NASA tworzy nowy teleskop kosmiczny, który będzie ostrzegał przed asteroidami

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Prace nad nowym teleskopem kosmicznym Near-Earth Object Surveyor (NEO Surveyor) przeszły z etapu pomysłu na etap projektowania. Agencja NASA szacuje, że nowy teleskop, który będzie się zajmował poszukiwaniem potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi asteroid i komet zostanie wystrzelony na orbitę okołoziemską w 2026 roku.

 

Nowy teleskop kosmiczny NEO Surveyor o długości ok. 6 metrów będzie pracował w zakresie podczerwieni. Jego zadaniem będzie wykrywanie asteroid i komet, które zbliżą się do orbity Ziemi na odległość 48 mln km. Według założeń projektu teleskop pozwoli zidentyfikować 90% asteroid o wielkości ponad 140 metrów w ciągu dekady pracy na orbicie.

W 2010 r. NASA zlokalizowała 90% obiektów NEO (obiektów bliskich Ziemi) o rozmiarze ponad 1 km. Natomiast w 2005 r. amerykańska agencja postawiła sobie za cel wykrycie 90% obiektów NEO o wielkości co najmniej 140 metrów, które w przypadku kolizji z Ziemią mogłyby spowodować poważne zniszczenia. NASA namierzyła dotychczas 40% takich ciał niebieskich.

 

Według aktualnych planów nowy teleskop kosmiczny NEO Surveyor trafi na orbitę w pierwszej połowie 2026 r. i stanie się częścią systemu wczesnego ostrzegania przed potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami i kometami. Tymczasem jeszcze w 2021 r. agencja NASA przeprowadzi misję DART (Double Asteroid Redirection Test), która ma zmienić trajektorię lotu planetoidy. Będzie to pierwsza demonstracja systemu, który miałby chronić Ziemię przed asteroidami.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Quark

No dobra a ile to tych

No dobra a ile to tych "asteroid" w ciągu ostatniej dekady spadło na ziemię gdziekolwiek , żeby trzeba było budować system wczesnego przed nimi ostrzegania ? Lepiej by zrobili , budując murowane domy zamiast tych z desek i dykty co stoją na trasie przejścia corocznych tornad roznoszących te ich osiedla w drzazgi - to jest prawdziwe zagrożenie ! A jeszcze lepiej by zrobili przenosząc się w miejsca gdzie owych tornad zwyczajnie nie ma. 

Portret użytkownika baca

Nasa chce budować teleskop?

Nasa chce budować teleskop? aby ratować wyborców żeby który nie dostał kamieniem w makówkę? to nie taniej zatrudnić muska? chłop ma łeb jak sklep i zapas blachy nierdzewnej ze starych zlewozmywaków do budowy rakiet więc i teleskop jak się patrzy wyklepie za grosze... a poza tym afroamerykańskich wyborców , tych zabitych szprycą można wpisać na listę zabitych przez covid tylko trzeba ruszyć makówką i nazwę "asteroid" (obraźliwą dla czarnych dziur, brązowych karłów, kosmicznych śmieci i karłowatych planet) zmienić na "aster zenecoid"... trochę propagandy, reportaże z zabitymi przez meteory, uroczyste pogrzeby z płaczącą wdową oraz flagą złożoną na trumnie oraz pośmiertnie przyznawaną hulajnogą, i moment wytworzy się społeczne zapotrzebowanie na zakup zlemozmywaków dla muska żeby miał na radioteleskop...

 

Skomentuj