Naukowcom udało się wyhodować rośliny bez użycia gleby i światła słonecznego

Kategorie: 

Źródło: DLR German Aerospace Center

Niemieckim naukowcom pracującym na Antarktyce udało się wyhodować warzywa bez wykorzystania gleby i światła słonecznego. Pierwsza partia pozwoliła zebrać ponad 3 kg różnych warzyw.

Naukowcy z Niemieckiej Agencji Kosmicznej poszukują optymalnego sposobu uprawy roślin w trudnych warunkach. Tego typu uprawy miałyby służyć jako pożywienie dla astronautów w bazach kosmicznych oraz podczas długich podróży międzyplanetarnych. Projekt ten otrzymał nazwę EDEN-ISS.

Naukowcy początkowo hodowali rośliny w niewielkich pojemnikach. Jako pierwsze udało im się wyhodować zioła, sałatę, rukolę i czerwone rzodkiewki. Eksperci byli w stanie wyhodować ponad 3 kg warzyw w specjalnej szklarni. Temperatury na zewnątrz stacji badawczej osiągały -20 stopni Celsjusza. Naukowcy mają nadzieję, że do maja będą w stanie zebrać 4–5 kg owoców i warzyw tygodniowo.

 

Naukowcom NASA udało się wyhodować warzywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym, co projekt EDEN-ISS ma nadzieję osiągnąć, jest wyprodukowanie szerszej gamy warzyw. Niemieccy eksperci stwierdzili, że smak warzyw wyhodowanych na Antarktyce nie różnił się niczym od tych zebranych w ogrodzie.

EDEN-ISS to konsorcjum ekspertów europejskich, amerykańskich i kanadyjskich zajmujących się lotnictwem kosmicznym i technologią CEA (Controlled Environment Agriculture). Obecnie technologia ta jest używana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Naukowcy mają nadzieję unowocześnić ją, wprowadzając system oświetlenia LED wysokiej jakości, system odkażania żywności oraz procedur oraz technologie dotyczące jakości i bezpieczeństwa.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Eva11

Ciekawe czy taka roślina da

Ciekawe czy taka roślina da owoce i energię człowiekowi aby ten żył w pełni sił...

Może i przetrwa bez słonka i gleby ,ale będzie tylko jałowym tworem ...

Człowiek też przeżyje w miejscu gdzie słońca nie ma ...Zywiony plastikowym ryżem ...Ale jak długo ? I czy potrafiłby bo takiej wegetacji dać ciągłość ludzkości ....

 

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika dfdfbgb

Uprawa roslin bez gleby to

Uprawa roslin bez gleby to terż może być aeroponika, na antarktyce nie maja internetu i nie wiedzą że takie coś już wynaleziono;). Pomidory w biedronce dobre 5 lat juz sa hodowane hydroponicznie- po smaku i konsystencji.

Portret użytkownika eee

świetnie wyglądają, świetnie

świetnie wyglądają, świetnie smakują, tylko że żywiąc się tylko nimi zdechlibyśmy z głodu, a konkretnie z braku niektórych pierwiastków, enzymów itd. Te bio cuda są często w marketach. To zazwyczaj hydroponika, czyli jak zwykle komuś się zdawało, że to jest zdrowe i nawalił stertę certyfikatów na "malowany papier toaletowy" w kształcie roślinek. A w kolejce już czeka równe zdrowe i pożywne mięsko. Smacznego.

Portret użytkownika alojzy

Ludzie powinni się nauczyć

Ludzie powinni się nauczyć patrzeć na świat oczami skończonego psychopaty. Takie gadanie, że to dla ludzi na iss czy dla tych co mają polecieć na marsa - to po prostu gadanie. Pewnie też, ale na 100% obok jest inny, równorzędny cel.
Kraje i ludzie są bombardowani na podstawie kłamstw, koncerny masowo trują i uzależniają ludzi, największe kraje sponsorują bandytów, miliardy idą na zbrojenia i manipulacje ludźmi i tak dalej. To powinno oddać skalę cynizmu nieprzystającą do romantycznych marzeń o podboju kosmosu.
Wszystkie wynalazki rozwijane przez te największe agencje służą zabijaniu i zniewalaniu ludzi. Rozwój i badania są dopiero na drugim miejscu, niejako przy okazji.

Z informacji, że największa na świecie agencja hoduje rośliny bez gleby i światła słonecznego powinno się przede wszystkim wyciągnąć to, że ktoś b. bogaty bierze pod uwagę, że na Ziemi gleba będzie zatruta, a światło słoneczne niedostępne w odpowiedniej ilości (czy tam części widma). Mars czy iss to przy okazji.

Skomentuj