NASA zderzy wrótce z asteroidą sondę kosmiczną DART. Czy Ziemia jest bezpieczna?

Kategorie: 

Źródło: NASA

Aby uratować ludzkość gdy przyjdzie na to czas, agencja kosmiczna NASA opracowuje technologię DART, aby zmieniać trajektorię potencjalnie niebezpiecznych asteroid. We wrześniu 2022 r. odbędzie się pierwszy test systemu – specjalny statek kosmiczny zderzy się z asteroidą Dimorphos, a proces ten będzie transmitowany na żywo.

Regularnie pojawiają się doniesienia, że ​​jakaś asteroida może spaść na Ziemię. Jedna z ostatnich tego typu wiadomości pojawiła się w marcu 2022 roku - doniesiono wtedy, że asteroida 2009 JF1 leci w kierunku naszej planety. 

 

Według ekspertów, w przypadku upadku obiektu wielkości egipskiej piramidy może zostać wyzwolona energia dziesięciokrotnie większa niż wybuch atomowy w Hiroszimie w 1945 roku. Na szczęście nie doszło jeszcze do żadnej takiej kosmicznej katastrofy, ale w ciągu najbliższych kilkuset lat nasza planeta wciąż będzie zagrożona przez obiekty kosmiczne przecinające ziemską orbitę. 

 

Statek kosmiczny DART została wystrzelona w kosmos w listopadzie 2021 roku. Wyniesiono go na niską orbitę okołoziemską za pomocą rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX. Wszystko poszło idealnie. Pierwszy stopień rakiety wystrzelił sondę uderzeniową na niską orbitę okołoziemską i wylądował na pływającej platformie, a urządzenie DART rozłożyło panele słoneczne i powędrowało w stronę satelity asteroidy Didyma – Dimorphosa.

Średnica asteroidy Didymos wynosi 750 metrów, a jej satelita jest znacznie mniejszy bo mierzy 160 metrów. Naukowcy uważają, że ta duża asteroida, a tym bardziej jej satelita, nie stanowi zagrożenia dla ludzkości. Nie staną się groźniejsze nawet w przypadku nieprzewidywalnej zmiany trajektorii ruchu, dlatego NASA wybrała satelitę Dimorphos jako cel podczas testu systemu obrony Ziemi przed asteroidami.

 

Od wielu miesięcy eksperci NASA próbują obliczyć dokładną trajektorię asteroidy Dimorph. W tym celu wykorzystali szereg teleskopów: Lowell Discovery w Arizonie, Obserwatorium Las Campanas na pustyni Atacama oraz Southern Astrophysical Research Telescope w Chile. Astronomowie chcieli dokładnie wiedzieć, kiedy asteroida zbliży się do Ziemi najbliżej i czy po zderzeniu stanie się coś złego.

 

 

Wszystkie niezbędne obliczenia zostały już wykonane, a liderzy misji DART przygotowują się do kolizji. Oczekuje się, że sonda uderzeniowa zderzy się z asteroidą 27 września o 00:14 czasu polskiego. Wcześniej eksperci porównywali ten proces do zderzenia wózka golfowego z ogromną piramidą. Ponieważ prędkość lotu aparatu DART wyniesie 24 tys. kilometrów na godzinę, choć z trudem, nadal powinna być w stanie zmienić trajektorię asteroidy Dimorphos.

 

 

To ważne historycznie wydarzenie odbędzie się w odległości 11 milionów kilometrów od Ziemi. Jednak miłośnicy nauki będą mogli oglądać w sieci zderzenie stacji DART z asteroidą – transmisja na żywo będzie prowadzona na YouTube.

