NASA testuje napęd EM Drive, który pozwoli nam na podróże międzygwiezdne

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Pojawiają się informacje, że naukowcy z NASA przetestowali w próżni relatywistyczny napęd elektromagnetyczny, tzw. EM Drive. Badacze są zaskoczeni, gdyż jak sami twierdzą, łamie on prawa fizyki. Jeśli napęd rzeczywiście działa tak jak opisują go uczeni, podróż na Księżyc potrwa jedynie kilka godzin, natomiast na Marsa - około 70 dni.

 

Zacznijmy od tego, że koncepcję napędu EM Drive opracował już w 2001 roku naukowiec Roger J. Shawyer z Satellite Propulsion Research Ltd (SPR). Silnik ten funkcjonowałby dzięki falom elektromagnetycznym, więc nie wymagałby żadnego paliwa. Świat naukowy podszedł do tego projektu bardzo sceptycznie - niby w jaki sposób, bez żadnego materiału miotającego, miałby działać ten napęd?

 

W 2010 roku, profesor Juan Yang i jej zespół opisała własne badania nad wspomnianym napędem EM Drive a dwa lata później opracowała również własny silnik. Jej wynalazek uzyskał ciąg równy 720 mikroniutonów (mN) przy 2,5 kilowatów mocy. Jednak jej eksperymenty nie zostały przyjęte przez naukę. Jak donosi serwis Spaceflight.com, profesor Yang "nie przedstawiła żadnego akceptowanego przez naukę wyjaśnienia", które opisałoby w jaki sposób EM Drive miały produkować napęd w przestrzeni kosmicznej.

 

W 2014 roku, zespół naukowców z NASA któremu przewodził dr Harold White stworzył własny napęd EM Drive i również uzyskano ciąg. Próbowano to wyjaśnić na wszelkie możliwe sposoby i podobnie jak w przeszłości, świat naukowy podchodził do tego bardzo sceptycznie, lecz teraz wszelkie hipotezy zostały obalone. Najnowsze badania, które tym razem przeprowadzono w próżni, zostały dokonane przez inżyniera z NASA, Paula Marcha. Także i w tym przypadku wspomniany napęd uzyskał ciąg.

Źródło: NASA

Naukowcy próbują teraz wyjaśnić działanie tego napędu. Dzięki nowemu modelowi komputerowemu, który opracował dr Harold White i dr Jerry Vera udało się zrozumieć dlaczego NASA podczas swoich eksperymentów jako jedyna musiała użyć w swoim silniku polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). Pierwszy powód to fakt, że brytyjscy i chińscy uczeni zastosowali magnetron do generowania mikrofal. Drugi powód jest taki, że wspomniani badacze prowadzili swoje eksperymenty korzystając ze znacznie większej mocy (2,5 kilowatów), podczas gdy w USA moc była mniejsza niż 100 wat.

 

Analizy wykazały również, że jeśli zwiększy się moc wejściową generatora mikrofal to powstanie bardziej skupiona wiązka cząsteczek wirtualnych. Symulacje wykazały że moc 100 wat pozwoli uzyskać ciąg rzędu 50 mikroniutonów przy użyciu HDPE, 10 kilowatów (bez HDPE) da ciąg 6 niutonów, natomiast 100 kilowatów będzie się równało z ciągiem o wartości 1300 niutonów. Uczeni będą prowadzić dalsze badania i analizy.

 

Już dziś spekuluje się, że napęd EM Drive posiadałby ogrom zastosowań. Dzięki temu silnikowi moglibyśmy opracować statki kosmiczne, które zabiorą nas na Marsa, w pobliże Jowisza czy Saturna w znacznie krótszym czasie, niż gdybyśmy korzystali z dotychczasowej technologii. Również podróże międzygwiezdne stałyby się rzeczywistością a jednocześnie oszczędzilibyśmy mnówstwo pieniędzy na paliwie, gdybyśmy użyli EM Drive na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz pozostaje nam czekać na dalsze wyjaśnienia ze strony naukowców.

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-testuja-rewolucyjny-naped-em-drive-ktory-pozwoli-nam-podroze-miedzygwiezdne

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Hiacenty

Tata Buki i

Tata Buki i Medium
Opowiadacie takie bzdury że chyba mam ochotę porozmawiać.
Ale na argumenty, bo tego bełkotu nie mozna czytać.
Powtarzam, czekam na poważne argumenty. Żeby polemizować na dłuższą chwile.
A nie typu:
"No właśnie nie ma wiarygodnych dowodów i w tym jest problem dla NASA, bo dowody są spreparowane i koniec zabawy"

Normalnie płakać sie chce..

Portret użytkownika odważniak

Oby wreszcie spełniły się

Oby wreszcie spełniły się moje marzenia i silniki przestały na nas warczeć jak wściekłe psy. Żeby każdy samochód przejeżdżający pod moim domem przestał być hałasem jeżdżącym po mózgu. Żeby ludzie zrozumieli wreszcie, że moda na kosiarki i marnotrawstwo życia łąk hałasem zamienianych w nudne pustynie jest już nieaktualna i należy do epoki industrialnej, kiedy walczyło się z naturą o postęp. Teraz, kiedy wygraliśmy z Naturą postępem, zanieczyszczeniem i nieustannym hałasem, jest pora na chronienie resztek Natury za każdą cenę. Pora by przestać marnotrawić czas, życie, energię, paliwo, nerwy sąsiadòw i żyjątek, pszczółek, wodę i nawozy sztuczne na utrzymanie kretyńskich trawników. Bo jak powiedział mi przyjaciel: ''chwasty to niechciane kwiaty'' a od siebie dodaję, że są to kwiaty magiczne o leczniczych mocach.

Pozwólmy zwierzętom zjadać łąki zamiast katować je w obozach koncentracyjnych. Świat stanął na głowie, ale to się zmienia.

Strony

Skomentuj