Naukowcy chcą stworzyć bank mikroorganizmów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ludzkość przygotowuje się na najgorsze scenariusze. W Arktyce mamy już globalny bank nasion. Aktualnie trwają prace nad bankiem genów wszystkich żyjących istot na Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey uważają, że powinniśmy również stworzyć bank mikroorganizmów.

 

Nowa „Arka Noego” składałaby się z pożytecznych bakterii, pobranych od ludzi, których mikrobiomy pozostają nietknięte przez antybiotyki, złą dietę, urbanizację i inne negatywne czynniki. Ludzki mikrobiom zawiera bowiem tryliony mikroskopijnych organizmów, które żyją w naszych ciałach i pomagają nam utrzymać zdrowie.

Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey porównali taki bank mikroorganizmów do globalnego banku nasion, który powstał w norweskim archipelagu Svalbard na wyspie Spitsbergen. Ich zdaniem, ludzkość musi zachować różnorodność ludzkiej mikroflory, dopóki jeszcze istnieje. Na przestrzeni ostatnich kilku pokoleń zaczęliśmy tracić różnorodność mikrobiologiczną, co przyczyniło się do prawdziwej pandemii różnych zaburzeń, w tym zaburzeń odporności.

 

Bank mikroorganizmów działałby na tej samej zasadzie, co bank nasion. W przyszłości moglibyśmy zapobiec różnym chorobom poprzez wprowadzenie do organizmów utraconych drobnoustrojów. Zdaniem naukowców, powinniśmy jak najszybciej pobrać pożyteczne bakterie z odległych populacji Afryki i Ameryki Południowej, które mają największą różnorodność mikroflory, dopóki nie doświadczyły skutków urbanizacji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Ale przecież mamy szczepionki

Ale przecież mamy szczepionki na wszystko, to one nas ochronią, to najlepiej przebadane i super bezpieczne preparaty o super skuteczności! Jak na coś nie ma, to naukofcy szybko wymyślą i będą dla każdego pod przymusem "od ręki" dostępne, trzeba tylko ustawy przymuszając zrobić i karać nieposłusznych, a staniemy się najzdrowszą planetą we wszechświecie...kosmici będą z całej galaktyki przylatwyać się leczyć do nas szczepionkami i brać z nas przykład! ;)))

Skomentuj