W przyszłości dowiemy się wielu szczegółów na temat konsekwencji kolizji. W 2024 roku Europejska Agencja Kosmiczna ESA wystrzeli w kosmos statek kosmiczny Hera. Przybędzie na asteroidę Dimorphos około 2027 roku i za pomocą wbudowanych kamer zbada wszystkie obrażenia, które spowodowało urządzenie DART. Ponadto urządzenie Hera zostanie wyposażone w dwa małe lądowniki, które usiądą na powierzchni obiektu i zbadają jej skład.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba

 Dawniej straszyli ludzi

 Dawniej straszyli ludzi zaćmieniem Słonka a dziś asteroidami , kometami , a dlaczego tak jest :

Czy Ziemię czeka zagłada?

„KONIEC świata nigdy nie wychodzi z mody, przynajmniej w przemyśle filmowym” — napisał felietonista John Scalzi. Dlaczego apokaliptyczne filmy cieszą się takim zainteresowaniem? Wspomniany autor wysnuł wniosek: „Ponieważ odwołują się do naszych lęków”. Czy ty też tak uważasz? Czy mamy podstawy do niepokojenia się o to, jak i kiedy Ziemia i znajdujące się na niej życie ulegnie zagładzie?

Niemal codziennie słyszymy o klęskach żywiołowych siejących spustoszenie w różnych rejonach świata. W telewizji i Internecie często można zobaczyć materiały filmowe ukazujące straszne zniszczenia. Kiedy ciągle widzi się realistyczne obrazy ukazujące ofiary i zrujnowane miejsca, łatwo można zacząć postrzegać koniec świata jako prawdziwe zagrożenie, a nie jedynie wymysł filmowców.

Naukowcy jeszcze podsycają te obawy, tworząc różne scenariusze zagłady naszego globu. Niektórzy spekulują nawet o domniemanej „dacie ważności” Ziemi. W marcu 2008 roku na łamach czasopisma o tematyce astronomicznej opublikowano prognozy dwóch uczonych, zdaniem których za 7,59 miliarda lat nasza planeta wyparuje, pochłonięta przez Słońce (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society).

Czy Ziemia rzeczywiście któregoś dnia przestanie istnieć?

Czy nasza planeta ma „datę ważności”?

Biblia zapewnia: „Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi, a ziemia trwa po wszystkie czasy” (Koheleta [Kaznodziei] 1:4, Biblia Tysiąclecia). Jehowa „założył ziemię na jej ustalonych miejscach” i zaprojektował ją, by istniała „po czas niezmierzony, na zawsze” (Psalm 104:5). Czy te słowa natchnione przez Boga są zbyt piękne, żeby mogły być prawdziwe? Dlaczego możemy wierzyć, że Ziemia nie ulegnie zagładzie, skoro niektórzy naukowcy twierdzą co innego?

Pomyśl o produktach leżących na sklepowej półce. Niektóre oznaczone są datą ważności. Kto ją ustalił? Czy było to jedynie przypuszczenie kierownika sklepu? Oczywiście, że nie! Ową datę wyznaczył producent. Polegamy na niej, ponieważ wytwórca najlepiej zna swoje wyroby. O ileż bardziej powinniśmy ufać Twórcy naszej planety! Jego Słowo wyraźnie oznajmia, że On ‛mocno utwierdził ziemię’, aby trwała po wieczne czasy. Nasza planeta nigdy się nie „przeterminuje”! (Psalm 119:90).

Ale czy nieodpowiedzialni ludzie nie mogą tak zrujnować naszego globu, że nie da się go już naprawić? W żadnym razie! W przeciwieństwie do człowieczych twórców Jehowa ‛może zrobić wszystko’ (Hioba 42:2). Dlatego dał nam zapewnienie: „Tak też będzie z moim słowem, które wychodzi z moich ust. (...) Pomyślnie spełni to, z czym je posłałem” (Izajasza 55:11). Możemy być przekonani, że „nasz Twórca” usunie każdą przeszkodę stojącą na drodze do realizacji Jego zamierzenia co do Ziemi (Psalm 95:6). Na czym polega to zamierzenie i jak Bóg je spełni?

