Naukowcom po raz pierwszy udało się wyhodować koralowce. Czy to ocali rafy koralowe?
Badacze koralowców w akwarium Apollo Beach na Florydzie po raz pierwszy z powodzeniem rozmnożyli koralowce atlantyckie w laboratorium. Ten naukowcy przełom może pomóc ocalić dzikie gatunki i rafy przed wyginięciem.
Rozmnażanie koralowców jest niezwykle trudnym procesem i może odbywać się zarówno płciowo, jak i bezpłciowo, gdy nowe polipy odrywają się od już istniejących. Wiele koralowców rozmnaża się poprzez wyrzucanie męskich i żeńskich gamet do oceanu, które następnie łączą się tworząc nowe organizmy. Warunki dla tego masowego, zsynchronizowanego zdarzenia muszą idealne, dlatego naukowcom tak trudno było odtworzyć je w laboratorium.
W ramach projektu Coral naukowcy z centrum ochrony akwarium w Apollo Beach byli w stanie indukować rozmnażanie koralowców za pomocą innowacyjnej technologii. Eksperci naśladowali naturalne środowisko koralowców, manipulując oświetleniem, w tym odtwarzając harmonogram wschodów i zachodów Słońca i Księżyca. Ponadto, naukowcy odtworzyli wszystkie pozostałe czynniki środowiskowe w tym m. in. idealną temperaturę wody.
Badacze twierdzą, że ich praca pomoże w ratowaniu koralowców na całym świecie, w tym w zagrożonym gatunkom na Florydzie. Florida Aquarium twierdzi, że ich program zapewni „przewagę” koralowcom, umożliwiając przetrzymywanie rozwijających się osobników w bezpiecznym otoczeniu, co zapewni im większą szansę na przeżycie.
- Dodaj komentarz
- 1253 odsłon
(Na szczęście), koszty
(Na szczęście), koszty przejścia ze skali laboratoryjnej (w masową) - są ogromne. Przestrzegam przed masowym rozwijaniem koralowców - gdyż grozi to wyczerpaniem zasobów tlenu. Koralowce (praktycznie bezpowrotnie) - wiążą tlen w związku CaCO3. Tlenu ubywa w tempie 19 ppm/rok i (hipotetycznie) zniknie on Ziemi za 52000 lat. Rośliny potrafią przetworzyć CO2 w O2 , ale z korala - tylko CO2 ( w temperaturze 900-1000°C). A Druidii - w pobliżu nie ma
Węglan wapnia to sól kwasu
Dodane przez r.abin (niezweryfikowany) w odpowiedzi na (Na szczęście), koszty
Węglan wapnia to sól kwasu węglowego a ten tworzy się gdy dwutlenek węgla CO2 rozpuszcza się w wodzie .. i reaguje z wapniem , a do tego tlen jest nie potrzebny ! To właśnie dzięki temu procesowi oceany są w stanie pochłaniać CO2 odkładając go w pokładach kredy zamiast stać się kwaśną wodą . { CO2+H2O=H2CO3 / H2CO3+Ca= CaCO3+H2 } a dalej wodór łaczy się z tlenem produkowanym przez glony i powstaje cząsteczka wody {H2+O=H2O} .Zaś tlenu ubywa w powietrzu bo maleje liczba jego producentów a rośnie ilość konsumentów. (wycinka lasów ,pożary, rozrost populacji ,producja energii itp.)
Nic to nie da jak temperatura
Nic to nie da jak temperatura oceanów nadal będzie się podnosić. Oby jak najszybciej przeszli do obsadzenia nowymi koralowcami martwe miejsca.