Następna pandemia może być spowodowana topnieniem lodowców

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Według nowych danych następną pandemię mogą wywołać nie nietoperze czy ptaki, ale substancje zawarte w topniejącym arktycznym lodzie.

 

 

Analiza genetyczna gleby i osadów jeziornych kanadyjskiego arktycznego jeziora Hazen, największego słodkowodnego jeziora na wyżynach arktycznych, sugeruje, że ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów może być wyższe w pobliżu topniejących lodowców.

 

Odkrycia pokazują, że wraz ze wzrostem globalnych temperatur w wyniku zmiany klimatu, coraz bardziej prawdopodobne staje się, że wirusy i bakterie „uwięzione” w lodowcach i wiecznej zmarzlinie mogą się obudzić i zainfekować lokalną przyrodę, zwłaszcza gdy ich zasięg rośnie, również zbliża się do biegunów.

 

Na przykład w 2016 r. epidemia wąglika w północnej Syberii, która zabiła jedno dziecko i zainfekowała co najmniej siedem innych, była powiązana z falą ocieplenia, która stopiła wieczną zmarzlinę i odsłoniła zarażone zwłoki renifera. Wcześniej ostatnia epidemia w regionie miała miejsce w 1941 roku.

 

Aby lepiej zrozumieć ryzyko związane z zamrożonymi wirusami, Stéphane Aris-Brosou i jej koledzy z University of Ottawa w Kanadzie pobrali próbki gleby i osadów z jeziora Hazen, w pobliżu miejsca, gdzie płynęły małe, średnie i duże ilości wody z lokalnych lodowców.

 

Następnie zsekwencjonowali RNA i DNA w tych próbkach, aby zidentyfikować sygnatury, które ściśle odpowiadają sygnaturom znanych wirusów, a także potencjalnych gospodarzy zwierzęcych, roślinnych lub grzybowych, i uruchomili algorytm, który oszacował prawdopodobieństwo zarażenia przez te wirusy niepowiązanych grup organizmów.

 

Badanie opublikowane w Proceedings of the Royal Society B wykazało, że ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów na nowych żywicieli było wyższe w miejscach w pobliżu miejsc, w których płynęły duże ilości lodowatej wody roztopowej, co staje się coraz bardziej prawdopodobne w miarę ocieplania się klimatu.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pavulon

Jaka "następna pandemia"???

Jaka "następna pandemia"??? Ciebie admin już powaliło całkiem... Żeby ostatnie kilka sezonów grypowych nazwać pandemią - WHO kilka razy musiało zmieniać samą definicję pandemii, bo nie chiało stykną ć. Myślaełem, że ty bardziej normalny jesteś....

Portret użytkownika Q.

Zmienisz szybko zdanie jak

Zmienisz szybko zdanie jak złapiesz dżumę albo czarną ospę od zwykłej domowej myszy czy pchły..  Tak wygląda dłoń współcześnie zarażonego w USA. Wystarczy że komar najpierw ukąsi zarażonego gryzonia a potem Ciebie. Możliwości jest wiele, ale możesz dalej uważać to za "spisek". To nie mnie rękę obetną jak się wda gangrena.

Dżuma" - Pomoc dla maturzystów

Portret użytkownika Q.

Łatwo ci przychodzi oceniać

Łatwo ci przychodzi oceniać ludzi których poznać nie miałeś okazji - lub wogóle sobie nie zadałeś takiego trudu. 

Ps. Wiesz co znaczy słowo "hegemonia/hegemon" ? To jak ci powiem: czyjąś nadrzędność wynikającą z chęci narzucania pozostałym swojej woli. Myślałeś że na kogo trafiłeś.. na jakiegoś prostaczka ? W starciu ze mną możesz sobie co najwyżej onucę narzucić na głowę - tam gdzie jej miejsce. 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika mordo schab ciało

Mówiąc ogólnie, to większość

Mówiąc ogólnie, to większość ludzi nie zwala rzeczy na spiski (ciekawe słowo), bo wierzy jedynie eXpertom i doktorom.

Tutaj ludzie wolą być wnikliwi i podejrzliwi i to jest dobre. Zaufanie własnej intuicji jest priorytetem w tej kwestii.

Społeczność ZnZ nie da sobie wmówić jakiemuś losowemu Kowalskiemu, bo ma tytulaturę czy jakieś inne śmieszne świeckie gówno go wywyższające, że jest tak jak on uważa i kropka.

Świat ginie, bo nie ma własnego rozumu i daje się prowadzić jak flaga wichrom.

Skomentuj