Wspaniała przyszłość dzięki Królestwu Bożemu

Oprócz zagwarantowania, że Ziemia nigdy nie przeminie, Słowo Boże oznajmia, iż Stwórca „ukształtował ją po to, żeby była zamieszkana” (Izajasza 45:18). Co prawda nasza planeta jest zamieszkana już od tysięcy lat, ale nie oznacza to, że Boże zamierzenie zostało ostatecznie zrealizowane.

Jehowa jest „szczęśliwym Bogiem” i „miłuje sprawiedliwość” (1 Tymoteusza 1:11; Psalm 37:28). Pragnie, aby wszyscy ludzie żyli w szczęściu i nie doznawali niesprawiedliwości. W celu zrealizowania swego zamiaru przepowiedział, że ustanowi w niebie Królestwo, które obejmie władzę nad całą Ziemią (Daniela 2:44). Jezus podczas swej ziemskiej służby stale mówił o królewskim rządzie Bożym. Zachęcał uczniów, aby modlili się o przyjście tego Królestwa, ponieważ wiedział, jakich błogosławieństw zazna ludzkość pod jego panowaniem (Mateusza 6:9, 10; 24:14). Wymieńmy kilka z nich.

▪ Powszechny pokój i bezpieczeństwo, gdyż Bóg położy kres wojnom (Psalm 46:9).

▪ Obfitość pożywienia dla każdego (Psalm 72:16).

▪ Koniec problemów ze zdrowiem — „żaden mieszkaniec nie powie: ‚Jestem chory’” (Izajasza 33:24).

▪ Zniknie żałoba i smutek, gdyż „śmierci już nie będzie” (Objawienie 21:4).

▪ Poddani Boga pobudują dla siebie domy, będą żyć bezpiecznie i ‛weselić się na zawsze’ (Izajasza 65:17-24).

Niewątpliwie chciałbyś żyć w warunkach przedstawionych powyżej. Jehowa gorąco pragnie dokonać wszystkiego, co przepowiedział (Izajasza 9:6, 7). Być może jednak zastanawiasz się: „Od czasu spisania obietnic biblijnych minęło już tysiące lat. Dlaczego jeszcze się nie spełniły?”.

Cierpliwość Boga prowadzi do naszego wybawienia

Możemy być pewni, że „Jehowa nie jest powolny w sprawie swej obietnicy”. Biblia wyjaśnia, że On miłosiernie okazuje nam cierpliwość. Dlatego jesteśmy zachęcani, by ‛cierpliwość naszego Pana uważać za wybawienie’ (2 Piotra 3:9, 15). Ale dlaczego cierpliwość Boża jest niezbędna do wybawienia?

Przede wszystkim Bóg wie, że zanim zapewni prawym ludziom bezpieczny i zasobny dom, będzie musiał ‛doprowadzić do ruiny tych, którzy rujnują ziemię’ (Objawienie 11:18). Ale ponieważ kocha ludzi, „nie pragnie, żeby ktokolwiek został zgładzony”. Dlatego jako nasz niebiański Ojciec cierpliwie stara się „ostrzec niegodziwego przed jego niegodziwą drogą”. W tym celu zatroszczył się, żeby aż po dziś dzień na całym świecie była ogłaszana dobra nowina o Jego Królestwie (Ezechiela 3:17, 18)*. Wszyscy, którzy zareagują pozytywnie na przestrogi od Boga i dostosują życie do Jego prawych zasad, zostaną wybawieni i będą żyć wiecznie na Ziemi przeobrażonej w raj.

Zwróć się ku Bogu, by dostąpić wybawienia

Nie ulega wątpliwości, że Biblia zawiera „dobrą nowinę” (Mateusza 24:14). Daje nam niezawodne Boże zapewnienie, że Ziemia nigdy nie ulegnie zagładzie! Ponadto dzięki proroctwom biblijnym możemy wierzyć, że „jeszcze tylko chwilka, a już nie będzie niegodziwca”. Wkrótce tylko osoby prawe w oczach Bożych „posiądą ziemię i naprawdę będą się wielce rozkoszować obfitością pokoju” (Psalm 37:9-11, 29; Mateusza 5:5; Objawienie 21:3, 4). Do tego czasu Bóg będzie cierpliwie nawoływał: „Nawróćcie się do mnie i bądźcie wybawieni, wy wszyscy na krańcach ziemi” (Izajasza 45:22). Jak na to zareagujesz?

 

Podejmij zdecydowane działania, by zwrócić się ku Bogu. Psalm 37:34 zachęca: „Pokładaj nadzieję w Jehowie i trzymaj się jego drogi, a on cię wywyższy, byś posiadł ziemię”. Świadkowie Jehowy z przyjemnością przybliżą ci wiecznotrwałe zamierzenie Boże co do Ziemi. Pokażą ci też, czego Bóg oczekuje od osób, które chciałyby na własne oczy ujrzeć, jak owo zamierzenie staje się rzeczywistością.

Ludzkość czeka na OBJAWIENIE  - ujawnia się Boga Biblii i Jego Syna Jezusa :

Tutusa 2: 13  oczekując szczęśliwej nadziei+ i chwalebnego+ ujawnienia się wielkiego Boga oraz naszego Wybawcy, Chrystusa Jezusa,

Łukasza 21:30  Tak samo będzie w owym dniu, w którym Syn Człowieczy ma być objawiony.+

Izajasza 2: 19  Ludzie zaś wejdą do jaskiń w skałach i do dołów w prochu — przed grozą Jehowy i przed jego wspaniałym dostojeństwem,+ gdy powstanie, by zatrzęsła się ziemia.+

Izaajsza 40:  I objawi się chwała Jehowy,+ a ujrzy ją pospołu wszelkie ciało,+ bo usta Jehowy to powiedziały”.+

Judy 1: 14  O nich też prorokował siódmy w linii od Adama, Henoch,+ gdy powiedział: „Oto przyszedł Jehowa ze swymi świętymi miriadami,+ 15  aby nad wszystkimi dokonać sądu+ i aby wszystkim bezbożnym udowodnić winę w związku ze wszystkimi ich bezbożnymi uczynkami, które bezbożnie popełnili, oraz w związku ze wszystkimi szokującymi rzeczami, które mówili przeciwko niemu bezbożni grzesznicy”.+

Sofoniasza 2:  szukajcie Jehowy,+ wszyscy potulni ziemi,+ którzyście wprowadzili w czyn jego sądownicze rozstrzygnięcie. Szukajcie prawości,+ szukajcie potulności.+ Zapewne+ będziecie mogli zostać ukryci w dniu gniewu Jehowy.+

Rzymian 10: 13  Gdyż „każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony”.+

Jana 17:  To znaczy życie wieczne:+ ich poznawanie+ ciebie, jedynego prawdziwego Boga,+ oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa.+

 

 

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika 3plabc

Po pierwsze żywię obawę, iż

Po pierwsze żywię obawę, iż agencja kosmiczna NASA jednak ludzkości może nie zdołać uratować.... Po drugie mam inną obawę, iż program DART może posłużyć do opracowywania broni hipersonicznej do użytku nie w przestrzeni kosmicznej, a na ziemi... Po trzecie, obawiam się, iż jednak pomimo wielu starań i wysiłków w ziemię jednak coś w niedalekiej przyszłości uderzy... hehehe.

Portret użytkownika axell69

NASA  zderzy  satelitę  z 

NASA  zderzy  satelitę  z  głazem kosmicznym !!  wooow    co za tytuł   i  jaka jakość  przekazu  takich waznych  informacji 

tym czasem  :

Europa  wkrótce  zderzy  się z zimą  , rosja , odwetowo, zakreciła  gaz . 

Czy nie wydaje się  wam ,że to jest ważniejsze  dla nas  niż  100 artów   o głupotach  które tu czytacie ?? 

