NASA zaprezentowała serwis, w którym można się przekonać jak brzmi głos na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Gdybyś był na Marsie, usłyszałbyś cichszą i bardziej przytłumioną wersję tego, co słyszysz na Ziemi, a także musiałbyś poczekać trochę dłużej, aby usłyszeć dźwięk. Wszystko z powodu osobliwości atmosfery planety. Dźwięk na Marsie różni się od dźwięku na Ziemi. NASA niedawno opublikowała serwis, w którym można się przekonać jak brzmi wasz głos na Marsie.

 

Przy średniej temperaturze powierzchni wynoszącej -63 °C Mars ma niższą prędkość dźwięku, około 240 m/s, w porównaniu do 340 m/s na Ziemi. Prawdopodobnie nie zauważysz tej różnicy z bliska, ale przy większych odległościach możesz usłyszeć „opóźnienia”.

 

Na Czerwonej Planecie poziom dźwięku, który słyszysz, automatycznie się obniży. Atmosfera Marsa jest około 100 razy mniej gęsta niż ziemska, czyli po prostu jest jej znacznie mniej. Wpływa to na sposób rozchodzenia się fal dźwiękowych od źródła do detektora, co skutkuje bardziej stłumionym sygnałem. 

 

Na Marsie trzeba być znacznie bliżej źródła dźwięku, aby słyszeć go z taką samą głośnością jak na Ziemi. Ponadto niektóre dźwięki, do których jesteśmy przyzwyczajeni na Ziemi, takie jak gwizdy, dźwięk dzwonów czy śpiew ptaków, byłyby na Marsie prawie niesłyszalne.

 

Aby lepiej zrozumieć różnice między dźwiękiem na Marsie a dźwiękiem na Ziemi, naukowcy, którzy zwykle pracują nad nagraniami z mikrofonu SuperCam łazika Perseverance, stworzyli usługę w ramach projektu Sounds of Mars. Sam system obsługi zmienia nagranie, dostosowując się do charakterystyki temperatury, gęstości i składu chemicznego atmosfery Czerwonej Planety, aby pokazać, jak głos zabrzmi w odległości 150 metrów między źródłem dźwięku a słuchaczem. 

 

System można przetestować pod tym linkiem . 

Ocena: 

2
Średnio: 1.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba

Do spokoluz

Do spokoluz

Spr , swój wpis na tym artykule , nie tylko mnie usuwają , jak prawda kole w oczy , kto czytał ten wie co napisałeś , co prawda skopiowałem tą myśl aby kiedyś użyć , ale ją poprawiłem , bo nie używam niewłaściwych haseł z  tym marszem zwycięstwa, ale ogólnie poprawnie napisałeś

W Serbii w ostatniej chwili odwołano paradę gejów po protestach ludzi i przekleństwach biskupów

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika ba

Do ado

Do ado

Podajesz sie za wierzącego a takie głupotki wypisujesz , bo nawet Biblia  to mówi,  a ty w to nie wierzysz :

Psalm 8:  Gdy widzę twe niebiosa, dzieła twoich palców,+księżyc i gwiazdy, któreś ty przygotował,+   czymże jest śmiertelnik,+ że o nim pamiętasz,+i syn ziemskiego człowieka, że się o niego troszczysz?+

1 Koryntian 15: 41  Inna jest chwała słońca,+ a inna jest chwała księżyca,+ inna też chwała gwiazd;+ doprawdy, gwiazda od gwiazdy różni się chwałą.

Izajasza 40: 26  „Podnieście oczy ku górze i popatrzcie. Kto stworzył te rzeczy?+ Ten, który ich zastęp wyprowadza według liczby, wszystkie je woła po imieniu.+ Dzięki obfitości dynamicznej energii+ — jako że jest również pełen werwy w swej mocy — ani jednej z nich nie brak.

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika Kwazar

No i czyż to, nie jest piękne

No i czyż to, nie jest piękne,ten głos marsjański ? Za tysięczną ceny NASA usłyszysz swój głos prosto z Marsa ! Prześłij (a nawet nie musisz, Tylko żeby poważniej to zabrzmiało) małą próbkę twego głosu. Ja ją obrobię programem (POWSZECHIE DOSTĘPNYM  i nawet darmo) Prosto jkaby z Marsa brzmiała. Zapewmiam,że to nic trudnego nie jest i będzie OCZYWIŚCIE prosto z Marsa:)))) 

Portret użytkownika ba

NASA większość informacji

NASA większość informacji ukrywa przed społeczeństwem i ja sie nie dziwie ,  bo wydają biliony dolarów, więc nie mają interesu mówić prawdy co naprawdę zobaczyli , odkryli ,  bo to nie jest instytucja filantropijna , bo w USA bogiem jest dolar

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Skomentuj