NASA zamierza budować na Marsie i Księżycu domy z grzybów

Kategorie: 

Źródło: NASA, 2018 Stanford-Brown-RISD iGEM Team

Naukowcy z NASA badają obecnie potencjał grzybni, które mogłyby przyczynić się do szybszej kolonizacji Księżyca i Marsa. Grzybnia absorbuje ogromne ilości składników odżywczych i potrafi tworzyć gigantyczne sieci pod ziemią. Badacze chcą wykorzystać ten fakt do tworzenia dużych ilości surowca w krótkim czasie.

Cegły wyprodukowane przy użyciu grzybni, resztek drewna oraz odpadów mogą zostać wykorzystane do budowy siedlisk na Księżycu lub Marsie. Badania są przeprowadzane przez Lynn Rothschild z Ames Research Center oraz jej zespół. Pomysł ten jest finansowany przez program NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC), który ma na celu zachęcenie do rozwoju technologii, które mogą przyczynić się do kolonizacji kosmosu.

„Ostatecznie projekt przewiduje wysłanie odpornej na trudne warunki grzybni na Marsa.” – mówią przedstawiciele NASA. – „Po przybyciu, rozwinięciu tej podstawowej struktury i po dodaniu wody, grzyby będą mogły rosnąć wokół specjalnego szkieletu, tworząc w pełni funkcjonalne siedlisko ludzkie. Ponadto, materiał biologiczny, jakim jest grzybnia, nie spowodowałby zanieczyszczenia środowiska marsjańskiego”.

Jedna z koncepcji przyszłego siedliska zakłada stworzenie trzech warstw. Górna składałaby się z lodu wodnego, który mógłby być pozyskiwany lokalnie. Lód ochroniłby mieszkańców habitatu przed szkodliwym promieniowaniem, a także zapewniłby zasoby środkowej warstwie – mikrobom zwanym sinicami. Te stworzenia wytwarzałyby tlen dla astronautów i składniki odżywcze grzybni, głównego składnika dolnej warstwy.

Grzybnia może jednak nie tylko służyć jako materiał budulcowy. Grzyby mogłyby również pomóc w filtrowaniu wody oraz wydobywaniu minerałów. Podobnie jak wiele technologii opracowanych do eksploracji przestrzeni kosmicznej, grzybowa architektura może ostatecznie mieć znaczące zastosowania również na Ziemi – być może pomagając w zmniejszeniu ogromnego śladu węglowego w branży budowlanej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Ufolec z marsa

"do budowy siedlisk na

"do budowy siedlisk na Księżycu lub Marsie" amerykańskie społeczeństwo za wszystko zabuli a ludzie z nasra przecie z czegoś rzyć muszą ! na fantastyce naukowej mozna dziś dobrze zarobić wystarczy małe show debile to łykną Lol

Portret użytkownika Zolwik

Nasa nie potrafi zbudować

Nasa nie potrafi zbudować statku który doleci... do Marsa a dyskutują o zasiedleniu tegoż oto globu ... dlaczego na naszego satelite się nie wybierają ? Ciekawe jest to że Chiny są na księżycu (łazik) a usraelczycy nie... poza tym krowa która dużo muczy mało mleka daje ..,

pozdrawiam

Skomentuj