Czy nie wydaje się  wam  że dyskusje lub wymiana  info  miedzy nami  nie powinny  zakłucać  dyskusje z debilami typu BA , hazarska  logika , oświecony 77  i inzynier ??  którzy  są tu jedynie  po to  by  odrywac naszą uwagę  od spraw dzisiejszych , prawdziwych i rzeczywistych ??   kto tego nie odczuwa tak jak ja  musi  być w dosłownej czarnej dupie  i na bakier z dniem dzisiejszym i z  tym co ma się  stać w najbliższej przyszłości z nami  , naszymi   dziećmi i wnunkami ??!!.

Proponuję   by pisać  do Admina  w sprawie  usunięcia stąd tych powyżej , lub 

BOJKOT 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika ba

Do axell69

Do axell69

Poczytaj co o takich jak ty mówi Biblia :

Mateusza 7:  bo jakim sądem osądzacie, takim będziecie osądzeni,+ i jaką miarą odmierzacie, taką wam odmierzą.+

Galatów 6:  Nie dajcie się wprowadzić w błąd:+ Bóg nie jest kimś, z kogo można drwić.+ Albowiem co człowiek sieje, to będzie też żąć;+

Tylko pytanie czy ty to rozumiesz , bo pękiem świata nie jesteś !

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika ba

Do Trup

Do Trup

Fantazji ci nie brakuje , narazie mamy demokracje i twoje zapędy dyktatorskie powinieneś skonsultować z psychologiem  lub psychiatrą , juz w XX wieku w Niemczech był taki jeden  co mniemał , ze tylko on ma racje i innych należy zamykać w obozach , chyba nie chcesz skończyć jak ten z wąsikiem , a jak demokracja ci sie nie podoba to wyjedż do Erytrei czy Korei Pólnocnej , tam jest tylko jedna droga życiowa

2 Tymoteusza 3: 13  Natomiast ludzie niegodziwi i oszuści będą się posuwać od złego ku gorszemu, wprowadzając w błąd i będąc w błąd wprowadzani.+

 

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika chazarska logika

Jak tam tchorze od plaskiej

Jak tam tchorze od plaskiej ZIEMI kiedy pokazecie zdjecia ze Ziemia jest otoczona lodem i nagracie wideo z helikoptera by mozna bylo to zobaczyc .Tylko nie pierdolcie ze to jest niewykonalne. cha cha chazaria

Portret użytkownika chazarska logika

Poniewaz Bog odbiera rozum

Poniewaz Bog odbiera rozum bezboznym to efekty widac tutaj wsrod poyebow chazarskich namacalnie w postaci ich memow , grafiki , zdjec i wpisow pelnych agresji  wulagaryzmow nienawisci i braku jakiejkolwiek logiki.

Portal jest dnem ateistycznym i wylegarnia sluzb i trolli.

Portret użytkownika chazarska logika

znowu jakis obrzed NWO oparty

znowu jakis obrzed NWO oparty na kulcie egipskich bostw. Tym razem wyglada ze chca oddzielic mezczyzne od kobiet.

Czyli WOJNA zabiera mezczyzn.... DART to grot uderzajacy w asteroide symbolizujaca dysformizm gatunku ludzkiego.

Portret użytkownika chazarska logika

Admin jak chcesz by  TWOJ

Admin jak chcesz by  TWOJ PORTAL byl pusty i zostaly same chazarki ktore sa zwyczajna platna trolownia to jestes bliski jego upadku.

Nikt normalny nie bedzie miedzy tymi tchorzami pisal.

Chazarki niszcza wszystko co jest polskie... wiec your choice...

Portret użytkownika syriues

Ale znajac nasa to zrobia z

Ale znajac nasa to zrobia z tego piękne zdjecia cgi i będzie pieknie,a do tego pokreca czarnym sloncem to moze w to uwierzą nawet oni sami.ciekawe czy tym razem nie pekna nam zwieracze ze śmiechu i nie spadnie na nich gowniany deszcz.

A co jesli,to będzie robota pt falszywa flaga?

Wy  im wierzycie?

Strony

Skomentuj