NATO może przygotowywać się do kolejnej interwencji zbrojnej w Libii

Kategorie: 

Źródło: Defence Images/CC-BY-NC 2.0

Minęło już 5 lat odkąd wojska NATO wkroczyły do Libii i pomogły w obaleniu Muammara Kaddafiego, zostawiając po sobie jedynie chaos i zniszczenie. Teraz, jak wskazują niektóre media, NATO znów może wkroczyć do tego północnoafrykańskiego państwa i wydaje się to dość realne gdy weźmiemy pod uwagę kilka zbiegających się ze sobą wydarzeń.

 

Niemal w tym samym czasie, trzy kraje śródziemnomorskie zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów wylatujących z Libii na okres kilku miesięcy. 11 maja zrobiły to Włochy, dzień później Malta a wczoraj (25 maja) - Grecja. Co ciekawe, w przypadku Grecji  i Włoch wprowadzono wyjątek dla samolotów wojskowych innych państw, lotów państwowych i VIP oraz (tylko Grecja) lotów pogotowia ratunkowego.

 

Co więcej, od 17 maja na Krecie odbywają się wspólne ćwiczenia NATO o nazwie "Phoenix Express 2016". Biorą w nich udział Algieria, Egipt, Grecja, Włochy, Malta, Mauretania, Maroko, Hiszpania, Tunezja, Turcja i Stany Zjednoczone. Oficjalnie jest to test zdolności północnoafrykańskich, europejskich i amerykańskich sił do zwalczania nielegalnej migracji, przemytu ludzi i transportu materiałów do produkcji broni masowego rażenia.

 

Manewry skończą się 27 maja, ale na przełomie maja i czerwca odbędą się jeszcze dwa ćwiczenia tankowania w pobliżu Krety i wyspy Karpatos. Trudno powiedzieć co wydarzy się później. Być może są to przygotowania do kolejnej inwazji na Libię. Warto przypomnieć, że Barack Obama i Sekretarz Stanu NATO Jens Stoltenberg oferowali pomoc w zwalczaniu islamistów. Prawdopodobnie już w najbliższym czasie poznamy całą prawdę.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Rosjanie zanim wycofali się z

Rosjanie zanim wycofali się z Syrii dali Usrańcom ultimatum:

"Albo wyeliminujecie ISIS albo my zrobimy porządek..."  Wycofali sie oddając Usrańcom pola i dali im pół roku, więc muszą się spieszyć bo stracą autorytet i USA się rozpadnie...

 I tak się rozpadnie na północ i południe, bo Trumph to przedstawiciel Południa...

 I będzie dążył do wyje**nia Północnych Zydów z geszeftu...

Portret użytkownika Taki

Znowu bedzie Zachod

Znowu bedzie Zachod wprowadzal tzw Demokracje!! Ze nie ma sily zeby tych wszystkich Podpalaczy Swiata Zniszczyc? Wystarczy Yelowstone pare trzesien Ziemi i beda mieli wszyscy czas na sprzatanie a nie na Wojne!!!

Skomentuj