Następne dwa rozbłyski X na Słońcu a może ich być więcej

Kategorie: 

Rozbłysk X3.2 - Źródło: NASA/SDO/Helioviewer.org

Aktywność słoneczna znajduje się na wysokich poziomach. Od wczoraj powstają rozbłyski klasy X. W sumie były już trzy i wiele wskazuje na to, że będą następne i wtedy moga być skierowane w stronę Ziemi, bo aktywny obszar 1748 dopiero wychodzi na dogodne pozycje.

 

Okres uspokojenia pobliskiej nam gwiazdy jest oficjalnie zakończony. Amerykańska NOAA przewiduje, że prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysków M to aż 80% a kolejnego rozbłysku X aż 40%. Jeszcze przed kilkoma dniami było to tylko 1%.

Całe zamieszanie powoduje nowy aktywny region 1748. Z jego okolicy powstał rozbłysk X1.7 w dniu wczorajszym i kolejny X2.8 około 16:05 oraz najsilniejszy w tym roku X3.2, który szczyt osiągnął 14 maja 2013 roku o 01:10 czasu uniwersalnego. Dwie z tych trzech flar były na tyle silne, aby je sklasyfikować w pierwszej dziesiątce wszystkich rozbłysków klasy X, do jakich doszło w trakcie trwającego 24 cyklu słonecznego i to na trzecim i czwartym miejscu. Najsilniejszy jest nadal rozbłysk X6.9 z 9 sierpnia 2011 roku.

Rozbłysk X2.8 z 13 maja 2013 roku - źródło: SDO

Na razie aktywny obszar 1748 nie jest jeszcze na najlepszej pozycji, aby jego aktywność mogła być powodem emisji docierających bezpośrednio do Ziemi. Możemy otrzymać cześć naładowanych cząstek, ale prawdziwy test dla ziemskiej magnetosfery może nadejść w najbliższych dniach.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Strony

Skomentuj