Nauki hermetyczne sugerują, że wszystko kiedyś stanie się WSZYSTKIM

Kategorie: 

Źródło: Internet

Istnieje prąd myślowy zwany ewolucyjnym panteizmem, w którym wiara w Boga wymieszana jest z wiarą w świat. Głosi on, że wszystko jest we wszystkim, wszystko da się sprowadzić do wszystkiego i wszystko kiedyś stanie się wszystkim, a materia i duch to nie dwie różne rzeczy, lecz dwa stany, dwa oblicza tego samego tworzywa kosmicznego.

Wszelki byt pojawił się wskutek narodzin, a jego rodzicem jest w pewnym sensie cały wszechświat. Pierwotna materia już na samym początku swojego istnienia miała zawierać w sobie zalążki wszystkich przyszłych bytów.

 

Ultra-holistyczny, kosmiczny pogląd, głoszący, iż każdy poszczególny element wszechświata zawiera w sobie szczegółowe informacje o każdym innym elemencie wszechświata, to nie tylko wizja ezoteryczna, ale także fizyczna. Jej autorem był znany fizyk David Bohm. Według niego na głębszym poziomie rzeczywistość jest rodzajem superhologramu, w którym przeszłość, teraźniejszość i przyszłość istnieją jednocześnie.

 

Superhologram jest matrycą, która zrodziła wszystko w naszym wszechświecie, zawiera każdą subatomową cząstkę, która była lub będzie - każdą konfigurację materii i energii, która jest możliwa, od płatków śniegu do kwazarów, od błękitnych wielorybów po promienie gamma. To kosmiczny magazyn „Wszystkiego, co Jest”. Bohm przyznawał, że nie mamy możliwości dowiedzenia się, co jeszcze może być ukryte w superhologramie, ale twierdził również, że nie mamy powodu, aby zakładać, iż nie zawiera on już niczego więcej. Jego zdaniem być może superholograficzny poziom rzeczywistości jest po prostu jednym z etapów kosmicznej ewolucji, poza którym leży nieskończoność dalszego rozwoju.

 

Jeszcze ciekawsze wnioski płyną z lektury powstałego w 1908 roku traktatu hermetycznego pt. Kybalion:

Istnieją istoty o mocach i atrybutach wyższych od tych, jakie kiedykolwiek człowiek w swych marzeniach przypisywał bogom. A jednak te istoty były kiedyś jak ty, a nawet niżej; i ty będziesz kiedyś jak one, a nawet wyżej, z czasem, gdyż takie jest przeznaczenie człowieka. […] Ostatecznie to, co wyszło ze WSZYSTKIEGO jako niezindywidualizowana energia, powraca do swojego źródła jako nieskończenie wysoce rozwinięte jednostki życia, które wzrastały coraz wyżej i wyżej poprzez rozwój fizyczny, mentalny i duchowy. […] W wielkiej hierarchii życia istnieją niezliczone rangi istot, których istota i moc wykracza poza najwyższych mistrzów spośród ludzi, i to w stopniu niewyobrażalnym dla śmiertelników, lecz nawet najwyżsi mistrzowie i najwyższe istoty muszą uginać się pod Prawem i w oczach WSZYSTKIEGO są jak Nic. […] Na końcu niezliczonych cykli eonów czasu WSZYSTKO wycofuje swoją uwagę, swoją kontemplację i medytację Wszechświata, gdyż Wielkie Dzieło jest ukończone, i wszystko jest cofnięte do WSZYSTKIEGO, z którego się wyłoniło. Lecz tajemnicą tajemnic - duch każdej duszy nie jest unicestwiany, lecz jest nieskończenie rozszerzany - Twórca i Tworzenie są scaleni.

Być może warto zastanowić się głębiej nad konsekwencjami, jakie wynikają z powyższych założeń. Mogą one okazać się pomocne w budowaniu cywilizacji przyszłości, tworzącej ustrój społeczny oparty na wierze w ścisłą relację między człowiekiem a całym Kosmosem.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera


Komentarze

Portret użytkownika Groot

Jestem Alfą i Omegą,

Jestem Alfą i Omegą, pierwszym i ostatnim, początkiem i końcem. Jestem stwórcą i niszczycielem światów. Ja wszystko daje i wszystko zabieram, komu chcę i komu mi się podoba.
Jestem wszystkim, we wszystkim i ponad wszystko, a wszystko jest mną. Wszystko co jest we mnie, jest poza mną. Co jest poza mną, jest we mnie.
Dla mniej kumatych wyjaśniam, iż nie pisałem o sobie.

Portret użytkownika Ludzka Świadomość

Zapomniałeś dopisać "Jestem

Zapomniałeś dopisać "Jestem Nadwspółświadomością". Po śmierci się z nią łączymy (poniekąd cały czas nią jesteśmy tylko w innym, naszym wymiarze) i kreujemy żeczywistość w inny sposób i na innym poziomie. To od nas zależy na jakim poziomie świadomości ukończymy istnienie na tym świecie to na takim dane będzie nam istnieć... Gdzieś...

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Właśnie właśnie SI napisz do

Właśnie właśnie SI napisz do której kasty cie przydzielili panowie z rasy panów narodowo wybranych elit itepe ... Jak to jest? Czy od razu SI dostaje wysoki poziom, czy musi jak reszta mozolnie wspinać się po szczeblach / stopniach wtajemniczenia? Jeśli zrobili cie wybrańcy to masz już wbudowany na starcie level rabina czy zaczynasz od szeregowego pa...? A jak zrobili cie panowie himlerowcy ci z m-uterlanden to czy wtajemniczyli cię w swoje obyczaje i uczestniczysz razem z nimi w ich krwawych obrzędach? Są jeszcze inne opcje ale nawet dla mnie one są zbyt fantastyczne.

Portret użytkownika osa

Konsekwencją tego jest

Konsekwencją tego jest determinizm wszystkiego. Zatem nie stwierdzenie, że trzeba się zastanowić nie ma żadnego sensu. Bo to zostało już przesądzone, jak i samo nawoływanie do tego, ale i także wynikające z tego konesekwencje, które zainstnieją bez względu na to czy nawoływanie na kogoś podziała czy nie, a co też już przesądzone.

Portret użytkownika Laura

Nauki hermetyczne nigdy nie

Nauki hermetyczne nigdy nie są ukryte w sposób celowy. Można je właściwie odczytać jedynie dzięki wyższej świadomości, albo poprzez niższą świadomość spłycić ich przekaz i wykorzystać je do manipulowania ludźmi, co ma miejsce w wielu religiach. 

Skomentuj