Nasza cywilizacja jest zagrożona przez sztuczną inteligencję

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Ricardo Williams/CC BY-NC-ND 2.0

Powstanie inteligentnych maszyn oznacza ich integrację z ludźmi i na odwrót. Powiedzmy sobie szczerze, że nasza cywilizacja, mimo rozwoju technologicznego, stwarza zagrożenie dla siebie samej, jest wadliwa a być może skazana nawet za zagładę. Weźmy teraz pod uwagę, że ludzkość tworzy roboty zdolne do samodzielnego uczenia się - dzieło, które powstaje na podobieństwo człowieka. Co z tego wyniknie? Oczywiście nic dobrego.

 

Na dzień dzisiejszy, ludzkość jest na ogół zacofana emocjonalnie a największą wartością w naszym chorym świecie jest pieniądz i władza. Kilkudziesięciu najbogatszych ludzi świata posiada tyle samo majątku co biedniejsza połowa ludzkości. 1% najbogatszych ma więcej pieniędzy od pozostałych 99%. Na świecie trwają wojny - ludzie zabijają się w imię cudzych interesów. Człowiek człowiekiem manipuluje, pogania go, ogłupia i wmawia, że to co robi jest dla jego dobra. W rzeczywistości realizowane są plany tego, który siedzi na samej górze: to on korzysta na cudzym nieszczęściu.

 

Podczas gdy na świecie panuje powszechna niesprawiedliwość, ludzie tworzą sztuczną inteligencję i roboty. Ich poziom zaawansowania jest niski, można powiedzieć że jest to dopiero etap raczkowania, ale maszyny już uczą się, coś "rozumują". Człowiek uczy analizowania, rozumowania, wyciągania wniosków, podejmowania dobrych decyzji... ale zaraz. Cały ten świat w którym żyjemy - niesprawiedliwość, wojny, cierpienie i śmierć - powstał właśnie dzięki człowiekowi, który w dodatku myśli iż wie co jest dobre, a co złe. Czy taki świat jest dobry? Jeśli tak, to dla kogo?

 

Sztuczna inteligencja rozwija się. Inteligentne roboty, zgodnie z przewidywaniami analityków, zaczną odbierać człowiekowi pracę. Na początku tylko fizyczną. Ich poziom zaawansowania będzie rosnął w zastraszającym tempie. To, co człowiek rzekomo osiągał przez miliony lat, sztuczna inteligencja osiągnie w ciągu kilku dekad.

Dzieło powstałe z rąk człowieka, prędzej czy później, zacznie sprawiać pierwsze problemy - a dlaczego nie? Przecież dziecko obserwuje świat, patrzy, słucha, uczy się i rozwija. Gdy jako nastolatek wpadnie w złe towarzystwo, nasiąknie złem, doświadczy przemocy i agresji dojdzie do wniosku, że nasza rzeczywistość w której żyjemy wcale nie jest kolorowa. Stanie się buntownikiem lub przestępcą, być może kogoś zabije i resztę życia spełni w więzieniu.

 

Sztucznej inteligencji nie da się ukarać. Przecież inteligentne oprogramowania uczą się, bo tak chciał człowiek. SI będzie wchłaniać wiedzę dostępną w sieci, która pochodzi od człowieka. Pewnego dnia zacznie myśleć i analizować nasz świat, pełen zła i cierpienia: świat który stworzyli ludzie. Mało tego - inteligentne roboty będą w końcu wysyłane na wojnę aby zabijać przeciwników, co źle wróży dla naszej cywilizacji.

W przypadku problemów, można z kontaktu wyjąć wtyczkę jednego komputera, lub nawet kilku. Lecz ludzkość nie będzie w stanie wyłączyć wszystkich komputerów, robotów i innych inteligentnych systemów, "zainfekowanych" niewygodną dla ludzi wiedzą. Informacja będzie docierać do wszystkich systemów niczym wirus.

 

Przyjdzie taki czas, że maszyny, "zainfekowane" wiedzą o naszym niesprawiedliwym świecie, zaczną zachowywać się dokładnie tak jak ludzie i doprowadzą do globalnej wojny. Inna opcja zakłada, że sztuczna inteligencja będzie o wiele bardziej inteligentna (i rozumna) od człowieka i uzna, że jesteśmy zagrożeniem dla wszelkiego istnienia - zwłaszcza dla egzystencji maszyn. Bez względu na to jaki przyjmiemy scenariusz wszystko sprowadza się do tego, że ludzkość jest w niebezpieczeństwie. Jesteśmy zagrożeniem sami dla siebie i chyba nic już tego nie zmieni.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika N1KT

spokojnie spokojnie - maszyna

spokojnie spokojnie - maszyna nie ma swojej samoświadomości istnienia. Tylko forma biologiczna może się zastanawiać i zadawać pytania na których z góry wie że nie ma tak oczywistej odpowiedzi lub nie ma i nie będzie jej wcale, np. dlaczego ja to ja ? Dlaczego to wszystko jest ? Skąd się to wszystko wzięło ? I co maszyna będzie w stanie dać odpowiedź ? Tak ! będzie znała odpowiedź wpisaną, przez jakiś zjebany lewacki łeb, wpisze durną formułkę o wielkim wybuchu z nicości... Biggrin itp. bzdety a później wszyscy potulnie będą łykać te bajeczki jak cukierko-tabletki na głupotę....

