NASA znów przełożyła start misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Kategorie: 

Źródło: NASA

Agencja NASA przełożyła lot Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który pierwotnie zaplanowano na marzec 2021 roku. Przyczyną kolejnego opóźnienia jest pandemia koronawirusa, która znacznie spowolniła prace nad najnowocześniejszym teleskopem. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, czy teleskop kosmiczny w ogóle wystartuje w 2021 roku.

 

Światowe media od wielu lat rozpisują się na temat losów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Gdyby ktoś zapomniał – zaawansowany instrument do obserwacji kosmosu miał zostać wyniesiony na orbitę 9 lat temu. Agencja NASA ciągle informowała nas nie tylko o opóźnieniach, ale także rosnących z roku na rok kosztach.

 

Według najnowszych obliczeń, rozwój oraz koszty operacyjne teleskopu pochłoną co najmniej 9,7 miliarda dolarów. Nie wolno zapominać również, że kwota nie obejmuje wystrzelenia urządzenia w kosmos. Wyniesienie tego teleskopu na orbitę miało kosztować miliard dolarów, jednak taką cenę podawano 9 lat temu.

Źródło: Northrop Grumman

10 czerwca, NASA zapowiedziała, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie będzie gotowy do lotu w marcu 2021 roku. Koronawirus spowolnił prace nad urządzeniem, a to oznacza kolejne opóźnienia i dodatkowe koszta. Choć już teraz zapewnia się, że trwają przygotowania do wznowienia normalnej pracy nad projektem, agencja NASA nie jest w stanie wyznaczyć nowej daty wystrzelenia teleskopu. Optymistyczna wersja zakłada, że nowy teleskop pojawi się na orbicie jeszcze w 2021 roku.

 

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble. Z jego pomocą, astronomowie będą mogli badać pierwsze gwiazdy i galaktyki we Wszechświecie, a także badać atmosfery egzoplanet i poszukiwać śladów życia. Biorąc pod uwagę niemal 10 lat opóźnień, aż trudno uwierzyć, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w ogóle rozpocznie swoją misję.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika drako_tr

Ano faktycznie Keri...trochę

Ano faktycznie Keri...trochę toto jest przydługie, jak na mysz...wczoraj ze śmiechu popłakałem się lekko i nie byłem w stanie ocenić wielkości tego zwierzątka...:D

Pewnie podobny ubaw maja twórcy tej szopki...przecież oni jawnie w chuja ludzi robią, a te głupie matoły jeszcze się tym zachwycają.

No nic, przyjdzie nam dłuuuuugo poczekać na start w/w misji...trochę im zajmie wyłapanie tych wszystkich myszów i szczurów...wiem, jak to jest, bo sam kiedyś ścigałem mysz i mi spierdoliła Biggrin

Portret użytkownika drako_tr

Ale ja się tam niczego nie

Ale ja się tam niczego nie dopatruję, tam łazi coś, czego być nie powinno ... ja nie widzę buzi w tym tęczu, tylko myszu na silniku i ptaki z kosmosu Biggrin ... a jak myślisz, czemu tego wspaniałego filmu już nie ma na stronach Nasa?...pewnie łapią te myszu i ptaku Lol

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

jak to jest że to my musimy

jak to jest że to my musimy udowadniać tej niemyślącej części swoje racje i pokazywać wpadki? kiedy im się zapytać jak ta nie areodynamiczna folia przetrwała prędkość ucieczki bliską 11,2 km/s  to skwitują że naukowcy z naza i fakeXa wiedzą lepiej co robią, szkoda czasu.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Quark

Czy widziałeś kiedykolwiek

Czy widziałeś kiedykolwiek rakietę kosmiczną lub prom owinięty taką folią ? Zastanów się .. w przestrzeni kosmicznej ,gdzie jest próżnia zasady aerodynamiki nie mają zastosowania a folię stosuje bo jest lekka i tania aby osłonić części satelitów przed promieniowaniem cieplnym słońca . 

