Naukowcy będą obserwować Amazonkę z kosmosu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Biorąc pod uwagę rozmiar i złożoność ekosystemu Amazonii, naukowcy wykorzystują satelity do zdalnego prowadzenia badań hydrologicznych. NASA planuje wystrzelić dwa dedykowane satelity hydrologiczne - satelitę SWOT do badania topografii wód powierzchniowych i oceanów oraz satelitę NASA ISRO SAR.

 

Dorzecze Amazonki jest największym dorzeczem na świecie. A teraz jest to także jedno z największych „laboratorium”. W sumie dorzecze Amazonki obejmuje siedem krajów i zasila 4 z 10 największych rzek na świecie. Dorzecze obejmuje gęsty las deszczowy, rozległe tereny zalewowe i połączone ze sobą tereny podmokłe. 

 

W regionie występują również duże opady deszczu - około 2200 milimetrów rocznie. Głębsze poznanie hydrologii regionu jest niezwykle ważne, zwłaszcza w świetle zachodzących zmian środowiskowych – wzrostu liczby powodzi, susz, a także czynnika ludzkiego: budowy zapór i wylesiania.

 

Naukowcy planują ocenić opady deszczu, jakość ekosystemów wodnych, zmiany środowiskowe i nie tylko przez pryzmat teledetekcji. Ma to na celu uzyskanie nowego spojrzenia na cykl wodny w Amazonii, jednocześnie identyfikując wyzwania i luki w wiedzy na potrzeby przyszłych badań w regionie. Zdaniem autorów, badania doprowadzą do opracowania kompleksowego programu monitoringu i badań dla całego dorzecza.

 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Reviews of Geophysics.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj