Naukowcom udało się wywołać odwracalną sztuczną hibernację

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Hibernacja to naturalny mechanizm występujący u niektórych zwierząt, na przykład płazów. Jednak do tej pory nie udało się zastosować jej z sukcesem u ludzi. Cały czas trwaja jednak badania w tym zakresie. Zespół badawczy z Japonii wywołał niedawno stan hibernacji u myszy i wybudził je. Być może jest to pierwszy krok w kierunku hibernacji ludzi.Jak wiadomo, myszy zwykle nie hibernują jak niektóre inne gatunki zwierząt. W trakcie eksperymentu naukowcy aktywowali w mózgu gryzonia grupy neuronów zwanych neuronami Q, powodując u nich trwającą kilka dni hibernację. W tym okresie zaobserwowano u myszy wszystkie objawy typowe dla tego stanu. Temperatura ich ciała spadła z 36 do 27 stopni Celsjusza. A ciało funkcjonowało normalnie nawet w niższej temperaturze około 22 stopni, kiedy temperatura otoczenia została zauważalnie obniżona. 

 

Ponadto myszy miały spowolniony metabolizm i spowolnione tętno, co jest wspólnym objawem dla hibernujących zwierząt. Według jednego z liderów eksperymentu, Takeshi Sakurai, myszy wykazywały wszystkie cechy charakterystyczne dla stanu hibernacji.

 

Naukowcy twierdzą, że wyniki te są bardzo zaskakujące, ponieważ zostały osiągnięte jedynie poprzez ekspozycję na określoną grupę neuronów. Teraz głównym pytaniem jest, czy można spowodować taki stan u ludzi. Jednak na tym etapie badań naukowcy nie wiedzą, czy u człowieka też są takie neurony Q. 

 

Gdyby się okazało, że jest to możliwe to taki sztuczny stan hibernacji może pomóc na przykład podczas transportu pacjentów będących w stanie krytycznym. Hibernacja jest też niezbędnie potrzebna jeśli ludzkość zamierza wyruszyć na podbój kosmosu. Występuije ona zresztą czesto w powieściach fantastyczno-naukowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Maryjan_66

Nawet przy założeniu

Nawet przy założeniu powodzenia procesu hibernacji ciała ludzkiego nie brany jest pod uwagę aspekt duszy. A ta przy ciele zamkniętym w zamrażarce dostanie świra.  Wprawdzie jej czas nie dotyczy ale też i proces hibernacji. I naukowcy mogą sobie wysłać takiego kosmonaute w podróż, wybudzić go z sukcesem po dłuższym czasie - ale co w tego odmrożonego truposza się wcieli? Będa cechy zależne od mózgu te same, natomiast reszta..?

Portret użytkownika Quark

Hibernacja to nie śmierć i

Hibernacja to nie śmierć i wskrzeszenie ale spowolnienie funkcji życiowych coś jak w hipotermi . Wiele zwierząt hibernuje przez zimę i jakoś budzą się normalne . Nikt tu nie proponuje przecież oddzielenia świadomości od ciała na czas "transportu" i wątpię aby ktokolwiek wiedział jak to zrobić.

Portret użytkownika Maryjan_66

Oddzielenie świadomości od

Oddzielenie świadomości od ciała to rzeczywiście problem nawet dla istot podsuwających człowiekowi różne technologie, czyli niby bardziej w temacie zorientowanych. Tak jak podczas normalnego snu dusza może może podróżować na określony czas oddzielając się od ciała, ale też i wraca - tak nadal zagadką jest co zrobiła by podczas hipotetycznej hibernacji. Problem jakoś mało ogarnięty wyobraźnią nawet w filmach S-F jak dotychczas, a myślę że istotny. Jedynie widzimiy, też zresztą hipotetyczną reakcję samego organizmu. A jeśli człowieka potraktujemy tu jak zwierzę - to w rzeczy samej, nie ma się czym przejmować.

Portret użytkownika zibi

A jak opuścić wnętrze ziemi

A jak opuścić wnętrze ziemi,za zamkniętą skorupą ziemską jest niekończący się ciemny ocean,z tej podróży z kosmosu wodnego by nie wrócili i zabłądziliby,wyprawy na marsa też nie będzie,no chyba że w studiu,już zapowiedzieli,jesteśmy zamknięci na amen, proponuje obejrzeć film Pasażerowie,nawet w filmie była mowa że znajdują się w wodzie

Portret użytkownika zibi

Może tak być,zaczną podkradać

Może tak być,zaczną podkradać Bogu dusze,wiadomo nie wszystkie ale jakąś część a z ciałem nie jest taki problem,w genetyce zaczynają grzebać,spowolnią starzenie do minimum a
z czasem staną się energią,światłością,nasza elita światowa do tego zmierza,chcą być nieśmiertelni i bawić się dobrze na wieki,Soros też się niczego nie obawia,już go chowają,starego dziadziusia,myślę że są w błędzie,żeby się nie okazało że jeszcze nie jedna duszyczka u niego się znajdzie,czy u Billa,a nadal jest mowa o szczepionkach,nic się nie zmieniło? i co powiecie?

Portret użytkownika Ractaros96

Jeśli metabolizm i podział

Jeśli metabolizm i podział komórek jest spowolniony, to starzenie się też zwalnia. Nawet spowolnienie do 1/10 normalnego tempa podziału komórek byłoby dużą korzyścią. Zakładając podróż kosmiczną z 50 procent prędkości światła do Alfa Centauri odległego o 4 lata świetlne. Podróż by trwała 8 lat, a wysłani ludzie zestarzeliby się o 0.8 roku w tym tempie, czyli o około 10 miesięcy.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj