NATO oskarża Rosję o wspieranie islamskich talibów

Kategorie: 

Źródło: Flickr/newsonline/CC BY 2.0

Generał armii USA i naczelny dowódca sił NATO, Curtis Scaparrotti, zasugerował, że Rosja może finansować islamskich Talibów, walczących w Afganistanie z pro-amerykańskim rządem.

 

Podczas przesłuchania w Senackiej Komisji ds. Sił Obronnych Scaparrotti powiedział, że widział dowody na to, iż Rosja stara się zdobyć wpływy wśród talibów, a być może wręcz odpowiada za ich zaopatrzenie. Generał nie sprecyzował jednak o jakim konkretnie zaopatrzeniu mowa.

 

W przeszłości Rosja zaprzeczała prawdziwości podobnych zarzutów. Przedstawiciele talibów ze swej strony mówili „Reuters”, że od 2007 roku mieli liczne kontakty z Moskwą, której wsparcie jednak nie przekroczyło granicy moralnej jak i politycznej aprobaty.

 

W 2001 roku USA wysłało dziesiątki tysięcy żołnierzy do Afganistanu w celu zwalczania Al-Kaidy. Obecnie liczba ich wojsk na terenie tego kraju wynosi 8400 żołnierzy.

 

Organizacja islamskich talibów zaczęła nabierać kształtu w 1994 roku, by następnie przejąć władzę w kraju w latach 1996-2001. W 2003 roku organizacja ta została uznana prze ONZ za terrorystyczną. To talibowie zapewnili Osamie bin Ladenowi bezpieczne schronienie po atakach z 11 września. Według najróżniejszych opracowań organizacja ta kontroluje na dzień dzisiejszy około 70% terytorium Afganistanu, a w jej szeregach jest około 27 tysięcy aktywnych bojowników.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika Eva11

jest tylko jedno znaczenie

jest tylko jedno znaczenie pojecia -wolnosc slowa ...

dziwne,ze jednych dotyczy  innych nie ....

ker napisala podly koment ,ale jakosc nie zostal odkurzony ...dopiero kiedy ja odpisalam na jej chamstwo ,wszystko zniklo ...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj