Kategorie:
Napęd EM Drive od samego początku wywołuje spore kontrowersje. Silnik ten korzysta wyłącznie z energii elektrycznej i nie emituje żadnego gazu pędnego ani promieniowania poza statek, dlatego większość naukowców utrzymuje, że EM Drive narusza zasadę zachowania pędu i tym samym po prostu nie może działać. Więc albo relatywistyczny napęd elektromagnetyczny nie może działać, choć potwierdzono, że jest inaczej, albo to my zwyczajnie czegoś nie rozumiemy.
Zespół fizyków z Uniwersytetu Lizbońskiego skłania się ku tej drugiej tezie. Badacze uważają, że napęd EM Drive działa i co więcej, wcale nie narusza zasad fizyki. Naukowcy twierdzą, że po zastosowaniu często pomijanej teorii w fizyce kwantowej całość zaczyna nabierać sensu.
Główni autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma The Journal of Applied Physical Science International, José Croca i Paulo Castro wskazują na teorię fali pilotującej, która może ostatecznie rozwiązać problemy dotyczące naszego postrzegania funkcjonowania napędu EM Drive. Według niej, obiekt emituje pole falowe i jest przyciągane do obszarów tego pola o większej intensywności lub gęstości energii. W ten sposób pole falowe pilotuje danym obiektem.
Fizycy wykazali, że wystarczająco silne i asymetryczne pole elektromagnetyczne może funkcjonować niczym pole falowe. Ponieważ napęd EM Drive w kształcie stożka, opracowany przez NASA Eagleworks Laboratories jest asymetryczny, ściany urządzenia przemieszczają się w kierunku obszarów pola o większej intensywności i w ten sposób powstaje ciąg.
Źródło: NASA
Co prawda fizycy z Uniwersytetu Lizbońskiego nie przeprowadzili (jeszcze) eksperymentów z udziałem napędu EM Drive, lecz ich wyjaśnienia z pewnością przybliżają nas do lepszego zrozumienia zasady działania tego urządzenia. Zaś sami naukowcy twierdzą, że jeśli teoria fali pilotującej faktycznie pozwoli nam rozwiązać tę zagadkę, to dzięki niej będzie można również zwiększyć potencjał tego napędu. Zespół badawczy rozważa przeprowadzenie własnych eksperymentów. Wiele innych zespołów na świecie również interesuje się tematyką i ma zamiar dokładniej przetestować urządzenie. To oznacza, że prawdopodobnie jesteśmy coraz bliżej wyjaśnienia jak działa EM Drive.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Strony
Skomentuj