Nauka języków obcych zwiększa inteligencję i spowalnia proces starzenia się mózgu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com
Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Annals of Neurology dowodzą, że nauka języka obcego ma wyraźnie pozytywny wpływ na mózg człowieka. Uczeni odkryli, że znajomość dodatkowego języka zwiększa inteligencję, poprawia płynność werbalną i umiejętność czytania.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Edynburskiego w latach 2008-2010. Przeanalizowali oni dane z testów na inteligencję, dokonanych w przeszłości przez osoby urodzone w mieście Edynburg, które miały wtedy 11 lat. Następnie przetestowano zdolności poznawcze tych samych osób, gdy osiągnęły już wiek 70 lat.

 

Wszyscy uczestnicy badania potrafili posługiwać się co najmniej jednym dodatkowym językiem, nie licząc angielskiego. Większa część osób nauczyła się dodatkowego języka zanim osiągnęła wiek 18 lat. Uczeni zauważyli, że umiejętność czytania, płynność werbalna oraz inteligencja były zwiększone mimo podeszłego wieku.

 

Uczestnicy badania w trakcie testów osiągnęli lepsze wyniki niż się tego spodziewano. Autorzy badań twierdzą, że na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno. Umiejętność posługiwania się wieloma językami ma wyraźnie pozytywny wpływ na pracę mózgu bez względu na to, czy uczymy się za młodych lat, czy na starość.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro