NASA udostępnia kolejną część swoich archiwów na YouTube

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nagrania wideo przedstawiające przeszłość inżynierii lotu potrafią należeć do tych, które nazywamy nieskończenie fascynującymi. Aż do teraz materiały stworzone przez NASA Armstrong Flight Research Center w Kalifornii spoczywały zagubione i pogrzebane w odmętach internetu.

 

AFRC jest w trakcie przesyłania swojego dziedzictwa na YouTube. Do tej pory mowa o 300 filmach z bazy „zasługujących na przeniesienie”, a ich ostateczna liczba ma wynieść ponoć nawet około 500.

Archiwum AFRC uwiecznił rozwój lotnictwa na przestrzeni dziesięcioleci – znajdują się tam nagrania kluczowych momentów w historii tej dziedziny. Do najważniejszych należą pewniakiem testy samolotu X1 (pierwszego w historii, który był zdolny do lotów ponaddźwiękowych), X-43A (na nagraniach możemy zobaczyć jak porusza się najpierw z prędkością 5 000 mph, a potem powyżej 7 000 mph), sposób testowania pojazdu księżycowego oraz badań nad sposobami lądowania na stacji kosmicznej.

 

Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu archiwum na YouTube było o wiele ciężej o znalezienie jakichkolwiek materiałów związanych z rozwojem lotnictwa. Najpierw należało przebrnąć przez dokument zwany „Dryden Aircraft Movie Collection", a następnie rozpocząć poszukiwania źródeł, które były rozrzucone w niejasny sposób po całej sieci. Decyzję o ułatwieniu internautom, jak i naukowcom, dostępu do materiałów archiwalnych przekazano do wykonania zespołowi do spraw social media, który zajmuje się teraz udostępnieniem ich na stronie AFRC oraz YouTube.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor