Kategorie:
Korporacja SpaceX z pomocą swojej rakiety Falcon 9 wyniosła w przestrzeń kosmiczną teleskop kosmiczny TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Urządzenie należące do agencji kosmicznej NASA to rozwojowa wersja teleskopu kosmicznego Keplera. Oznacza to, że TESS również zajmie się poszukiwaniem egzoplanet metodą detekcji tranzytów.
Start teleskopu TESS odbył się z Cape Canaveral na Florydzie 16 kwietnia. Nowa aparatura badawcza zastąpi wysłużony kosmiczny teleskop Keplera, którego misja wkrótce dobiegnie końca ze względu na kończące się paliwo na jego pokładzie.
Źródło: MIT
TESS wyposażony jest w cztery kamery, dzięki którym będzie mógł obserwować około 85% nieba. Urządzenie będzie przyglądać się jasności niemal 200 tysięcy gwiazd w naszej galaktyce. Nowy teleskop zajmie się poszukiwaniem egzoplanet podobnych do Ziemi przy zastosowaniu techniki fotometrycznej, natomiast kosmiczny teleskop Jamesa Webba, który według najnowszych szacunków może pojawić się na orbicie dopiero w 2020 roku, będzie prowadził szczegółowe obserwacje tych najbardziej interesujących obiektów.
Teleskop TESS zostanie umieszczony na wysokoeliptycznej orbicie wokół Ziemi. Przypuszcza się, że z jego pomocą odkryjemy tysiące nowych planet. Misja teleskopu potrwa 2 lata, lecz to są oczywiście tylko wstępne założenia – agencja NASA będzie mogła w każdej chwili przedłużyć misję o kolejne miesiące lub lata.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj