NATO oskarża Rosję o sabotowanie wydobycia gazu łupkowego w Europie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Szef NATO, Anders Fogh Rasmussen, oświadczył wczoraj, że tak zwane organizacje ekologiczne działające w Europie są infiltrowane przez rosyjskich agentów, których celem jest zwalczanie planów pozyskania alternatywnych źródeł energii, w tym gazu i ropy z łupków.

 

Rasmussen oświadczył, że w interesie Rosji jest utrzymanie zależności Europy Zachodniej od rosyjskiego gazu i sabotowanie prac nad pozyskaniem gazu łupkowego. Aby to osiągnąć, Rosjanie jego zdaniem prowadzą "wyrafinowaną akcję dezinformacyjną".

 

Szef NATO nie wyjaśnił jak odbywa się wywieranie wpływu za pomocą organizacji ekologicznych, ale można podejrzewać, że jedną z metod jest oddziaływanie propagandowe. Rzecznik Greenpeace wpisuje się w ten dyskurs oświadczając w wywiadzie dla The Independent:

"Gaz łupkowy będzie droższy niż gaz rosyjski. Wygląda na to, że gaz łupkowy pokryje zapotrzebowanie tylko w małym stopniu i nie dłużej niż przez 10 lat"

Od słów Rasmussena dystansuje się też organizacja Friends of Earth.

 

Gaz łupkowy spowodował rewolucję w Stanach Zjednoczonych. Doprowadziło to do tego, że USA z importera stało się eksporterem tego surowca. Są oczywiście pewne negatywne skutki pozyskiwania węglowodorów w ten sposób, na przykład generuje to aktywność sejsmiczną, ale trzeba sobie zadać pytanie co jest bardziej niebezpieczne, uzależnienie od Rosji czy ryzyko średniej wielkości wstrząsów sejsmicznych.

 

Gdy popatrzy się na rozwój gazu łupkowego w Polsce można odnieść wrażenie, że na straży biznesu rosyjskiego jest znacznie więcej środowisk i instytucji. Dowodem na to są perturbacje z gazoportem w Świnoujściu i fakt, że rząd wręcz zwalcza podatkowo i proceduralnie próby uzyskania niezależności energetycznej kraju.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Yah

Znaleźli jeszcze jeden sposób

Znaleźli jeszcze jeden sposób na jeleniów - gaz łupkowy. Porównajcie wielkość rachunków za prad 20 lat temu i teraz - są kilkukrotnie mniejsze. Ale oczywiście wmawiają, że zabraknie nośników energii , a z drugiej strony zalewaja kopalnie węgla. Dlaczego? Bo na wydobycieu wegla nie zarobi USrael a na gazie łupkowym tak. To nic , że wszystko zdewastują - ważniejszy jest strach lemingów przed rosja ze strachu lemingow ścierwa wszystko łykną

Portret użytkownika tomi

Szczelinowanie to sposób na

Szczelinowanie to sposób na "legalne"pozbycie sie chemikaliów których składowanie zbyt dużo by kosztowało, a tak wtłaczaja pod ziemie i sa czyści a gaz to tylko efekt uboczny. Pewnie wrzucenie slały do tej chemicznej cieczy  w wiadrze dało by ten sam efekt

Portret użytkownika janswoboda

Rosyjscy żołnierze

Rosyjscy żołnierze przygotowują się do stworzenia w regionach Ługańska i Doniecka tzw kordonu sanitarnego lub linii granicznej. Innymi słowy, jednostki wojskowe w tym przypadku będą służyć jako siły pokojowe które dzielą strony konfliktu, tak aby nie były one w stanie walczyć ze sobą. Moskwa po zajęciu terytorium wystąpi z ultimatum do stron konfliktu z żądaniem nie używania broni, a Ministerstwo Obrony Rosji deklaruje gotowość w ciągu jednego dnia od zajęcia pozycji do stworzenia linii demarkacyjnej. Plan ten wykonają żołnierze, który obecnie uczestniczą w regularnych ćwiczeniach w regionach Rostów i Biełgorod. interpolit.ru/blog/polkovnik_armii_rf_rossija_gotovitsja_vvesti_vojska_na_ukrainu/2014-06-19-1769 Podstawą jest Zakaz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w sprawie użycia sił zbrojnych wobec ludności cywilnej na Ukrainie news.rambler.ru/25627396/ coś jest na rzeczy bo dzisiaj o 9.00 milicjanci zaatakowali stanowiska kierowania rakiet przeciwlotniczych Ukrainy we wsi Avdiyivka pobliżu Doniecka. Według Russian.rt.com, w wyniku były zniszczone instalacje radarowe. co wskazuje, że zapewne Rosjanie do Doniecka przylecą zająć wyznaczone pozycje Zauważ, że ten system jest częścią jednolitego systemu obrony powietrznej na Ukrainie, który nadzoruje granice w powietrzu. voicesevas.ru/news/yugo-vostok/1980-opolchency-vyvodyat-iz-stroya-protivovozdushnuyu-oboronu-ukrainskoy-armii.html ukraińskie władze gotowe do ucieczki do Polski na wieść o czołgach z rosyjskimi proporcami. w dniu 21.06.14 Pilne zebrano Spotkanie Rady Ministrów, śmigłowce przygotowano dla najlepszych urzędników. o godz. 15.00 dziennikarze musieli wyjść i minister obrony zadeklarował początek okupacji rosyjskiej. ​ ​sytuacja ta bardzo przypomina furię Saakaszwilego, który zagryzł elementy garderoby, gdy powiedziano mu wiadomość o rosyjskich czołgach 90 km od Tbilisi. antifashist.com/item/ukrainske-vlasti-chut-ne-sbezhali-v-polshu-iz-za-sluha-o-vvode-vojsk-rf.html antifashist.com/cache/com_zoo/images/yac1_5a73a4ce193cea4379cb3695122d1a0c.jpg vk.com/antimaydan?z=photo-41232698_332026479%2Falbum-41232698_00%2Frev czy może być cos bardziej koszmarnego niż mordowane dzieci?: s1.hostingkartinok.com/uploads/images/2014/06/661d0f0702770aaee8800fc17d75f5ff.jpg Ukraina prowadzi czystki etniczne na ludności cywilnej w Donbasie www.nationspresse.info/mondialisme/atlantisme/ukraine-donbass-loffensive-de-nettoyage-ethnique-contre-les-civils-de-lest-se-prepare

Portret użytkownika Medium

janswoboda napisał: w dniu

janswoboda wrote:

w dniu 21.06.14 Pilne zebrano Spotkanie Rady Ministrów, śmigłowce przygotowano dla najlepszych urzędników. o godz. 15.00 dziennikarze musieli wyjść i minister obrony zadeklarował początek okupacji rosyjskiej. ​ ​sytuacja ta bardzo przypomina furię Saakaszwilego, który zagryzł elementy garderoby, gdy powiedziano mu wiadomość o rosyjskich czołgach 90 km od Tbilisi. 
Tobie, "swoboda", też się zacina klawiatura, że zdania zaczynasz z małej litery?
Amerykańska okupacja, to nie okupacja, ale rosyjska, tak, i owszem.
Znasz różnicę pomiędzy "swoboda" a "swaboda"?

Strony

Skomentuj