Nauka jest o krok bliżej od skonstruowania pierwszego komputera świetlnego

Kategorie: 

Źródło: EM Lab
Naukowcy zaprezentowali specjalne urządzenie, które dzięki swojej wyjątkowej strukturze potrafi mocno wygiąć światło bez utraty energii. Wynalazek przybliża nas do pierwszych komputerów, w których dane będą przesyłane za pomocą światła.

 

Przyszłe komputery świetlne mogłyby przesyłać dane nawet tysiąc razy szybciej od dzisiejszych a jednocześnie zużywałyby mniejszą ilość energii. Jednak problem polega na tym, że światło w urządzeniu musiałoby wykonywać ostre zakręty, niczym ścieżki przewodzące na obwodzie drukowanym. Uczeni z University of Texas w El Paso i University of Central Florida (UCF) twierdzą, że znaleźli idealne rozwiązanie.

Powiększony model plastikowej kraty - źródło: Laura Trejo/UTEP

Ich wynalazek to plastikowa krata o skomplikowanych geometrycznie kształtach, która powstała w drukarce 3D. Choć wygląda niepozornie, przeprowadzone przez naukowców demonstracje wykazały iż potrafi ona zgiąć wiązkę światła nawet o 90 stopni. Co najważniejsze, światło nie traci swojej energii.

 

Równie ważny jest fakt, że omawiane urządzenie powstało z tak prostego i taniego materiału. W ten sposób jesteśmy o krok bliżej od powstania pierwszych komputerów, gdzie dane będą przesyłane poprzez światło. Główny autor badania Raymond Rumpf uważa, że wynalazek w pierwszej kolejności znajdzie swoje zastosowanie w najbardziej wydajnych superkomputerach.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/rewolucyjne-urzadzenie-przybliza-nas-komputerow-swietlnych

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika swiadomywiadek

na swiecie takich

na swiecie takich komputerow tylko jednego modelu  jest przeciez okolo 7 miliardow, w ktorym swiatlo lamie sie kilkakrotnie zataczajac podwojna petle. dostepne w kilku kolorach Wink na rynku dostepne jak swiat swiatem Smile

ten kto wymyslil strach panicznie bal sie zyc
wiec otworzyl pierwszy bank, apteke i tv.
 

Portret użytkownika strażnik teksasu

w 2007 roku zespół fizyków z

w 2007 roku zespół fizyków z university of bath zaczał prace nad nowym rodzajem komputera, w którym rolę tradycyjnej elektroniki pełni światło. Projekt o wartości 820 tys. funtów ma za zadanie opracowanie maszyny, która będzie mogła przesyłać informacje za pomocą ciagłych impulsów świetlnych, trwających zaledwie jedną attosekundę, czyli jedną trylionową cześć sekundy. mineło 8 lat i co ? i nic.

Skomentuj