Naukowcom po raz pierwszy udało się wyhodować koralowce. Czy to ocali rafy koralowe?

Kategorie: 

Źródło: Florida Aquarium

Badacze koralowców w akwarium Apollo Beach na Florydzie po raz pierwszy z powodzeniem rozmnożyli koralowce atlantyckie w laboratorium. Ten naukowcy przełom może pomóc ocalić dzikie gatunki i rafy przed wyginięciem.

Rozmnażanie koralowców jest niezwykle trudnym procesem i może odbywać się zarówno płciowo, jak i bezpłciowo, gdy nowe polipy odrywają się od już istniejących. Wiele koralowców rozmnaża się poprzez wyrzucanie męskich i żeńskich gamet do oceanu, które następnie łączą się tworząc nowe organizmy. Warunki dla tego masowego, zsynchronizowanego zdarzenia muszą idealne, dlatego naukowcom tak trudno było odtworzyć je w laboratorium.

W ramach projektu Coral naukowcy z centrum ochrony akwarium w Apollo Beach byli w stanie indukować rozmnażanie koralowców za pomocą innowacyjnej technologii. Eksperci naśladowali naturalne środowisko koralowców, manipulując oświetleniem, w tym odtwarzając harmonogram wschodów i zachodów Słońca i Księżyca. Ponadto, naukowcy odtworzyli wszystkie pozostałe czynniki środowiskowe w tym m. in. idealną temperaturę wody.

Badacze twierdzą, że ich praca pomoże w ratowaniu koralowców na całym świecie, w tym w zagrożonym gatunkom na Florydzie. Florida Aquarium twierdzi, że ich program zapewni „przewagę” koralowcom, umożliwiając przetrzymywanie rozwijających się osobników w bezpiecznym otoczeniu, co zapewni im większą szansę na przeżycie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

(Na szczęście), koszty

(Na szczęście), koszty przejścia ze skali laboratoryjnej (w masową) - są ogromne. Przestrzegam przed masowym rozwijaniem koralowców - gdyż grozi to wyczerpaniem zasobów tlenu. Koralowce (praktycznie bezpowrotnie) - wiążą tlen w związku CaCO3. Tlenu ubywa w tempie 19 ppm/rok i (hipotetycznie) zniknie on Ziemi za 52000 lat. Rośliny potrafią przetworzyć CO2 w O2 ,  ale z korala - tylko CO2 ( w temperaturze 900-1000°C). A Druidii - w pobliżu nie ma

Portret użytkownika minoduesp

Węglan wapnia to sól kwasu

Węglan wapnia to sól kwasu węglowego a ten tworzy się gdy dwutlenek węgla CO2 rozpuszcza się w wodzie .. i reaguje z wapniem , a do tego tlen jest nie potrzebny ! To właśnie dzięki temu procesowi oceany są w stanie pochłaniać CO2 odkładając go w pokładach kredy zamiast stać się kwaśną wodą . { CO2+H2O=H2CO3  / H2CO3+Ca= CaCO3+H2 } a dalej wodór łaczy się z tlenem produkowanym przez glony i powstaje cząsteczka wody {H2+O=H2O} .Zaś tlenu ubywa w powietrzu bo maleje liczba jego producentów a rośnie ilość konsumentów. (wycinka lasów ,pożary, rozrost populacji ,producja energii itp.)

Skomentuj