Zdjęcia NASA wykazały pęknięcie w jednym z największych lodowców Grenlandii

Kategorie: 

Pęknięcie lodowca Petermann - Źródło: NASA

Lodowiec Petermann, który jest jednym z największych w Grenlandii, zaczął pękać. Według naukowców, pęknięcie może doprowadzić do oddzielenia się go od wielkiego lodem na wyspie, co z pewnością poczyni sporą kontrybucję w procesie podnoszenia się poziomu oceanów.

 

Zdjęcie pęknięcia na Grenlandii zostały wykonane z samolotu NASA w ramach programu operacyjnego IceBridge, którego celem jest monitorowanie stan pokrywy lodowej w Arktyce.

Źródło: NASA

Jako pierwsi, na pękanie Petermanna  zwrócili uwagę naukowcy z Holandii, którzy badali lodowce za pomocą zdjęć satelitarnych. Jeszcze nie ustalono przyczyny powstawania pęknięć, który na dodatek ukazały się w środku, a nie na skraju lodowca. To jest bardzo nietypowe zdarzenie, nie znane glacjologom.

Źródło: NASA

Pojawiła się też nowa rysa, która jest usytuowana w pobliżu tego znanego poprzednio, większego rozłamu w lodzie. Jeśli połączy się oba pęknięcia będą miały połowę długości półki lodowej, co z kolei może doprowadzić do odłupania się jego części.

Źródło: NASA

W 2010 i 2012 z lodowca Petermanna oddzieliły się wielkie góry lodowe. Jedna z nich miała obszar ponad 250 kilometrów kwadratowych. Według Służby Geologicznej Danii i Grenlandii, gdyby tym razem doszło do odłupania lodowca, na morze wypłynęłaby góra lodowa o powierzchni od 130 do 180 kilometrów kwadratowych.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Według naukowców, pęknięcie

Według naukowców, pęknięcie może doprowadzić do oddzielenia się go od wielkiego lodem na wyspie, co z pewnością poczyni sporą kontrybucję w procesie podnoszenia się poziomu oceanów.

Czy kontrybucja to najwłaściwsze tutaj słowo?

 kontrybucja

 

  • 1. «obowiązkowe świadczenia w naturze lub opłaty nakładane przez państwo zwycięskie na państwo pokonane lub przez władze okupacyjne na ludność kraju okupowanego»
  • 2. «w starożytności i średniowieczu: danina na rzecz panującego lub państwa»

http://sjp.pwn.pl/slowniki/kontrybucja.html 

Portret użytkownika Arek

Mogłoby tutaj chodzić o

Mogłoby tutaj chodzić o etymologię słowa "kontrybucja" (łac. contributio ‘zbieranie; rozdzielanie; składka’ od contribuere ‘zbierać; przyczyniać się’ com ‘współ’ tribuere ‘(roz)dawać; udzielać; łożyć’ z tribus ‘okrąg). Aczkolwiek nie zmienia to faktu, iż lepiej pasowało by słowo "progresja". Podejrzewam, że treść jest tłumaczona z obcojęzycznych publikacji za pomocą jakiegoś translatora online.

Skomentuj