Naukowcy alarmują o rosnącym zagrożeniu opornymi na leczenie bakteriami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Uniwersytet w Buffalo przeprowadził dwa badania analizujące skuteczność systemów usuwania odpadów z gospodarstw rolnych. Wyniki wykazały, że nie jesteśmy w stanie w pełni zniszczyć antybiotyków, które są stosowane do hodowli zwierząt gospodarskich, a to może zagrażać coraz częstszym powstawaniem lekoodpornych bakterii.

Odchody hodowanych w gospodarstwach zwierząt często przetwarza się i wykorzystuje do nawozów lub ściółek dla zwierząt. Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Environmental Pollution wykazały, że nawet po poddaniu odchodów zwierząt trawieniu beztlenowemu, które rozbija materię organiczną, niemożliwe jest pełne pozbycie się antybiotyków, którymi pasione są zwierzęta.

 

Według naukowców, systemy oczyszczania nie były w stanie uporać się z pozostałościami antybiotyków, w szczególności tetracykliny, która u ludzi leczy między innymi trądzik oraz chlamydię. Antybiotyki te są więc obecne nie tylko w mięsie, ale także w ziemi, z której wyrastają zjadane przez nas rośliny.

Naukowcy sądzą, że ich badania wskazują na niemały problem. Póki co nie ma skutecznego sposobu na likwidację antybiotyków, które stosuje się nie tylko przy hodowli zwierząt, ale na przykład także do oczyszczania ścieków komunalnych. Tymczasem coraz więcej informacji na temat opornych na leczenie infekcji bakteryjnych, które w ostateczności prowadzą nawet do śmierci.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Takitam

Wcześniej jakoś "naukowcy"

Wcześniej jakoś "naukowcy" nie brali pod uwagę tego, że ich wspaniały wynalazek jakim sa antybiotyki stosowany przy byle katarze zmutuje bakterie w taki sposób że się na nie uodpornią. Teraz pozostało tylko bić na alarm i straszyć ludzi konsekwencjami swojej głupoty...

Skomentuj