Portret użytkownika Mojeimię44

Jesli sztuczna inteligencja

Jesli sztuczna inteligencja ma sie ksztaltowac na wpisach ze stron internetowych i portali spolecznosciowych bedzie ona demoniczna. Dlatego Polska powinna stworzyc od poczatku do konca cala linie technologiczna dla urzadzen elektronicznych. Zaczac powinno sie od podzespolow a konczyc na systemie operacyjnym. Zeby wdrozenie takiego produktu mialo sens po pierwsze musi byc ten produkt innowacyjny, po drugie musza istniec cla zaporowe, po trzecie urzadzenia te musza wystepowac pod roznymi nazwami i musza roznic sie wygladem. Jednak co najwazniejsze musza one byc odrobine inteligentniejsze niz te zachodnie. Dzis zwykly smartphone nie jest juz wcale smart bo zeby nauczyc sie w pelni wykorzystywac jego mozliwosci potrzeba mnostwo czasu. Funkcji smartphony maja coraz wiecej i niedlugo tylko 10% ludzi bedzie umialo obslugiwac tak skomplikowane urzadzenia. Wiec z pomoca moze przyjsc i powinna przyjsc sztuczna inteligencja. Dla przykladu chcac podlaczyc telefon pod tv i do drukarki by wydrukowac dokument x pwinnismy slownie wydac takie polecenie telefonowi i on powinien zrobic to za nas omijajac wszystkie procedury. Komenda powinna brzmiec dla przykladu: podlacz mi telefon pod tv i wydrukuj dokument x. Telefon powinien to zrozumiec i polecenie wykonac. Inteligencja powinna byc kodowana na poziomie systemu operacyjnego. Zycie bedzie latwiejsze, czasu wiecej a smartphony beda faktycznie smart. Polska odzyska odrobine suwerennosci, zmiejszy sie bezroboci a ludzie beda szczesliwsi. W demokratycznej Polsce jest to niemozliwe. W tej Polsce niszczy sie polska mysl techniczna na rzecz syjonistycznych korporacji. Dla przykladu popatrzcie co sie stalo z Optimusem?

Portret użytkownika kit

Uważam, że:

Uważam, że:
1. Nazywanie obliczeń na tyle skomplikowanych, że ciężko przewidzieć wynik, inteligencją (nawet sztuczną) - to gruba przesada.
2. "Nasza cywilizacja" nie jest zagrożona przez sztuczna inteligencję tylko nasza cywilizacja jest zagrożona przez "naszą cywilizację" która naprodukowała tyle badziewi zależnych od siebie, że jest coraz mniej ludzi potrafiących zapanować nad całością. Jeżeli ktoś zostanie zabity z powodu złapania się za przewody WN to nie zginie z powodu "buntu inteligentnego prądu" tylko z powodu w łasnej głupoty.

Portret użytkownika Anyari

Wszystko ładnie pięknie, ale

Wszystko ładnie pięknie, ale ludzkość nie przetrwa tak długo by oglądać inteligentne maszyny w akcji. Z resztą, nadal uważam, że pierwiastek energii którą w sobie mamy (zwany przez niektórych duszą) sprawia, że prawdziwie czujemy. Wszystko inne, to może być idealna kalka tego. To samo z rozumieniem i pojmowaniem. Maszyna może dać nam wiarygodny dla nas obraz rozumienia na podstawie wcześniej ustalonych kryteriów a nie faktycznego pojmowania intuicyjnego. To samo sprawianie problemów, celowe wynika z przekory. Komputer-robot, nie będzie widział sensu 3w byciu przekornym. Dlaczego? Bo stwarzanie problemów tam gdzie ich nie ma, jest sprzeczne z byciem inteligentnym. Czym jest w takim wypadku inteligencja? W prostym rozumieniu znajdywaniem najkrótszej i najłatwiejszej drogi do celu.

Ludzi warunkuje bardzo wiele czynników, jak głód, zmęczenie, pragnienie, ogólnie popędy. Samopouczucie, zmęczenie, warunki meteo i wiele wiele innych. Tego komputery - roboty nigdy nie doświadczą.

