NASA ujawni informację o życiu pozaziemskim na księżycu Europa

Kategorie: 

Źródło: NASA

Europa, księżyc orbitujący wokół Jowisza, to jeden z ciekawszych obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Zdaniem naukowców, księżyc może skrywać życie w postaci bakterii pod grubą warstwą lodu. Europa znajduje się na celowniku agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA, które chcą w kolejnych latach wysłać sondy i poszukać tam życia pozaziemskiego.

 

Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że jowiszowe księżyce, między innymi Ganimedes, Kallisto i Europa, posiadają wielkie zamarznięte oceany, a pod nimi może znajdować się woda w stanie ciekłym. Zawarte w nich związki chemiczne mogą sprzyjać powstaniu i przetrwaniu życia bakteryjnego. Oczywiście nie poznamy prawdy, dopóki nie polecimy tam i nie sprawdzimy tego „na własne oczy”.

 

Agencja NASA, która w latach 2022-2025 planuje ruszyć z misją kosmiczną Europa Clipper powiadomiła, że w poniedziałek o 19:00 czasu polskiego odbędzie się dyskusja dotycząca księżyca Europa. W jej trakcie, naukowcy przekażą nam najnowsze wyniki analiz w kontekście życia pozaziemskiego. W chwili obecnej, wszelkie szczegóły pozostają owiane tajemnicą.

Wizja artystyczna misji Europa Clipper – źródło: NASA/JPL-Caltech

Misja kosmiczna Europa Clipper pozwoli ustalić, czy księżyc Europa posiada niezbędne związki chemiczne sprzyjające podtrzymaniu życia. Dzisiejsza nauka postrzega wodę w stanie ciekłym jako najważniejszy element, który może świadczyć o istnieniu życia jakie znamy, lecz sama woda (ciecz) to nie wszystko.

 

Oświadczenie NASA będzie można oglądać na żywo tutaj.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu



Komentarze

Portret użytkownika alojzy

To ja już teraz powiem co

To ja już teraz powiem co będzie na konferencji:
1. Jest woda i związki pozwalające na powstanie czy trwanie życia.
2. Jakiekolwiek życie, jeżeli tam występuje, to może być co najwyżej w formie najbardziej prymitywnych bakreii. Nie ma mowy o żadnym inteligentnym życiu.
3. Dokładnie zbadanie przez sondę pozwoli odpowiedzieć na kluczowe dla ludzkości pytania o powstawanie życia i możliwość zaistnienia we wszechświecie innych form życia w tym inteligentnego życia, które być może kiedyś nas odwiedzą.
4. Wysłanie sond i finansowanie kolejnych misji to sprawa niezbędna dla ludzkości w kontekście jej przetrwania.
5. Zagrożenie Ziemi kometami, asteroidami, promieniowaniem itp. i w tym kontekście konieczność ewakuacji ludzkości na inne planety - co umożliwią planowane "misje".

 

Portret użytkownika ben

Od pewnego czasu interesuje

Od pewnego czasu interesuje się obłokim Magellana zauważyłem że na obiekcie X456A dzieją się dziwne rzeczy tz.. pojawiły się obłoki pary a więc woda  duże połacie koloru zielonego mogą świadczyć o szacie roślinnej . A to wszystko po dwóch piwach i jednej setce. 

Strony

Skomentuj