Naukowcy chcą korzystać z odpadów promieniotwórczych do produkcji baterii jądrowych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dzięki energetyce jądrowej, potrafimy produkować duże ilości czystej energii dla przemysłu i gospodarstw domowych. Niestety posiada też pewne wady - głównym problemem jest transportowanie, składowanie i zabezpieczanie odpadów promieniotwórczych, co wiąże się z wysokimi kosztami. Na szczęście naukowcy wymyślili sposób, który pozwoli na pożyteczne wykorzystanie tych odpadów.

 

Badacze z Uniwersytetu w Bristolu zastanawiali się co zrobić z blokami grafitowymi, które pełnią rolę moderatora w niektórych typach reaktorów atomowych. Wielka Brytania posiada obecnie niemal 95 tysięcy ton takich bloków, które już nie nadają się do wykorzystania, gdyż znajdujący się w nich węgiel przekształcił się w promieniotwórczy izotop węgla 14C.

 

Naukowcy wpadli więc na pewien pomysł i opracowali nową technologię, która pozwala na produkcję energii elektrycznej z odpadów radioaktywnych. Badacze wyjaśnili, że sztuczny diament, znajdujący się w polu radioaktywnym, może generować niewielkie ilości energii. Według nich, można wydobyć izotop węgla 14C z bloków grafitowych i umieścić go w diamencie. Taka bateria będzie produkowała prąd nieprzerwanie przez kilka tysięcy lat i co równie ważne, będzie całkowicie bezpieczna dla otoczenia. Jak wiemy, diament jest niezwykle twardym materiałem.

"Nie ma w tym żadnych ruchomych części, nie generuje żadnych emisji i nie wymaga konserwacji, to tylko bezpośrednie wytwarzanie energii elektrycznej. Dzięki enkapsulacji materiału radioaktywnego wewnątrz diamentów, zamieniamy długofalowy problem odpadów promieniotwórczych w baterie nuklearne oraz długofalowe dostawy czystej energii" - powiedział profesor tom Scott.

Diamentowe baterie będą mieć zastosowanie w przypadkach, w których wymagany jest niewielki, lecz stały napływ energii elektrycznej. Z obliczeń, przeprowadzonych przez naukowców wynika, że taka bateria, zawierająca 1 gram izotopu węgla 14C, zapewni około 15 dżuli energii w ciągu dnia. Gdy weźmiemy pod uwagę to, że może ona funkcjonować przez tysiące lat, otrzymamy spore ilości energii. Jest to wręcz idealne rozwiązanie, które pozwoli opracować nowe baterie przy jednoczesnym wykorzystaniu odpadów promieniotwórczych.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Xn

To nie jest czysta energia,

To nie jest czysta energia, ale najbrudniejsza z możliwych. Utylizacja odpadów trwa miliony lat. Natura umie szybko utylizować tlenki węgla i azotu, ale nie radzi sobie dobrze z utylizacją promieniotwórczych odpadów.

Portret użytkownika Upalony

Nasi władcy jak i władcy

Nasi władcy jak i władcy całego Globu dobrze wiedzą, że posiadają i wyprzedzają technikę obecnej cywilizacji o dekady. Ale to nigdny nie będzie dostępnę dla zwykłej ludzkiej społeczności, ponieważ tylko zarobek i korzyści maerialne się dla nich liczą, a nie dobro całego społeczeństwa POLSKIEGOGdyby poświęcili choć 1/x swojego dorobku dla reszty, każdy mógłby ŻYĆ w dobrobycie dostępnym dla każdego.

Portret użytkownika jkhfr

"Naukowcy" rozwiązali problem

"Naukowcy" rozwiązali problem tysięcy ton toksycznego fluoru powstającego w hutach aluminium.
Ten rewolucyjny pomysł polega na dodaniu tej trucizny do pasty do zębów oraz wody wodociągowej. Dzięki temu pozbędziemy się tysięcy ton trucizny a ludziom wyjdzie to na zdrowie.

Portret użytkownika nn

Pewnie znowu chcą nam pomagać

Pewnie znowu chcą nam pomagać> jak z fluorem do pasty i dodatkami fluoru do tzw teflonu co wielokrotnie zwieksza absorpcję szkodliwych zwiazków w mleku matki. 

Bądzimy szczeży - nasi władcy posiadają i wyprzedzają /korporacje i tajne programy/ naszą wiedzę o wiele lat. I b.chca abyśmy pozostali w niewiedzy -stąd takie portale jak ten będa zamykane bądż zmieniane odpowiednio- patrz: salon24

 

nn

Skomentuj