Naukowcy badają wpływ turbin wiatrowych na klimat

Image

Źródło: sxc.hu

Energetyka wiatrowa jawi się nam jako doskonałe panaceum na wszelkie potrzeby energetyczne. Wiele krajów zainwestowało potężne pieniądze w budowę wielkich ferm wiatrowych. Poza ewidentnym zyskiem w postaci produkcji energii elektrycznej jest też mroczna strona tej technologii. Wiatraki mogą mieć na przykład negatywny wpływ na klimat.

 

Naukowcy spierają się o to, czy turbiny wiatrowe mają silny wpływ na klimat czy pogodę w długim okresie czasu.  Na przykład, w 2012 roku, klimatolodzy z USA stwierdzili, że ze względu na dużą liczbę turbin wiatrowych w Teksasie, średnia roczna temperatura w tym stanie, w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 0,74 stopni.

 

Aby zrozumieć te procesy francuscy badacze przeprowadzili ostatnio badania dotyczące wpływu elektrowni wiatrowych na klimat. Zbudowano modele klimatyczne, które opisywały zmiany klimatu w różnych regionach Europy, wraz z pojawieniem się turbin wiatrowych.  Naukowcy porównali modele przed i po instalacji turbin wiatrowych i stwierdzili, że nawet budowa elektrowni wiatrowej o mocy 50 gigawatów w regionach, w których turbiny wiatrowe są już dostępne, nie spowodowała widocznych zmian w klimacie.  Obok takich stacji energetycznych temperatura wzrośnie o zaledwie 0,1 stopnia.

 

Wpływ elektrowni wiatrowych na środowisko i klimat pozostaje do ustalenia. Energia wiatrowej jest uważana za stosunkowo czystą, jednak wirniki powodują dużo hałasu. Teoretycznie w Europie funkcjonują przepisy ustanawiające minimalną odległość masztu z turbiną od domów, ale w praktyce często dochodzi do odstępstw. Ekspozycja na emitowane przez wiatraki infradźwięki grozi chorobą wibroakustyczną, która może w konsekwencji prowadzić do ciężkich schorzeń.

 

Do tej pory ustalono, że turbiny są odpowiedzialne za śmierć wielu ptaków.  Poza tym rocznie w wirnikach giną milion nietoperzy. Padają sugestie, że unieruchomione łopatki wirnika powodują lokalny spadek ciśnienia w pobliżu generatora, co może prowadzić nawet do uszkodzeń płuc zamieszkujących okolicę istot. Ze względu na bezpośredni wpływ na środowisko, niewątpliwie kwestia bezpieczeństwa turbin wiatrowych dla otoczenia wymaga dalszych szczegółowych badań.

 

 

 

0
Brak ocen

Ciekawe jaki wpływ mają turbiny samolotów , prawdopodobnie nikt tego nie badał bo musiałby podcinać własną gałąż .

0
0

Ja bym lepiej zbadał wpływ polityków na świat i jak by wyszło, że jest negatywny to proponował bym ich usunąć. :)

0
0

Jasne są szkodliwe jak cholera. lepiej budowac elektrownie atomowe bo sa takie zdrowe i maja taki pozytywny wpływ na wszystko:) Totalny debilizm!

0
0

Proponuję zbadać w jaki sposób naukowcy zdobywają naukowe tytuły a będziecie naprawdę "olśnieni" poziomem ich rzeczywistej wiedzy.

0
0

Wnerwiają mnie tacy "nałukofcy". Po za tym nawet jakby się ocieplał klimat, jest to powód do radości !

Wyobrażcie sobie:

Miesiąc                   Tmax średnio            Tmin średnio

Styczeń                           +16                              +6

Luty                                  +19                              +8

Marzec                            +21                              +11

Kwiecień                         +26                              +12

Maj                                   +29                              +16

Czerwiec                        +31                              +19

Lipiec                              +33                              +21

Sierpień                         +32                              +19

Wrzesień                       +29                               +16

Pażdziernik                  +26                               +13

Listopad                        +21                              +11

Grudzień                      +17                               +6

35% dni z zachmurzeniem większym niż 60% w ciągu dnia (30% dni z burzą, 5% z innymi opadami), 65% dni pogodnych, brak wnerwiających chmur stratus, stratocumulus i altocumulus które zasłaniają całe niebo nie przynosząc opadów.

Tak by było dobrze...

0
0

wszystko by zmiejszyc emisje CO2 jednoczesnie milczac o fakcie ze metan jest 21 razy bardziej szkodliwy dla ozonu niz wspomniany CO2, metan to pola ryzowe,chodowla swin i krowie "placki" jak rowniez ludzkie pierdziele
.. ale nikt niemowi o koniecznosci montarzu katalizatorow w majtkach,miesa tez chcemy jesc a
odwowic Chinczykom ryzu oznacza wojne globalna.
tak czy inaczej mamhy przes.... !

0
0

A każde drzewo powoduje wzrost prawdopodobieństwa uderzenia pioruna w miejscu, w którym się znajduje, a to powoduje gwałtowne wzrosty ciśnienia, temperatury i ozonu... Wyciąć wszystkie drzewa, bo zmieniają klimat!... Co za brednie z tym ciśnieniem.

0
0

hmmm... Popatrzmy na wiatraki z zewnątrz.

Gdy czujemy że wieje wiatr to wiatraki się kręcą - więc gdyby nie one nie było by wiatru. Bo przecież jak wiatru nie ma to stoją .... A gdyby się nie obracały i nie dmuchały to ziemia stała by w miejscu. Ot cała filozofia potrzeby stawiania wiatraków. hehehehe...

0
0

wiatraki ok niech będą, o ile

zaprojektujecie je tak, by

wytwarzały częstotliwość równą

wibracji planety Ziemia

-

pomijając fakt istnienia

wolnej energii, na której

opiera się cały wszechświat

0
0