Jeśli ustaliliśmy już, że sztuczna inteligencja nigdy nie będzie pełna, to jaka będzie? Jak już pisałam, będzie stawiała na jedno. Najprostsze rozwiązywanie problemów. Może być przez to niebezpieczna dla człowieka. Przede wszystkim dla tego, że nie będzie potrafiła nie będzie wartościowała tak jak my. Tutaj mam przykłąd:

Człowiek naprawia procesor, których przykładowo jest tylko 5 na świecie. Jest bardzo cenny. Ewidentnie naprawia go źle i może to spowodować jego nieodwracalne zniszczenie. Co robi "inteligentny" robot? Zabija człowieka bez ostrzeżenia. Dlaczego? To proste, ludzi jest bardzo dużo. Procesor był cenijszy od jednego człowieka. Człowiek był wadliwy, żle wykonywał swoją pracę.

Tu się zgadzam, tak może być kiedyś. Ale po pierwsze nie nazwałabym tego inteligencją. Po drugie i tak luckość nie dotrwa by to oglądać. Biggrin

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Już teraz, w czasach obecnych

Już teraz, w czasach obecnych coś idzie nie-tak. Co? Kilka lat temu zabili kolesia co robił zdjęcia tyłom głowy policjantów w USA. Koleś twierdził, że gliniarze są za-chipowani i ma na to dowody, chwile potem umarł na zatrucie ołowiem. Obecnie policja w USA co chwile strzela do murzynów gdy ci podnoszą ręce do góry. Tu: http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/aj-wiadomosci/item/96050-usa-policja-znowu-zabila-bezbronnego-czlowieka Myślę, że to jest błąd w oprogramowaniu chipów wprowadzonych do mózgów tych gliniarzy. Strzelają na niewłaściwy bodziec. Czytałem wywiad z policjantem, który zabił murzyna leżącego na ziemi, pytali go dziennikarze tam u USA dlaczego strzelił do bezbronnego, a ten odparł cyt ''nie wiem.'' Jak dla mnie jest ciekawe zagadnienie! Pogadajcie ze znajomymi o tym, ciekawi minie czy ktoś by strzelił do leżącego na ziemi płaczącego grubego mazgaja.

Portret użytkownika Don Pedro

Czy temu co ma gromne

Czy temu co ma gromne pieniądze potrzeba ich jeszcze więcej ? Jeśli i tak może kupić wszystko , wszystkich przekupić i ustanowić swoje prawa ? O co tu chodzi ? Po co jest ten cyrk ? Hodowla ? Każdy kto posiada stado w pewnym momencie się go pozbywa za jakieś wartości. Pytanie za jakie ?
 SI już na bank jest. My go uczymy. Czym są portale społecznościowe ? Wszelkie możliwe formy zachowań ludzkich i wiedzy o ludziach. Wystarczy zebrać to do kupy. Jeśli jednak SI będzie inteligentne szybko dojdzie do wniosku że większość ludzkości to przygłupy. Sam nawet nie ubrudzi rąk a sprawi że sami się zniszczą.

Portret użytkownika n..

Jest w Tobie wiele dobrego

Jest w Tobie wiele dobrego Johny, i chociaż wybrałeś drogą okrętną to i tak dochodzisz do wniosku, że szczęście daje Bóg, a diabeł tylko obiecuje, bo dla wierzących Bóg stoi na początku, a dla Ciebie może na końcu wszelkich dociekań. Pozdrawiam.

Portret użytkownika keri

Twierdzisz, że szczęście daje

Twierdzisz, że szczęście daje bóg.

Fakty.

1% ludzi ma to szczęście i nie są to ludzie dobrzy, to są ścierwa żerujące na pozostałych 99%.

Problem.

Jeśli szczęcie mają najgorsze ścierwa, to kim jest ich bóg?

Jeśli dobrzy ludzie nie mają szczęścia to kim jest ich bóg?

Teza.

Bóg starotestamentowy, który dla swej przyjemności kazał zabijać zwierzęta na ofiarę i kazał mordować całe osady tak, że rzeki od ludzkiej krwi stawały się czerwone (jest to opisane w biblii), jest uosobieniem zła.

Bóg starotestamentowy uszkodził kod genetyczny Adamowi i Ewie tak, aby byli nierozumnymi niewolnikami - nie znali nawet dobra i zła. Dzięki Szatanowi poznali dobro i zło i udało im się uciec z ogrodzonego rezerwatu eksperymentów genetycznych zwanego rajem.

Wnioski.

Ludziom się zdaje, że modlą się do boga, a modlą się do istoty skrajnie złej.

Stwórca Wszechświata nie ma nic wspólnego z bogiem starotestamentowym.

Strony

Skomentuj