innych metod unicestwienia. Coś To zmienia? Kiedyś mądry filozof powiedział carpe diem i tego się trzymajcie reszta to mrzonki albo coś na co nie mamy praktycznie wpływu.

Portret użytkownika jol

co nie zmienia faktu, ze tam

co nie zmienia faktu, ze tam sa terroidy, cięzkie metale ostatnich cyfer niezapelnionej do konca tablicy okresowej pierwiastków, a ilość elektronów jakie posiadają, to jedynie wyzwanie i powod do zastanowienia, jakie to wlasciwosci fizyko-chemiczne owe pierwiastki posiadaja

Propaganda, poprawność polityczna, socjotechniki są tak stare jak ludzkość.

Portret użytkownika zxc

Nie powielajcie bzdur

Nie powielajcie bzdur dotyczących budowy ziemi... ciekłe jądro z żelaza hahahaa.... tam są tylko pierwiastki l.a. 158 i 159, ten ostatni topi się w temp 42000C i ma gęstość 19 razy większą niż uran. Jak sobie policzycie średnicę jądra stałego z tą gęstością to wyjdzie Wam średnia gęstość ziemi ca. 5510 kg/m3 z tym żelazem trochę brakuje Smile

Portret użytkownika mrcn

To jaka to jest sciesliwosc

To jaka to jest sciesliwosc ciala stalego o strukturze siatki krystalicznej? Nawet roztopione przez wysoka temperature bedzie sie raczej rozprezac tym samym zmniejszajac gestosc, znane zjawisko rozszerzalnosci temperaturowej cial stalych.

Pytam bo nie czuje sie na silach robic kalkulacji a tylko ciekaw jestem tego zjawiska kompresji plynnego zelaza. Moze to sciskanie generuje jakoes efekty piezo i stad mamy zaburzenia pola magnetycznego?

Skomentuj