NASA wyśle na Tytana drona, który będzie szukał życia pozaziemskiego

Kategorie: 

Źródło: NASA/JHU-APL

NASA ogłosiła nową misję kosmiczną. W ramach programu New Frontiers, amerykańska agencja kosmiczna wyśle na autonomicznego drona pod nazwą Dragonfly na Tytana – jednego z księżyców Saturna. Naukowcy będą tam poszukiwać śladów życia pozaziemskiego.

 

Zgodnie z założeniami najnowszej misji kosmicznej, bezzałogowiec Dragonfly zostanie wystrzelony w 2026 roku i osiągnie cel w 2034 roku. Plany zawsze mogą ulec zmianie, zatem należy uzbroić się w cierpliwość. Gdy dron znajdzie się już na Tytanie, odwiedzi niektóre wybrane lokalizacje i rozpocznie tam badania.

 

Dragonfly będzie poszukiwał wszelkich śladów, które mogą świadczyć o powstaniu i/lub rozwoju najprostszych form życia. Dron zostanie wyposażony w odpowiednie instrumenty naukowe, które umożliwią identyfikację złożonych cząsteczek organicznych. Badania zostaną przeprowadzone między innymi na wydmach i w kraterze uderzeniowym Selk.

Tytan - źródło: NASA

Będzie to pierwsza misja kosmiczna z zastosowaniem tego typy maszyny, choć agencja NASA ma już podobne plany względem Marsa, gdzie chciałaby wysłać w pełni autonomiczny śmigłowiec. Będzie to zarazem kontynuacja badań, które w 2005 roku zapoczątkował próbnik Huygens. Misja drona Dragonfly potrwa prawie 3 lata.

 

Atmosfera Tytana, która jest cztery razy gęstsza od ziemskiej, nie powinna sprawiać problemów. Jednak poważnym wyzwaniem dla misji będzie ekspozycja drona Dragonfly na skrajnie niskie temperatury rzędu -179 stopni Celsjusza oraz ciśnienia, które przy powierzchni tego ogromnego księżyca jest wyższe nawet o 50% niż na Ziemi.

 

Tytan to największy księżyc Saturna, drugi pod względem wielkości w całym Układzie Słonecznym i jest nawet większy od Merkurego. Co więcej, atmosfera Tytana składa się w dużej mierze z azotu, a pod jego lodową powierzchnią może znajdować się ocean. Naukowcy zakładają, że liczne podobieństwa Tytana względem Ziemi mogą sugerować istnienie życia bakteryjnego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika OtymCicho

Panie autorze John Moll

Panie autorze John Moll pomyliłeś dwa słowa w tytule zauważyłem to prawie od razu, nie "wyśle" tylko wysłała tego droma, i nie że "będzie szukał" tylko już szuka , sam widziałem na filmiku z nasa, ty wogule oglądasz te filmy co wstawiasz ? więcej uwagi przy edycji bo jak nie to jaja z tego wychodzą a nie artykuł.

Portret użytkownika kapitan ameryka

czytam i własnym oczom nie

czytam i własnym oczom nie wierze....ziomen z nasa twierdzi co innego .jest w tajnym projekcie który polega na rozkimnianiu pozaziemskiej technologi.Mysle ze to juz potwierdza wiarygodnosc tego co twierdiz nasa.Boli mnie to że przygłupy dalej wierza w to co wierzą....

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika inzynier magister

Życia nie znajdą, bo jest na

Życia nie znajdą, bo jest na Ziemi, ale mogą tam być Obcy ! może są tam bazy obcych, tylko się nie ujawnią bo oni mogą być niematerialni ! To istoty anielskie często materializują się jako pojazdy ufo ! Zresztą Bóg Jezusa jest Duchem ! tak jak Aniołowie !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika pilippek

xDDD 

xDDD 

 

nie przekonałeś mnie, koniecznie musisz wrzucić, któręs z tych zdjęć, które zawsze wszystko wyjaśniają. 

Skomentuj