Nasila się promocja produktów z aspartamem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ostatnim czasie pojawiły się nowe kampanie reklamowe mające za zadanie przekonanie ludzi do spożywania produktów z aspartamem. Jest to substancja stanowiąca substytut cukru i gdy cokolwiek zachwalane jest jako niskokaloryczne z dużym prawdopodobieństwem zawiera ten specyfik. Można zapytać, no dobrze, co z tego? Okazuje się jednak, że różne badania wskazują, że aspartam może być rakotwórczy.

 

Ostrożność procesowa wymaga, aby dodać pewne zastrzeżenie. Tak jak w przypadku GMO tak i w przypadku aspartamu środowisko naukowe nie jest zgodne czy środek składający się z fenyloalaniny i kwasu asparginowego rzeczywiście może powodować nowotwory. Najważniejsze badania potwierdzające związek między spożywaniem aspartamu i występowaniem problemów onkologicznych zostały wykonane przez naukowców z Włoch, z European Ramazzini Foundation (ERF). Grupa badaczy z Bolonii odpowiedzialna za nie otwarcie określa aspartam, jako substancję rakotwórczą.

 

Oczywiście zarówno amerykańska FDA jak i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności nie zgodziły się co do tego, że aspartam może być szkodliwy i podobnie do opinii na temat szkodliwości GMO uznano, że to błędy metodologii. Wskazano zwłaszcza na to, że zwierzęta laboratoryjne dostawały za duże dawki tego specyfiku.

 

Bez względu na to, kto ma rację w tym naukowym sporze warto o takim ewentualnym negatywnym wpływie na zdrowie wiedzieć i świadomie decydować, co się spożywa i czym się ryzykuje. Praktycznie wszystkie napoje "Light" zawierają aspartam. Jest on również w składzie wielu tanich soków dostępnych na polskim rynku. Aspartam wchodzi też w skład popularnych gum do żucia reklamowanych jako konieczny element higieny jamy ustnej.

 

Kontrowersje jakie budzi aspartam powodują, że reklamy przedstawiające napoje z jego zawartością jako swoisty "fun" a rzekomo wkręceni ludzie, którzy wypili napój z aspartamem uśmiechają się wesoło są conajmniej kontrowersyjne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika v

Prawda jest taka, że do

Prawda jest taka, że do wszystkiego dodają truciznę. Rok temu pracowałam w bardzo dobrze znanej w Polsce firmie produkującej herbatę. Do zakładu konfekcjonującego przyjeżdżały wielkie banie aromatów z oznaczeniem, ze są trujące w środowisku wodnym. A odpady czyli opakowanie nalezy traktować jak odpad niebezpieczny. Raz coś takiego wylalo sie w magazynie - zarządzono ewakuację, sprzątanie i wietrzenie. Najgorsze jest to, ze wszyscy o tym wiemy i nic nie robimy. Nawet ja, jestem winna tak samo jak wszyscy. To się nazywa BIERNOŚĆ. Może to przez fluor w wodzie...

Portret użytkownika Lofek44

Mamy swój rozum? Czytać

Mamy swój rozum? Czytać ulotki, zapoznawać się ze składem i kupować albo nie. Mamy (póki co) swobodę wyboru więc trzeba z niej korzystać. Nikt nam nie karze żreć na siłę tego świństwa. A bez podejrzanych napojów i soczków można się spokojnie obejść. Polecam sok z marchwi i jabłek. Z własnej sokowirówki bądz wyciskiwarki owoców!

Portret użytkownika zzz

Jak coś jest chemicznie

Jak coś jest chemicznie przetwarzane to raczej nie może być zdrowe. To dotyczy również przetwarzanej Stevi, Ksylitolu i innych "naturalnych" produktów. Obecnie najlepsza słodkość to dobrej jakości miód, melasa, syrop klonowy oraz słód jęczmienny. Jednak wszystko należy stosować z umiarem. Aspartam jest tańszy od cukru dlatego go wszędzie dają.

Strony

Skomentuj