Portret użytkownika emel

Przy użyciu tej folii można

Przy użyciu tej folii można łatwo regulować temperaturę. Nie bez powodu jest używana do przykrywania poszkodowanych osób w wypadkach. Jej zalety to właśnie odbijanie lub pochłanianie światła połączone z niebywałą lekkością. Każdy kilogram wyniesiony na orbitę kosztuje trochę paliwa, więc nie ma sensu używać sztywnych i wytrzymałych elementów, jeśli lekka i cienka folia wystarczy.

Szkarłatny Leon wrote:
kiedy im się zapytać jak ta nie areodynamiczna folia przetrwała prędkość ucieczki bliską 11,2 km/s  to skwitują że naukowcy z naza i fakeXa wiedzą lepiej co robią
Dlatego właśnie mają cię za głupca i nie dyskutują z tobą. Aerodynamiczne folia byłaby potrzeba, gdyby lot obywał się w atmosferze. A ponieważ odbywa się w próżni, aerodynamika nie ma nic do rzeczy. W próżni nie ma wiatru, który miałby potargać folię, albo ją zdmuchnąć. Bez względu na prędkość.
 

Podczas początkowej fazy lotu rakiety jej ładunek (np. lądownik księżycowy, czy też inne satelity) są zamknięte w ładowni, której osłony są odrzucane na wysokości chyba ok. 120km, czyli na wysokości, na której powietrze jest tak rzadkie, że siły aerodynamiczne nie wyrządzą szkody ani ładunkowi, ani folii. Nagrania z odrzucenia tych osłon znajdziesz m.in. na filmach od spacex.

Kapsuły takie jak Dragon, czy dawny moduł dowodzenia Apollo, które powracają na Ziemię, nie mają zewnętrznych elementów z foli. Podobnie wahadłowce nie miały, gdyż przy zakończeniu misji musiały przebić się przez gęstą atmosferę, w której folia z całą pewnością uległaby uszkodzeniu. Z powodu braku powietrza i jego oporów oraz braku tarcia, satelity, sondy, ladowniki księżycowe, ISS i inne urządzenia nie muszą mieć opływowego kształtu. Opływowy kształ ma rakieta oraz osłona ładunku na jej szczycie oraz kapsuły czy wahadłowce, które powracają na Ziemię. 

 

Szkarłątny Leon wrote:
jak to jest że to my musimy udowadniać tej niemyślącej części swoje racje i pokazywać wpadki
Jakie wpadki? Czemu mam coś udowodnić głupcowi, który twierdzi, że to wszystko to komputerowo generowana grafika, a zaraz potem mówi, że jest tam żywa biegająca mysz? Najpierw się doucz o podstawowych rzeczach, a potem się zabierz za obalanie. Nie ma żadnych wpadek. Są idioci, którzy nie rozumieją, co oglądają ani czego słyszą.

Portret użytkownika drako_tr

@ emel - czy to nie dla tego

@ emel - czy to nie dla tego uważasz innych za głupków, bo jesteś zwolennikiem teorii Darwina i myślisz, że powstaliśmy od małp?

Lepiej powiedz, czemu usunięto tę szopkę z oficjalnych stron NASA ... czy powodem nie była przypadkiem ich kompletna kompromitacja? ... bo wyszło na to, że nie dosyć, że ściemniają, to jeszcze mają taki syf że wszędzie im szczury hasają. W dodatku tak nieudolnie wygenerowali ziemię w tle, że widać przelatujące tam ptaki.

