NASA wystrzeliła nowy teleskop TESS zaprojektowany do poszukiwań egzoplanet

Kategorie: 

Źródło: NASA

Korporacja SpaceX z pomocą swojej rakiety Falcon 9 wyniosła w przestrzeń kosmiczną teleskop kosmiczny TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Urządzenie należące do agencji kosmicznej NASA to rozwojowa wersja teleskopu kosmicznego Keplera. Oznacza to, że TESS również zajmie się poszukiwaniem egzoplanet metodą detekcji tranzytów.

Start teleskopu TESS odbył się z Cape Canaveral na Florydzie 16 kwietnia. Nowa aparatura badawcza zastąpi wysłużony kosmiczny teleskop Keplera, którego misja wkrótce dobiegnie końca ze względu na kończące się paliwo na jego pokładzie.

Źródło: MIT

TESS wyposażony jest w cztery kamery, dzięki którym będzie mógł obserwować około 85% nieba. Urządzenie będzie przyglądać się jasności niemal 200 tysięcy gwiazd w naszej galaktyce. Nowy teleskop zajmie się poszukiwaniem egzoplanet podobnych do Ziemi przy zastosowaniu techniki fotometrycznej, natomiast kosmiczny teleskop Jamesa Webba, który według najnowszych szacunków może pojawić się na orbicie dopiero w 2020 roku, będzie prowadził szczegółowe obserwacje tych najbardziej interesujących obiektów.

 

Teleskop TESS zostanie umieszczony na wysokoeliptycznej orbicie wokół Ziemi. Przypuszcza się, że z jego pomocą odkryjemy tysiące nowych planet. Misja teleskopu potrwa 2 lata, lecz to są oczywiście tylko wstępne założenia – agencja NASA będzie mogła w każdej chwili przedłużyć misję o kolejne miesiące lub lata.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Przeprowadzki już trwają.

Przeprowadzki już trwają. Ludzie, a raczej rządy mają już dawno kompleksy na innych planetach. Jedynie ,że potrzebuja ich jeszcze więcej...Ci ziemscy obcy ,to w rzeczywistości pierwsi właściciele tej planety. Taka prawda ,smutna ale prawdziwa.

Nikołaja Leszkowa kojarzę. To co mówił było prawdą, kiedys czytałem jego teorie.

Portret użytkownika lewy sierpowy

bajerowanie... Trwa

bajerowanie... Trwa systematyczna ewakuacja na satelitarne miasto-państwo na naszej orbicie geostacjonarnej. To trójkątna "gwiazdeczka" błyskająca światełkami na południowo- wschodnim niebie. Kat pochylenia do obserwatora ok 15-25 st

Portret użytkownika rechotek

Jak już odkryją te

Jak już odkryją te egzoplanety to następnym krokiem będzie oczywiście przygotować szybką misję by potwierdzić odkrycie. W innym przypadku szukanie egzoplanet jest tak głupie jak szukanie przedwczorajszego dnia czy zeszłorocznych chmur na niebie, jednym słowem - mamy przechlapane.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Nie ma sensu poszukiwac tzw.

Nie ma sensu poszukiwac tzw."obcych" na innych planetach. Oni sa tutaj od kiedy się tu pojawili. Prawie wszystkie rasy wywodzą sie z ziemi.(Oznacza to że mogli teorytycznie osiedlic się na innych planetach. Niektóre ze szczątków znajdują sie tam do dziś.) Część z nich dalej ją zamieszkuje. Oni byli jezusami, mahomatami, jahwe i innymi "bogami". Dzielą sie na 2 frakcje : przychylne ludziom i te które chcą z nas zrobić niewolników ,rękoma rządów i wykorzystać nas do swoich celów.(anioły i demony) To, co te niektóre frakcje tu robią jest na tyle potworne ,że nawet nie chce mi się tu rozpisywać.(jak ktoś będzie chciał to i tak się dowie). Czy tak, czy owak z niektórymi toczy się wręcz cicha wojna. I tak wszystko co widzimy łącznie z nadzorcami pochodzi od kreatora tego wszechswiata. On jest we we wszystkim, w każdym atomie. On nie potrzebuje mordów czy ofiar ,bo jest wszystkim. To świadomy umysł ,każdy po śmierci się z nim złączy ,co pozwoli mu poznać lepiej samego siebie i to jaki jest.

Skomentuj