Nasze poranne kawy mogą być kluczem do młodości mózgu!

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W poszukiwaniu sposobów na zwalczanie pogorszenia funkcji poznawczych związanych z wiekiem, naukowcy skupili się na naturalnych związkach, które mogą wspierać zdrowe starzenie się i poprawiać wydajność poznawczą. Jednym z takich związków jest trygonelina (TG), alkaloid roślinny występujący w nasionach kawy, kozieradki i rzodkiewki.

 

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Tsukubie ujawniło potencjał TG w poprawie pamięci i uczenia się przestrzennego u starzejących się osób. Eksperymenty na modelu mysim wykazały, że doustne podawanie TG przez 30 dni znacząco poprawiło uczenie się przestrzenne i wydajność pamięci. Te wyniki potwierdzono za pomocą testu labiryntu wodnego Morrisa.

 

Analiza transkryptomiczna hipokampa ujawniła, że TG moduluje szlaki sygnalizacyjne związane z funkcjami układu nerwowego. Kluczowe odkrycie to zdolność TG do hamowania zapalenia układu nerwowego, co jest istotne, biorąc pod uwagę rolę zapalenia w związanym z wiekiem pogorszeniu funkcji poznawczych.

 

Kolejnym istotnym wynikiem była ilościowa analiza białek, która wykazała, że TG obniża poziomy zapalnych cytokin TNF-α i IL-6, jednocześnie zwiększając poziomy neuroprzekaźników, takich jak dopamina, noradrenalina i serotonina. Te neuroprzekaźniki są kluczowe dla funkcji poznawczych, a ich podwyższenie sugeruje mechanizm, dzięki któremu TG może poprawiać pamięć i uczenie się przestrzenne.

 

Wyniki tego badania dostarczają nowych informacji o potencjale trygoneliny jako naturalnego środka wspierającego funkcje poznawcze i przeciwdziałającego zaburzeniom związanym z wiekiem. Odkrycie to wskazuje na możliwość wykorzystania TG jako skutecznego rozwiązania w poprawie zdolności poznawczych u osób starzejących się.

 

W kontekście rosnącej liczby zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem, znalezienie skutecznych środków leczniczych staje się coraz ważniejsze. Trygonelina z nasion kawy i innych roślin może stanowić obiecującą alternatywę, otwierając nowe możliwości w dziedzinie terapii poznawczych dla osób starszych.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Żadne terapie czy leki nic

Żadne terapie czy leki nic nie dadzą w przypadku osób, które "oglądają telewizję" - czyli bezmyślnie gapią się godzinami w durne pseudo seriale o niczym, wpatrują się w idiotyczne reklamy i wysłuchują propagandowej paplaniny zwanej dla niepoznaki "informacjami", żyjąc i emocjonując się tym. Taki styl życia ogłupia. Chcąc zachować sprawność umysłu trzeba porzucić szkodliwe nawyki, przeciwstawić się zbędnemu napływowi informacji i zacząć myśleć czyli poddawać analizie słuszności wszystko to co się na codzień wykonuje. Zadawać pytanie: czy to robię tak jak to robię ma sens i czy da się to zrobić lepiej - oszczędniej, wydajniej, efektywniej, prościej, bardziej przyjaźnie środowisku itp. W ten sposób ćwiczy się zdolności poznawcze, analityczne, inteligencję i umiejętność krytycznej oceny sytuacji czyli wszystko to co zapobiega zestarzeniu się w sensie umysłowym. Ale na samym początku wymaga to dostrzerzenia własnego automatyzmu i powielactwa wzorców, które wcale nie muszą być dobre i często nie są. Oto przyczyna dla której sytuacja na świecie się nie poprawia a błędy wciąż są powielane. Tylko w ten sposób następuje postęp i rozwój a skretynienie nas nie dotknie. Spójrzcie na tą kobietę: https://dobrewiadomosci.net.pl/15331-babcia-szesciopakiem-80-letnia-kulturystka-udowadnia-ze-nigdy-pozno/ 

Ona nigdy nie będzie stara i zniedołężniała. Czyli mamy wpływ nie tylko na umysł ale i na ciało.

Skomentuj