Portret użytkownika emel

drako_tr wrote: bo jesteś

drako_tr wrote:
bo jesteś zwolennikiem teorii Darwina i myślisz, że powstaliśmy od małp?
Bycie zwolennikiem teorii naukowej, czy też osobiste preferencje nie mają nic do rzeczy. Albo teoria dobrze opisuje świat, albo nie. Uważam natomiast (i tu polegam na mądrzejszych ode mnie), że teoria ewolucji Darwina dość dokładnie opisuje, w jaki sposób powstała różnorodność gatunków na Ziemi. Natomiast nie myślę, że powstaliśmy od małp, co jest zgodne ze wspomnianą teorią. Tego określenia używają wyłącznie ignoranci, którym z jakiegoś powodu się nie podoba ta teroia i próbują ją w ten sposób zdyskredytować. Nawet gdybyśmy byli potomkami małp, nie widzę w tym niczego ujmującego.

 

A za głupków uważam tych, który, cytując za sjp.pl (https://sjp.pl/głupek): " człowiek ograniczony intelektualnie, słabo rozgarnięty; głąb, przygłup, tłumok". Można też za wikipedią: 

Wikipedia wrote:
(...) nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Nigdy wcześniej nie sprawdzałem w słowniku definicji słowa "głupek, głupiec", tym bardziej na Wikipedii, ale teraz widzę, że nie mogłem trafniej określić tych osób (a przynajmniej poglądów, przez nie prezentowanych), które tak określiłem. Ta definicja w Wikipedii trafia w samo sedno.

Czemu usunięto te nagrania ze stron NASA? Nie wiem. Były tam kiedykolwiek? Na kanale YouTube SpaceX wciąż są dostępne zapisy startu. Nie jestem pewien, czy o to chodziło, ale na https://youtu.be/xY96v0OIcK4?t=15968  chyba jest ten fragment, o którym wiele osób pisze i faktycznie można się zasugerować, że to mogłaby być mysz, ale wystarczy uważnie obejrzeć i widać wyrażnie, że to jest po prostu jakiś kawałek, pewnie lodu. Myszy raczej nie chodzą ogonem do przodu i nie ślizgają się po powierzchni nie poruszając nogami.  Ptaków tam nie widziałem. Natomiast do tej pory nikt mi nie wyjaśnił, że jeśli to jest CGI i to, jak to określiłeś "renderowali", to skąd się tam, tzn. na wyrenderowanym klipie wideo, wzięła prawdziwa mysz?

Jeśli chodziło o inny niż ten zamieszczony przeze mnie fragment wideo, proszę o informację z której misji SpaceX to pochodzi. Wszystkie chyba są na YouTube dostępne.

Portret użytkownika drako_tr

Bycie zwolennikiem teorii

Bycie zwolennikiem teorii naukowej, czy też osobiste preferencje nie mają nic do rzeczy.

Przeciwnie, mają wiele do rzeczy, bo na ich podstawie oceniasz innych, gdybym Ci udowodnił, że jestem potomkiem np. jakiegoś Boga, inaczej byś mnie postrzegał.

Nie zapominaj, że każda teoria, jest tylko teorią, niepotwierdzonym wymysłem jakiegoś człowieka...równie dobrze mogę wysnuć teorię, że pochodzimy od świń, bo nasze DNA niewiele się różni od świńskiego...nie próbowałbyś zdyskredytować mojej teorii, bo poczułeś się obrażony?

Nawet wielka księga katolików wspomina, że zostaliśmy "stworzeni"...co oczywiście zaprzecza ewolucji,...prawda?

Podobnie jest ze znalezioną Tisulską Księżniczką, mającą 800 milionów lat ... to juz całkowicie rujnuje i tak beznadziejną teorię Darwina, a to, że "nałkowffcy" nie są wstanie określić, z czego jest wykonana jej szata, obala mit o ich wyjątkowości i wszechwiedzy.

Wracając do startu Muskowej "szczurzej rakiety", w tym materiale jest tyle niedociągnięć i przekłamań, że tylko prawdziwy ignorant bezkrytycznie wcina, podaną mu na tacy papkę... bez żadnych pytań i wątpliwości.

Ta jego "pazłotkowa" rakieta jest tyle warta, co pancerne szyby jego cybertrucka

"Tesla Cybertruck event in 5 minutes"

...kompromitacja goni kompromitację...

 

Strony

Skomentuj