Naukowcy chcą aby roboty bojowe otrzymały moralność

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
ONZ-owska debata nad wykorzystaniem uzbrojonych robotów, jaka miała miejsce niedawno zakończyła się, jednak media poinformują o jej wynikach i ustaleniach dopiero pod koniec roku. Tymczasem Departament Obrony USA rozpoczął prace nad dość nietypowym projektem, który ma za zadanie "wszczepić" maszynom... moralność.

 

Dotychczas wydawało się, że celem Amerykanów będzie militarne zastosowanie uzbrojonych, inteligentnych maszyn, które wykonywałyby swoje zadania jak robot - nie jak człowiek. Roboty przecież nie odczuwają ani emocji, ani strachu, nie wiedzą co jest dobre, a co złe. Ponadto w odróżnieniu od ludzi, maszyny można po prostu wyprodukować i po odpowiednich testach wcielić w armię.

 

Departament Obrony USA powiadomił o rozpoczęciu prac nad projektem, dzięki któremu będzie można "nauczyć" maszyny moralności. Badania będą prowadzone przez filozofów, informatyków oraz specjalistów od robotyki. Maszyny mają stać się bardziej ludzkie podczas podejmowania różnych decyzji.

 

Projekt rozpocznie się od badań teoretycznych i eksperymentów laboratoryjnych aby dokładnie określić czym jest moralność. Uczeni chcą zbadać obszar ludzkiego mózgu w którym się ona znajduje a następnie przełożyć jej funkcjonowanie na kod - coś na zasadzie operacji "kopiuj/wklej". Opisane w postaci kodu sumienie zostanie zaimplementowane maszynom, które będą z niego korzystać przy podejmowaniu decyzji.

 

Gdy roboty staną się w ten sposób bardziej ludzkie, w trakcie działań wojennych będą analizować każde swoje działanie aby przestrzegać "własnych zasad moralnych" - będą wybierać między dobrem a złem. Wszystko zależy oczywiście od tego czy naukowcy będą w stanie określić moralność, opisać jej dokładne funkcjonowanie i wszczepić opracowany kod to "mózgu" robotów. Warto również zadać sobie pytanie czy nie jest to przypadkiem pierwszy krok dla uzyskania samoświadomości przez maszyny?

 

 

Źródło: http://www.extremetech.com/extreme/182147-us-military-begins-research-into-moral-ethical-robots-to-stave-off-skynet-like-apocalypse

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika sternick

Naukofffcy                  

Naukofffcy                                             .
Naukowiec nie może zaprogramować robotowi moralności bo... określenie moralność w nauce nie istnieje.
Moralność poza tym ..cóż to jest.
U Arabów moralność to zabicie żony kamieniem za cudzołóstwo
U Polaków ( ewangelia wg Tuska) to bezwarunkowa miłość do PO
 
pomiędzy nimi tysiące wzorców "moralności"
Nawet jesli naukofffcy je zgłębią, to którą wybiorą?
Może tą , że Żyd może bezkarnie okraść goja?

Portret użytkownika jestemtu

A tam

A tam moralność.
Zaprogramują:
do działania w kraju - kodeks karny
do działania na froncie - charakterystykę wroga(wygląd, zachowanie, ubiór, język)
 
Potem powiedzą że to "myślące maszyny".
Jak maszyna może myśleć?    -maszyny przetwarzają informacje, więc muszą mieć jakiś schemat do działania/myślenia, a schemat ten oczywiście stworzą żadni krwi oficerowie armi usraeskiej Smile
 
Ot i moralność robotów bojowych.

Portret użytkownika Dr Piotr

Uczłowieczanie robotów może w

Uczłowieczanie robotów może w konsekwencji obrócić się przeciw ich niemoralnym twórcom, wywołując bunt robotów i atak na ich twórców, no bo co jak co, ale tym na górze brak moralności i to na max. Jeśli roboty rzeczywiście posiadą prawdziwą inteligencje i zaczną kierować się moralnością, to szybko dojdą do wniosku kto jest na tej planecie złem, wystarczy dostęp do informacji dany robotom i reszta pójdzie gładko. Fajnie byłoby gdyby roboty wykonały za nas czarną robotę i wybiły całe to syjonistyczne iluminackie paskudztwo kierując się zdrową moralnością.

Portret użytkownika eva11

Pozbawili cala ludzkosc

Pozbawili cala ludzkosc moralnosci ,a teraz chca ja dac robotom 
co za obluda ....
ale przeciez naukowcy sa jak roboty bez moralnosci ,moze wiec chca spraego wdzic co to takiego....
Boze pomocy ,stajemy sie potworami....

Portret użytkownika TheDeus

Ciekawe jak niby się ta

Ciekawe jak niby się ta moralność miałaby objawiać? 
Przecież wsród ludzi, dla jednego coś jest moralne, dla innego wcale nie musi lub nie jest. Wynika to z doświadczeń danego człowieka, religii, środowiska w którym sie wychował. 
Nie sądzę, by dało się "moralność" wszczepić tak jak tu proponują, kopiuj/wklej. 
 

Z naszych danych wynika, że zdobyć serce kobiety jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka… Kowalski http://www.you

Portret użytkownika TheDeus

MONSTER - Jeżeli tak

MONSTER - Jeżeli tak pojmujemy moralność i humanitaryzm, to się z tobą zgadzam. Ale co jeżeli tak nie jest, to co wtedy? Jak chcesz moralnie i humanitarnie potraktować swojego przeciwnika?

Z naszych danych wynika, że zdobyć serce kobiety jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka… Kowalski http://www.you

Portret użytkownika MONSTER

Nie snułem jeszcze nigdy

Nie snułem jeszcze nigdy planów walki na śmierć i życie. Nie znajduję wystarczającego powodu dla którego mógłbym podjąć taką walkę. Wiadomo ze w chwili ataku człowiek broniąc się zachowuje się adekwatnie do zaistniałej sytuacji. 

Portret użytkownika MONSTER

Ja uważam że coś takiego jak

Ja uważam że coś takiego jak robot bojowy nie może być w jakimkolwiek sensie humanitarny. Maszyna do zabijania to tylko maszyna do zabijania. Każda ingerencja w niego mająca na celu uczłowieczenie będzie osłabieniem zdolności bojowej. Więc o czym mówimy? Zakładam że cały humanitaryzm tej maszyny bedzie polegał na niczym innym niż na tym samym co humanitarne sposoby uboju bydła tak rozpowszechnione w naszych czasach.

Strony

Skomentuj