Naukowcy chcą tworzyć drewno tak twarde, że będzie mogło zastąpić stal

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podczas długotrwałych eksperymentów odkryto, że kąpiel chemiczna w roztworze wodorotlenku sodu i siarczynu sodu oraz gorąca prasa mogą uczynić drewno tak twardym, jak stal. Naukowcy sądzą, że ich odkrycie może stanowić ekologiczną alternatywę dla stopu żelaza z węglem.

 

Naukowcy pracują nad zagęszczeniem drewna od lat 40. XX wieku. Jak się okazuje, gotowanie różnych rodzajów drewna w roztworze wodorotlenku sodu i siarczynu sodu przez 7 godzin pozbawia drewno ligniny – polimeru wiążącego celulozę, który odpowiada za zwartość struktury komórek drewna. Przy ściśnięciu pozostałej masy celulozowej prasą w temperaturze 100 0C można stworzyć bardzo trwały i odporny materiał.

 

W rezultacie badacze otrzymali 11,5 razy wytrzymalsze drewno o 3 razy większej gęstości. Naukowcy testowali udoskonalony materiał w ten sam sposób, w jaki testuje się pojazdy wojskowe: strzelano do niego pociskami wykonanymi ze stali nierdzewnej z broni pneumatycznej. Pociski przebijały drewnianą „tarczę”, jednak utykały w niej.

Jak się okazuje, wynalazek nie jest w stanie całkowicie sprostać pociskom z broni pneumatycznej, jednak jego twórcy sądzą, że może z powodzeniem nadać się do zastąpienia stali wykorzystywanej w budownictwie oraz w produkcji pojazdów.

 

W 2010 roku całkowita emisja zanieczyszczeń powstałych z produkcji stali wyniosła 2500 mln ton. Przewiduje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie o kolejne 300 mln. Eksperci twierdzą, że emisje szkodliwych gazów, spowodowane produkcją stali można zmniejszyć dzięki bardziej zróżnicowanym produktom budowlanym, takim jak utwardzone drewno.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Skomentuj