NASA wciąż nie nawiązała łączności z łazikiem Opportunity

Kategorie: 

Źródło: NASA

Marsjański łazik Oppurtunity krążył po powierzchni Czerwonej Planety nieprzerwanie od 14 lat, aż do ostatniej gigantycznej burzy piaskowej. Do tej pory nie odzyskano kontaktu z łazikiem i coraz bardziej prawdopodobne jest, że może być to koniec jego misji.

 

Łazik korzysta z paneli słonecznych, aby naładować akumulatory, jednak jest to niemożliwe, gdy występują burze piaskowe. Nowszy łazik Curiosity jest wyposażony w termoelektryczny generator izotopów promieniotwórczych do tworzenia energii z kawałka materiału radioaktywnego.

 

W maju, NASA przełączyła łazik na tryb oszczędzania energii, mając nadzieję na zachowanie wystarczającej mocy, aby utrzymać go w aktywności podczas burzy. Mimo tego, łączność z łazikiem została przerwana w czerwcu. NASA zgłosiła w tym czasie, że Opportunity najprawdopodobniej uruchomił tryb awaryjny, który wyłącza wszystko, z wyjątkiem zegara misji.

Istnieje szansa, że łazik może zacząć pobierać światło, gdy burza zniknie i ponownie się włączy. Panele słoneczne mogą jednak być pokryte kurzem, a chłód panujący na Marsie może nieodwracalnie uszkodzić baterię.

 

Możliwe również, że Opportunity może nadal korzystać z części paneli, co oznacza znacznie dłuższe ładowanie. Łazik może osiągnąć potrzebny poziom energii w każdym momencie, a zespół naukowców z NASA z niecierpliwością oczekuje na pierwszy sygnał.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj