NASA zaczyna budować Internet na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

NASA prowadzi i koordynuje prace nad stworzeniem Internetu na Księżycu, który będzie pierwszym krokiem w kierunku Internetu w Układzie Słonecznym. Z pewnością będzie się to różnić od schematu komunikacji naziemnej, ponieważ dane będą musiały być przesyłane z opóźnieniem i z szybko latających obiektów. Ponadto komunikacja z obiektami kosmicznymi będzie podlegać wszelkiego rodzaju zakłóceniom, co będzie narzucać wymagania jej protokołom i standardom.

 

Według NASA nie można umieścić znaku równości między Internetem na Ziemi a księżycem. Powinniśmy od razu pomyśleć o LunaNet. Sercem księżycowej sieci komunikacyjnej jest wykorzystanie protokołów Fault Tolerant Network (DTN). Takie protokoły opierają się na mechanizmach stopniowania wraz z automatyczną retransmisją. NASA rozpoczęła pracę nad elementami DTN w 1998 roku jako międzyplanetarny projekt internetowy. Projekt ten został później przekształcony w program połączonej sieci słonecznej (SSI), którego rdzeniem jest DTN.

 

Buforowanie wiadomości będzie wymagało przetwarzania na miejscu i systemów przechowywania, aby nie przesyłać wielu niepotrzebnych informacji na prawdziwie kosmiczne odległości. Takie systemy będą budowane w oparciu o technologie obliczeniowe brzegowe (peryferyjne), które są już wdrażane na Ziemi. Stacje przekaźnikowe sygnału będą również odgrywać znaczącą rolę w przyszłej sieci LunaNet. Na przykład bez satelitów przekaźnikowych niemożliwa jest komunikacja z odległą stroną księżyca. W przypadku LunaNet poszczególne węzły komunikacyjne, a nawet terminale mogą stać się jednak stacją przekaźnikową.

 

Pierwszym projektem testowania komunikacji na Księżycu przez typ komórkowy będzie wdrożenie prowadzone przez firmę Nokia. W zeszłym roku Nokia podpisała z NASA kontrakt na 14,1 miliona dolarów. Firma opracowała stację bazową do umieszczenia w pojeździe zstępującym na Księżyc oraz terminal dla łazika księżycowego. Prototypy sprzętu są obecnie testowane w górach w Hiszpanii. Firma ocenia tłumienie, odbicie, pochłanianie i siłę sygnału w warunkach zbliżonych do księżycowego krajobrazu. Na Księżycu sprzęt będzie testowany na łaziku księżycowym, najpierw na dystansie do 300 metrów, a potem do kilku kilometrów.

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Ted

Miło ze strony Amerykanów, że

Miło ze strony Amerykanów, że tak lubią Chińczyków i chcą dla nich przygotować szybki internet, na Księżycu. Sami już zapomnieli jak się lata na tego satelitę, podobno kiedyś tam latali, ale to było dawno i nieprawda. A Chińczycy z Rosjanami chcą tam budować bazę, więc i Rosjanie również się ucieszą.

Zniszczę tą planetę.

 

Portret użytkownika Marsjanin

No to spuźniliście się

No to spuźniliście się ziemianie, bo z tego co wiem to marsjanie już dawno opanowali ksinżyc. To właśnie dla tego zawszę widac tylko jego jedną stronę. Marsjanie ukrywaja sie przed ziemianami, na razie nie wiadomo dla czego to robią być może chcą w tajemnicy zagarnąć ziemię a ludzi jakoś zutylizować Smile sporo filmów choliłudzkich o tym było Smile Jeśli chodzi o internet marsjanie mają go od dawna 7g , i nawet fejsbuka mają w dodatku lepszego od ziemskiego. Smartfony mają lepsze, tak, tak to jest. Mięsa ni roślin nie jedzą. Czytać ni pisac nie umieją bo jedynie telepatycznie się porozumiewają.

Portret użytkownika No.Tak

"ponieważ dane będą musiały

"ponieważ dane będą musiały być przesyłane z opóźnieniem i z szybko latających obiektów" Panie talinie wystarczy sobie popatrzeć co wyprawiają aktorzy z asa czasem zdarzy się że zapominają o opóźnieniu. Już nie chce mi się szukać ich nagrywek jak to dla publiki robią koncerty śpiewane na ISS.

Portret użytkownika cxlowiek myslacy swiadomie

Moglibyście przeczytać nawet

Moglibyście przeczytać nawet wszystkie nainteligentniejsze książki, pisane przez tych najbardziej wykształconych i inteligentnych ludzi, a dowiedzielibyście się z nich może 0,000000002% prawdy na temat rzeczywistości, w której przyszło Wam żyć. A tu macie trzy pierwsze książki Filipa Ambrii, z serii "Alternative" i tej prawdy praktycznie 100%. Powinniście ją jedynie dobrze zrozumieć.

Skomentuj